Dofinansowanie wczasów pracownika. Komu i ile wypłaci pracodawca?
O tym, czy pracodawca wypłaca świadczenie urlopowe, czy tzw. „wczasy pod gruszą” decydują wewnętrzne regulacje zakładowe. Tam, gdzie utworzony został fundusz świadczeń socjalnych, pracownicy mogą korzystać z wczasów pod gruszą, w pozostałych firmach wypłaca się świadczenie urlopowe. Należy podkreślić, że nie każda firma zobligowana jest do współfinansowania wypoczynku swoich pracowników, a jeśli jest to obowiązek ten jest zróżnicowany w stosunku do poszczególnych zatrudnionych.
„Wczasy pod gruszą”
Ustawa o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych wskazuje przedsiębiorstwa, które na dzień 1 stycznia danego roku zatrudniają co najmniej 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty oraz jednostki budżetowe i samorządowe zakłady budżetowe, jako podmioty zobowiązane do tworzenia funduszu świadczeń socjalnych.
W tego rodzaju podmiotach zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu określone są w regulaminie. Zapisy zawarte w regulaminie są niezwykle istotne dla oceny, czy danemu pracownikowi należy się dofinansowanie wypoczynku, a jeśli tak, to w jakiej wysokości. Przede wszystkim wypłata tzw. „wczasów pod gruszą” musi być przewidziana w ogóle jako forma wsparcia finansowego pracowników. Drugim ważnym aspektem jest kwalifikacja pracowników do wypłaty dofinansowania z uwzględnieniem ich sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej. Oznacza to, że nie każdy uprawniony do korzystania ze świadczeń dopuszczonych przez regulamin Funduszu otrzyma „wczasy pod gruszą”, a jeśli je otrzyma, to wysokość tego świadczenia ustalana będzie indywidualnie dla poszczególnych osób.
Trzeba tu podkreślić, że obowiązkiem pracodawcy jest różnicowanie wysokości wypłacanych kwot ze względu na sytuację życiową, rodzinną i materialną pracowników (wskazuje na to art. 8 ust. 1 Ustawy o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych), ale absolutnie niedozwolone jest określanie wysokości pomocy w oparciu o wymiar czasu pracy zatrudnionych osób, zajmowane stanowisko, czy np. wykluczenie z grupy uprawnionych emerytów i rencistów danego zakładu.
Świadczenie urlopowe
Świadczenie urlopowe wypłacane jest przez przedsiębiorców, którzy 1 stycznia danego roku zatrudniają mniej niż 20 osób w przeliczeniu na pełne etaty i jednocześnie nie tworzą Funduszu Świadczeń Socjalnych. W tym przypadku kwotę ustala pracodawca, jednak jej wysokość nie może być wyższa niż wysokość odpisu podstawowego na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych w danym roku. W odróżnieniu od „wczasów pod gruszą” wysokość świadczenia ustala się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy danego pracownika.
Świadczenie urlopowe należy się pracownikowi raz w roku, jeśli korzysta on z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Jego wypłata następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego.
Pracodawca może nie wypłacać świadczenia urlopowego, jeśli o tym zamiarze poinformuje pracowników nie później niż do końca stycznia danego roku, w formie przyjętej w danym zakładzie pracy.
Obciążenia publicznoprawne
Obie opisane formy dofinansowania wypoczynku pracowników są zwolnione ze składek na ubezpieczenie społeczne. „Wczasy pod gruszą” są również wolne od podatku w kwocie nieprzekraczającej 380zł. Nadwyżka ponad tę sumę podlega opodatkowaniu. Świadczenia urlopowe są opodatkowane w pełnej wysokości.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Wszystko o umiejętnościach miękkich
Na temat umiejętności miękkich można powiedzieć bardzo dużo. Jednak najczęściej mówi się o nich w odniesieniu do pewności siebie, empatycznych zachowań, zdolności pracy w grupie, bezproblemowym podejściu do życia, komunikacji
Pracować wbrew bezrobociu
Bezrobocie w naszym kraju jest poważnym problemem społecznym. Urzędy pracy każdego dnia rejestrują nowych bezrobotnych bez względu na wiek, płeć i wykształcenie. Poszukiwania pracy okazują się bardzo trudne, a udaje
Wszystko o odprawie pośmiertnej
Utrata życia przez podwładnego to szokujące przeżycie dla rodziny, ale także pracodawcy. Zgodnie z prawem powinnością każdego przełożonego jest przekazanie odprawy pośmiertnej. Na jakich zasadach jest wypłacana? W jaki sposób
Aplikacje mobilne pomagają zaplanować podróż służbową. Zainteresowanie takimi rozwiązaniami szybko rośnie
Przedsiębiorcy chcą, by organizacja podróży służbowych była coraz prostsza. Na rynku jest dostępnych coraz więcej narzędzi do samodzielnej rezerwacji oraz aplikacji mobilnych. Rozwiązania na smartfony i tablety pozwalają m.in. wprowadzać zmiany również
Skończył się czas na uzupełnienie kwalifikacji BHP
Czas na uzupełnienie kwalifikacji przez osoby pracujące w służbie higieny i bezpieczeństwa pracy minął z dniem 30 czerwca tego roku. Przez osiem lat trwał okres przejściowy, w trakcie którego osoby
ZUS ZLA. Kiedy trzeba dostarczyć zwolnienie lekarskie pracodawcy?
Rok 2015 jest pierwszym rokiem, w którym w życie wprowadza się tzw. e-zwolnienia. Na całkowite wdrożenie systemu informatycznego obsługującego przesył zwolnień bezpośrednio z gabinetu lekarskiego do ZUS oraz pracodawcy trzeba
3 komentarze
Maciej90
31 lipca, 22:39Tomek
05 sierpnia, 09:55luki
05 sierpnia, 14:32