Dotacja z urzędu pracy – szansa na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Urząd pracy dostarcza swoim podopiecznym różnych narzędzi do wyjścia z szeregów bezrobotnych przez aktywizację zawodową. Szczególnie atrakcyjne wydaje się być udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Uzyskać można nawet 20tys. zł, a jeśli spełni się określone w umowie zawartej z UP warunki, można pożyczonych funduszy nie zwracać.
Dotacja udzielana przez starostę za pośrednictwem urzędu pracy może wynieść nawet sześciokrotność średniego wynagrodzenia ogłoszonego za ostatni kwartał, czyli ponad 20tys. zł. Warto wiedzieć, że otrzymana kwota jest zwolniona z opodatkowania, zatem na tworzenie przedsiębiorstwa możemy przeznaczyć wszystkie uzyskane z urzędu pracy środki.
Beneficjenci dotacji z urzędu pracy
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej przeznaczona jest dla bezrobotnych. Osoby bezrobotne, zarejestrowane we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Urzędzie Pracy, mogą zwracać się do tego właśnie urzędu.
Urząd najchętniej przyznaje środki na początku roku, gdy pula pieniędzy jest pełna, ale należy zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danej jednostce, gdyż od danego urzędu zależy, wnioski których bezrobotnych będą rozpatrywane. Może się zdarzyć tak, że urząd będzie odbierał wnioski tylko od osób, które są na bezrobociu już jakiś określony w regulaminie czas.
Do wypełniania wniosku trzeba się przyłożyć. Od prawidłowości składanego wniosku oraz jego kompletności (trzeba upewnić się, czy dokument zawiera wszystkie wymagane załączniki) zależy, czy wniosek będzie w ogóle rozpatrzony. Osoba wnioskująca musi mieć przygotowany biznesplan, który zaprezentuje urzędnikom, oprócz tego należy sporządzić listę wydatków, które będą sfinansowane z dotacji. Lista powinna być bardzo dokładna, gdyż urzędnicy z pewnością zechcą zweryfikować prawidłowość dokonanych zakupów. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie dla kandydata na przedsiębiorcę, zostanie on poproszony o spotkanie i rozmowę.
Sporządzając listę zakupów, którą osoba ubiegająca się o dotację zamierza zrealizować, warto zaoferować częściowe finansowanie z własnych środków. Może to pomóc przekonać urzędników, że rzeczywiście wnioskujący ma zamiar dołożyć wszelkich starań, aby z powodzeniem prowadzić firmę, a nawet jest w stanie zaryzykować własnymi finansami, by rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Dotacja nie dla każdego
Choć urzędy pracy raczej nie ograniczają dostępu do dofinansowania tego rodzaju, na pomoc z ich strony nie mogą liczyć osoby:
- prowadzące działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
- które w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku odmówiły przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego bez podania uzasadnionej przyczyny,
- które w ciągu pięciu lat przed złożeniem wniosku dostały inne dofinansowanie, pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
- studiujący w systemie stacjonarnym (o dotację mogą starać się studenci studiów niestacjonarnych),
- osoby, które w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zostały skazane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Kiedy dotację trzeba zwrócić
Głównym powodem zwrotu podjętej dotacji jest zamknięcie lub zawieszenie sfinansowanej ze środków starosty działalności gospodarczej przed upływem okresu wyznaczonego w umowie z urzędem pracy. Zazwyczaj wymagany czas prowadzenia działalności gospodarczej to rok, ale bywają też urzędy, które oczekują że firma będzie działać co najmniej przez 2 lata.
Innym powodem zwrotu środków może być wykorzystanie funduszy niezgodnie z przeznaczeniem. Dlatego właśnie do planu wydatków dołączanego do wniosku o przyznanie dotacji należy podejść bardzo odpowiedzialnie i nie wpisywać tam dowolnych pozycji, które później mogą ulec zmianie, lecz konkretne, dobrze przemyślane wydatki, których wnioskodawca będzie później się trzymał.
Urzędy pracy zabezpieczają się na wypadek sytuacji, których zaistnienie powoduje konieczność zwrotu dotacji, przez wymóg dodatkowego poręczenia, np. innego przedsiębiorcy, czy pracownika lub innego rodzaju zabezpieczenia.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
W Polsce tworzy się rynek carsharingu
W największych polskich miastach zaczęły się pojawiać usługi wynajmu aut w systemie współdzielenia, umożliwiające wypożyczenie na krótki, nawet określany w minutach czas. System ma ograniczyć emisję spalin dzięki zmniejszeniu udziału prywatnych aut
Prowadzenie biznesu w Polsce wciąż skomplikowane
Polska wciąż uważana jest przez przedsiębiorców za trudne miejsce do prowadzenia biznesu. Pod względem zawiłości procedur i kosztów zajmujemy 21. miejsce wśród 76 państw świata – wynika z raportu TMF Group. W Europie
Shell otwiera nową siedzibę największego centrum usług biznesowych w Europie
Firma Shell właśnie zainaugurowała nowe biuro jednej z największych małopolskich inwestycji – Shell Business Operations. Zatrudnieni w centrum menadżerowie podejmują strategiczne dla firmy decyzje, które mają przełożenie na globalny rynek. Ponad 2,7 tys.
Zasady zatrudniania cudzoziemców
Wiele firm działających na polskim rynku dąży do niwelowania kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Jedną z form optymalizacji wydatków jest poszukiwanie pracowników gotowych do wykonywania pracy za niższe wynagrodzenie niż dotychczasowi.
Warto porównać ceny OC
Dostępne w Internecie kalkulatory czy porównywarki OC to świetna propozycja dla wszystkich, którzy chcą zaoszczędzić na swojej polisie. Wykupienie OC jest obowiązkowe dla każdego kierowcy, ale obowiązkowe wcale nie jest
Copywriting – jakość ma znaczenie.
Dobre teksty o wartościowej treści są w dzisiejszych czasach na wagę złota. Internet nie jest już miejscem, w którym reklamy banerowe grają pierwsze skrzypce, a kampanie reklamowe opierają się jedynie
1 Comment
korona
07 sierpnia, 16:21