Dotacja z urzędu pracy – szansa na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Urząd pracy dostarcza swoim podopiecznym różnych narzędzi do wyjścia z szeregów bezrobotnych przez aktywizację zawodową. Szczególnie atrakcyjne wydaje się być udzielanie pożyczek na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Uzyskać można nawet 20tys. zł, a jeśli spełni się określone w umowie zawartej z UP warunki, można pożyczonych funduszy nie zwracać.
Dotacja udzielana przez starostę za pośrednictwem urzędu pracy może wynieść nawet sześciokrotność średniego wynagrodzenia ogłoszonego za ostatni kwartał, czyli ponad 20tys. zł. Warto wiedzieć, że otrzymana kwota jest zwolniona z opodatkowania, zatem na tworzenie przedsiębiorstwa możemy przeznaczyć wszystkie uzyskane z urzędu pracy środki.
Beneficjenci dotacji z urzędu pracy
Dotacja na rozpoczęcie działalności gospodarczej przeznaczona jest dla bezrobotnych. Osoby bezrobotne, zarejestrowane we właściwym dla swojego miejsca zamieszkania Urzędzie Pracy, mogą zwracać się do tego właśnie urzędu.
Urząd najchętniej przyznaje środki na początku roku, gdy pula pieniędzy jest pełna, ale należy zapoznać się z regulaminem obowiązującym w danej jednostce, gdyż od danego urzędu zależy, wnioski których bezrobotnych będą rozpatrywane. Może się zdarzyć tak, że urząd będzie odbierał wnioski tylko od osób, które są na bezrobociu już jakiś określony w regulaminie czas.
Do wypełniania wniosku trzeba się przyłożyć. Od prawidłowości składanego wniosku oraz jego kompletności (trzeba upewnić się, czy dokument zawiera wszystkie wymagane załączniki) zależy, czy wniosek będzie w ogóle rozpatrzony. Osoba wnioskująca musi mieć przygotowany biznesplan, który zaprezentuje urzędnikom, oprócz tego należy sporządzić listę wydatków, które będą sfinansowane z dotacji. Lista powinna być bardzo dokładna, gdyż urzędnicy z pewnością zechcą zweryfikować prawidłowość dokonanych zakupów. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie dla kandydata na przedsiębiorcę, zostanie on poproszony o spotkanie i rozmowę.
Sporządzając listę zakupów, którą osoba ubiegająca się o dotację zamierza zrealizować, warto zaoferować częściowe finansowanie z własnych środków. Może to pomóc przekonać urzędników, że rzeczywiście wnioskujący ma zamiar dołożyć wszelkich starań, aby z powodzeniem prowadzić firmę, a nawet jest w stanie zaryzykować własnymi finansami, by rozpocząć własną działalność gospodarczą.
Dotacja nie dla każdego
Choć urzędy pracy raczej nie ograniczają dostępu do dofinansowania tego rodzaju, na pomoc z ich strony nie mogą liczyć osoby:
- prowadzące działalność gospodarczą w okresie 12 miesięcy przed złożeniem wniosku,
- które w okresie 12 miesięcy poprzedzających dzień złożenia wniosku odmówiły przyjęcia propozycji zatrudnienia, stażu lub przygotowania zawodowego bez podania uzasadnionej przyczyny,
- które w ciągu pięciu lat przed złożeniem wniosku dostały inne dofinansowanie, pożyczkę z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej,
- studiujący w systemie stacjonarnym (o dotację mogą starać się studenci studiów niestacjonarnych),
- osoby, które w okresie 2 lat przed złożeniem wniosku o dofinansowanie zostały skazane za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu.
Kiedy dotację trzeba zwrócić
Głównym powodem zwrotu podjętej dotacji jest zamknięcie lub zawieszenie sfinansowanej ze środków starosty działalności gospodarczej przed upływem okresu wyznaczonego w umowie z urzędem pracy. Zazwyczaj wymagany czas prowadzenia działalności gospodarczej to rok, ale bywają też urzędy, które oczekują że firma będzie działać co najmniej przez 2 lata.
Innym powodem zwrotu środków może być wykorzystanie funduszy niezgodnie z przeznaczeniem. Dlatego właśnie do planu wydatków dołączanego do wniosku o przyznanie dotacji należy podejść bardzo odpowiedzialnie i nie wpisywać tam dowolnych pozycji, które później mogą ulec zmianie, lecz konkretne, dobrze przemyślane wydatki, których wnioskodawca będzie później się trzymał.
Urzędy pracy zabezpieczają się na wypadek sytuacji, których zaistnienie powoduje konieczność zwrotu dotacji, przez wymóg dodatkowego poręczenia, np. innego przedsiębiorcy, czy pracownika lub innego rodzaju zabezpieczenia.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Innowacje i bezpieczeństwo w zarządzaniu informacją w biznesie
Facebook, wirtualne skrzynki pocztowe, dane w chmurze, dyski wewnętrzne i zewnętrzne – współczesny świat, nieodłącznie związany jest z przetwarzaniem i przesyłaniem danych. Dla wielu firm coraz istotniejsze są kwestie stabilnego
Co trzecia firma w Polsce opracowała cyfrową strategię
Cyfryzacja stała się dla biznesu koniecznością i priorytetem – niezależnie od wielkości organizacji i branży. Jest warunkiem utrzymania się na rynku, umożliwia tworzenie nowych modeli biznesowych i możliwość lepszego odpowiadania na potrzeby klientów w czasie
2/3 firm obawia się cyberzagrożeń
Liczba ataków hakerskich na firmy w ciągu ostatnich pięciu lat podwoiła się. Do 2022 roku będą one kosztować biznes w sumie ponad 8 bln dol. – prognozują eksperci Marsh w tegorocznym raporcie Global
Co trzecia innowacyjna firma w Polsce zakładana jest przez kobietę
Prawie co trzeci start-up w Polsce ma wśród założycieli kobietę. Tylko niewielka część z nich tworzy go w obszarze technologicznym czy naukowym. Dodatkowo co piąta studentka uczelni technicznej nie wie, czym jest start-up technologiczny.
Innowacja białostockiej firmy wypromuje Polskę na świecie
30 czerwca w Pałacu Lubomirskich w Warszawie odbędzie się oficjalna premiera POLSKIEJ Wirtualnej Wystawy Narodowej – innowacyjnego narzędzia, które celem jest promocja Polski na arenie międzynarodowej. Zaawansowana technologicznie platforma internetowa
Polskie firmy mają problem z nieterminowymi płatnościami od kontrahentów
Większość polskich firm ma problemy z opóźnieniami w płatnościach za wystawione przez siebie faktury. W przypadku małych podmiotów o relatywnie niskich obrotach mogą one być przyczyną utraty płynności finansowej, a w ostateczności nawet bankructwa. Większość
1 Comment
korona
07 sierpnia, 16:21