Fiskus coraz skuteczniejszy dzięki technologii
Ministerstwo Finansów poinformowało, że wdrożenie JPK_VAT wyraźnie pomogło uszczelnić system poboru podatków. Od początku 2018 r. obowiązek został rozszerzony i obejmuje wszystkich przedsiębiorców będących czynnymi podatnikami VAT. Dzięki obowiązkowi składania plików MF eliminuje nieuczciwą konkurencję rynkową, szybko identyfikuje nieprawidłowości, szybsze są również zwroty podatku VAT, zmniejszeniu uległy koszty funkcjonowania administracji skarbowej. Ponadto zmniejsza się liczba i czas trwania kontroli i postępowań, poprawiły się wyniki działania KAS, a co istotne podatnik może skorygować deklarację bez konsekwencji.
W skutecznej walce z wyłudzeniami skarbowymi pomaga również System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR). System informatyczny w oparciu o dane STIR analizuje ryzyko wystąpienia wyłudzeń skarbowych. Analiza jest związana z generowaniem przez oszustów sztucznych transakcji karuzelowych za pomocą transferów pieniężnych na rachunkach bankowych. W taki sposób próbują wyłudzić nienależny zwrot VAT.
Czym jest JPK, JPK_VAT i kto jest zobowiązany do jego składania?
JPK jest to plik wysyłany wyłącznie w wersji elektronicznej zawierający zestaw informacji za dany okres o operacjach gospodarczych przedsiębiorcy. Dane do pliku są pobierane z systemów informatycznych podmiotu gospodarczego i posiadają z góry określony przez MF schemat xml.
JPK obejmuje 7 struktur, w tym pierwsze 6 składa się na żądanie:
- księgi rachunkowe – JPK_KR,
- wyciąg bankowy – JPK_WB,
- magazyn – JPK_MAG,
- faktury VAT – JPK_FA,
- podatkowa księga przychodów i rozchodów – JPK_PKPIR,
- ewidencja przychodów – JPK_EWP.
- ewidencja zakupu i sprzedaży VAT – JPK_VAT.
JPK_VAT to zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres. Składają go wszyscy zarejestrowani czynni podatnicy VAT wyłącznie w wersji elektronicznej do 25-ego dnia miesiąca za miesiąc poprzedni, nawet jeśli podatnik rozlicza się kwartalnie.
Duże przedsiębiorstwa wysyłają JPK_VAT już od 1 lipca 2016 r., a małe i średnie od 1 stycznia 2017 r. Od 1 stycznia 2018 r. obowiązek wysyłania pliku JPK_VAT mają także mikroprzedsiębiorcy.
Nie mają obowiązku wysyłania JPK_VAT przedsiębiorcy, którzy:
- sprzedają wyłącznie towary i świadczą usługi zwolnione z VAT (zwolnienie przedmiotowe – art. 43 ust. 1),
- sprzedają towary i świadczą usługi, które są opodatkowane VAT, ale korzystają ze zwolnienia podmiotowego (zgodnie z art. 113 ust. 1 lub 9), ponieważ ich obrót był mniejszy niż 200 tys. zł.
Pliki JPK można pobrać, weryfikować oraz generować i wysyłać przez Moduł Hogart JPK, który jest zaawansowaną aplikacją zapewniającą pełną kontrolę procesu generowania plików w formacie JPK (XML) wraz z walidacją ładowania, przetwarzania i generowania danych. Program Hogart JPK zapewnia integrację JPK z SAP i innymi programami ERP takimi jak SunSystems, JD Edwards, Infor SyteLine, Oracle, CDN XL, Exact Globe, iSCALA, MicrosoftDynamics, Simple, SoftLab, Teta, IFS, Baan. Ponadto firma Hogart przygotuje każdą integrację na zamówienie. Hogart Business Applications jest firmą o wieloletnim doświadczeniu, współpracuje z najlepszymi światowymi korporacjami, specjalizuje się w dostawie rozwiązań informatycznych dedykowanych dla działów księgowych i finansowych. HBA produkuje gotowe rozwiązania i tworzy oprogramowania na zamówienie.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post