Fiskus ściągnie bieżący VAT od upadłej spółki

Fiskus ściągnie bieżący VAT od upadłej spółki

Jeżeli wierzytelność z tytułu VAT powstała dopiero po ogłoszeniu upadłości spółki, to naczelnik urzędu skarbowego słusznie wyegzekwował ją z majątku spółki, zamiast zgłosić sędziemu komisarzowi – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Wyrok zapadł w sprawie spółki, której upadłość z możliwością zawarcia układu została ogłoszona 21 maja. Spółka nie odprowadziła podatku VAT za maj (płatnego w czerwcu), gdyż sądziła, że jest to zobowiązanie, które wchodzi do układu.

Spółka interpretowała przepisy Prawa upadłościowego i naprawczego w ten sposób, że do układu wchodzą wierzytelności powstałe przed dniem ogłoszenia upadłości dłużnika. Podatek VAT za maj spółka uznała właśnie za takie zobowiązanie, gdyż jej zdaniem zobowiązanie wobec fiskusa powstało w maju. Urząd skarbowy był innego zdania i 25 lipca wszczął procedurę egzekucyjną i zajął konta bankowe spółki.

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie wytłumaczył, że skonkretyzowane zobowiązanie podatkowe z tytułu należności za maj, powstało 25 czerwca (w terminie zapłaty podatku). Zobowiązanie powstało więc po ogłoszeniu upadłości, a więc nie mogło wejść do układu.

Podobne stanowisko zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny. W wyroku z dnia 17 stycznia 2013 r., sygn. akt I SA/Kr 1606/12 stwierdził, że egzekwowany obowiązek jest wymagalny, a egzekucja administracyjna dopuszczalna. Nie mogła zostać bowiem objęta układem wierzytelność, która przed ogłoszeniem upadłości nie istniała.

Na skutek skargi kasacyjnej sprawę rozpatrzył też i Naczelny Sąd Administracyjny. W sprawie niniejszej obowiązek podatkowy, według strony, miał powstać w maju 2012 r. Sąd wskazał, że zgodnie z art. 103 ust. 1 ustawy podatkowej podatnik miał obowiązek zadeklarować i uiścić należny podatek za miesiąc podatkowy maj 2012 r. w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy. Po upływie tego terminu po stronie organu podatkowego powstawała wierzytelność obejmująca należny i wymagalny podatek. Termin ten zaś upływał niewątpliwie po dacie (21 maja 2012 r.) wydania przez sąd powszechny postanowienia o ogłoszeniu upadłości z możliwością zawarcia układu.


Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Wolne tryby TSUE korzyścią dla podatnika
Next Dywidenda dla podmiotu powiązanego w CIT

Może to Ci się spodoba

Prawo dla firm 1Comments

Likwidacja spółki z o.o. a nowe interesy

Likwidacja spółki z o.o. zgodnie z przepisami zawartymi w Kodeksie spółek handlowych jest zbiorem działań podejmowanych przez jej likwidatorów, zmierzających do zakończenia działalności tej spółki. Takimi działaniami mogą być np.

Prawo dla firm 8 komentarzy

Zmiana nazwy firmy – czy to możliwe?

Rejestrując działalność gospodarczą w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej należy wskazać nazwę firmy. Jest to warunek konieczny do dokonania wpisu. Nazwa firmy nie może być tworzona w sposób

Podatki 0 Comments

Opłata audiowizualna to nowy podatek – wszyscy zapłacimy podwójnie

Od 1 lipca w miejsce abonamentu RTV ma wejść w życie nowa opłata audiowizualna doliczana do rachunku za prąd. Od każdego punktu poboru prądu energii ma być pobierane 15 zł miesięcznie. Koszty

Czy wpłacając zaliczkę powinniśmy otrzymać fakturę?

Niejednokrotnie nabywcy wpłacają zaliczkę na poczet usług wykonywanych przez zleceniobiorcę. Najczęściej jest to wymóg firmy i stanowi asekuracje w momencie nie wykonania odbioru zamówionych dóbr po ich realnym wykonaniu. Według

Spółki 0 Comments

Czym jest spółka przekształcona?

W zgodzie z funkcjonującym w Polsce prawem każda spółka handlowa może dopuścić się przekształcenia. Po spełnieniu wszystkich formalności podejmuje zobowiązania i respektuje zgodnie z własnym wyborem. Jak przebiega i czy

Prawo dla firm 0 Comments

Od 2020 roku prawo będzie bardziej przyjazne dla najmniejszych firm

Przygotowany przez MPiT pakiet Przyjazne Prawo ma ułatwić przedsiębiorcom prowadzenie biznesu. Obejmuje kilkadziesiąt ułatwień, zwłaszcza dla małych i średnich firm, wśród których główne to m.in. prawo do błędu przez pierwszy rok prowadzenia działalności gospodarczej

1 Comment

  1. aner
    09 stycznia, 09:53 Reply
    Fiskus powinien zająć się przede wszystkim zmniejszeniem podatków, ale niestety nie widać tego w dalekiej przyszłości.

Zostaw odpowiedź