Fizjoterapia w medycynie estetycznej

Fizjoterapia w medycynie estetycznej

Fizjoterapia jest coraz bardziej rozwijającą się dziedziną medycyny. Często mówi się, że rehabilitacja jest jedyną drogą do kompleksowego leczenia. Większości korzyści płynących z fizjoterapii nie da się zastąpić farmakologią, chirurgią, czy jakimkolwiek innym leczeniem.

Medycynę estetyczną można określić jako szczególną dziedzinę medycyny. Wyróżnia się ona specyficznymi celami i procedurami leczenia. Stosowane są różne zasady kwalifikacji pacjentów do leczenia, metody wykonywania zabiegów oraz postępowania po zabiegowego. Tak jak w przypadku wszystkich procedur medycznych, obowiązują nienaruszalne zasady etyczne oraz dbałość o bezpieczeństwo i dobro pacjenta.

W medycynie estetycznej wyróżnia się dwa rodzaje działań: operacyjnych i nieoperacyjnych. Magazyn Forbes szacuje, że w 2013 roku w Polsce wykonano od 25 000 do 35 000 operacji estetycznych. Należy zaznaczyć, że branża zabiegów estetycznych rozwija się bardzo dynamicznie i z roku na rok przybywa chętnych do poddania się tym zabiegom. Rośnie liczba pacjentów, którzy mogą skorzystać z fizjoterapii.

Powiększanie i zmniejszanie piersi, liposukcja oraz plastyka twarzy to najczęściej wykonywane zabiegi. Procedury te są wysoce skuteczne i mają niewiele skutków ubocznych. Skóra i podskórna tkanka łączna są głównymi obszarami nacięć chirurgicznych. Wiąże się to z dwoma ważnymi konsekwencjami.

Sprawdź także: Wskazówki dotyczące rehabilitacji po całkowitej wymianie stawu kolanowego

Po pierwsze, ważne narządy wewnętrzne nie będą dotknięte przez procedurę. Drugą możliwością jest to, że na skórze i pod skórą może powstać tkanka bliznowata. Kryteria estetyczne dotyczące efektów pooperacyjnych są wyższe, ponieważ głównym powodem operacji jest poprawa wyglądu zewnętrznego pacjenta. Blizny lub zmiany w otaczających tkankach są powszechne po operacji. Czasami powikłania mogą być widoczne w chirurgii ortopedycznej i medycynie estetycznej.

Fizjoterapeuta nie będzie skupiał się tylko na operowanym obszarze. Ważne jest, aby przed każdym zabiegiem operacyjnym nauczyć pacjenta jak wykonywać ćwiczenia oddechowe i przeciwzakrzepowe. Pacjenci często doświadczają przeciążenia układu ruchowego w początkowej fazie gojenia. Jest to zwykle spowodowane przebywaniem w ograniczonej pozycji ciała i ograniczeniami ruchowymi. Bóle kręgosłupa są częstym problemem wynikającym z konieczności spania w pozycji leżącej.

Wiedza i umiejętności fizjoterapeuty muszą być stale doskonalone, aby zapewnić skuteczną terapię. Ważne jest, aby ściśle współpracować z chirurgami i lekarzami prowadzącymi. Możliwa jest współpraca z chirurgami i lekarzami prowadzącymi w celu ustalenia celu i zaprogramowania całej terapii. Pozwala to na indywidualne podejście do pacjenta, określenie oczekiwań i uzyskanie najlepszych wyników. Aby rehabilitacja zakończyła się sukcesem, lekarz i fizjoterapeuta muszą się skutecznie komunikować. Praca z pacjentami po zabiegach medycyny estetycznej nie zawsze jest łatwa. Czasami trzeba wytłumaczyć, dlaczego fizjoterapia jest tak ważna. Niekiedy samo tłumaczenie nie wystarczy. Pacjenci będą bardziej otwarci na korzystanie z fizjoterapii i słuchanie jej zaleceń tylko wtedy, gdy poczują, że dzięki wykonywaniu odpowiednich ćwiczeń czy masaży poprawili swoje samopoczucie. Ważne jest, aby określić parametry aktywności i ćwiczeń domowych pacjenta.

Nie ulega wątpliwości, że fizjoterapia z zakresu medycyny estetycznej jest bardzo skuteczna dla pacjentów i może stanowić źródło satysfakcji dla terapeuty.

Previous Jakie zalety mają domy szkieletowe?
Next The New Procurement: Nowa era zakupów - PROCON/POLZAK 2021

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

3 kroki do ekologicznego biura, czyli zero waste w praktyce

Z danych GUS wynika, że produkujemy coraz więcej śmieci. Statystyczny Polak wytwarza około 283 kg odpadów w skali roku. W porównaniu z innym krajami Europy jesteśmy w niechlubnej czołówce. W

Wiadomości 0 Comments

Polacy zużywają 2–3 razy więcej energii niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej

Blisko 70 proc. wydatków związanych z użytkowaniem lokalu stanowią opłaty za centrale ogrzewanie i prąd. Polacy zużywają 2–3 razy więcej energii niż mieszkańcy krajów Europy Zachodniej. Tylko dzięki dokładniejszej kontroli zużycia rachunki mogłyby

Wiadomości 0 Comments

Agile Project Management – jak dobrze zarządzać projektami?

Każdy projekt wiąże się z koniecznością planowania, koordynowania i delegowania zadań, a także czuwania nad przebiegiem ich realizacji. Jedną z koncepcji, która pozwala efektywnie wykorzystać w tym zakresie potencjał i

Wiadomości 0 Comments

Podaż akcji z OFE nie pogrąży dobrych spółek

O kondycji polskich spółek, możliwych konsekwencjach zwiększenia limitu inwestycji zagranicznych OFE oraz prawdopodobnym wpływie Rosji na rynek akcji rozmawiamy z Robertem Burdachem, zarządzającym funduszami akcji Union Investment TFI Cytat: Patrząc

Wiadomości 0 Comments

Frank rośnie. Tak drogo w lutym jeszcze nie było

Greckie negocjacje i amerykańska broń dla Ukrainy – to tylko niektóre powody, dla których złoty słabnie. Ale nie martwmy się. Koniec tygodnia zapowiada się spokojniej. Najprawdopodobniej frank znów spadnie poniżej

Wiadomości 0 Comments

Rosną ceny mieszkań. Gdańsk i Warszawa liderami wzrostów

Średnia cena metra kwadratowego mieszkania na rynku wtórnym w Warszawie przekroczyła 8 tys. zł, a w Łodzi zbliżyła się do 4 tys. zł. W większości miast ceny wzrosły o 2 do 6 proc.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź