Folia z z naniesionym pyłem tytoniowym nie podlega akcyzie?
Pytanie spółki, która zamierzała produkować folię z celulozy z naniesionym pyłem tytoniowym (folia zastępować miała bibułkę papierosową) o kwestię akcyzy w odniesieniu do sprzedaży tego produktu, doczekało się dwóch interpretacji organów podatkowych oraz wyroku sądu uchylającego pierwszą z nich. WSA bardzo krytycznie ocenił jakość wcześniejszej interpretacji, dlatego kolejną fiskus przygotował rzetelnie. Zatem, czy sprzedaż folii tytoniowej jest obłożona akcyzą?
W ocenie spółki ani folia z celulozy, na którą naniesiony jest pył tytoniowy nie jest wyrobem tytoniowym, ani sprzedaż tejże folii tytoniowej nie jest sprzedażą suszu tytoniowego w świetle ustawy o podatku akcyzowym.
Pierwsza interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 29 kwietnia 2014 r. (nr ILPP3/443-26/14-2/TW) w pewnym sensie negowała stanowisko spółki. W pewnym sensie, bo organ podatkowy nie odniósł się do całości problemu. Dyrektor IS w Poznaniu uznał, że pył tytoniowy naniesiony na folię wyprodukowaną z włókna celulozowego to tytoń do palenia.
Wyrokiem Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, sygn. akt I SA/Wr 1998/14 interpretacja została uchylona ze względów formalnych. Sąd wskazał, że organ podatkowy ograniczył się tylko do zakwalifikowania pyłu tytoniowego do kategorii tytoniu do palenia. Nie odniósł się jednak do produktu, który zamierzała produkować spółka.
Sąd nie pozostawił suchej nitki na jakości wydanej interpretacji. Podkreślił, że podatnicy nie zwracają się do Ministra Finansów o przytaczanie przepisów, lecz o konkretną wykładnię przepisów, potwierdzenie, czy i dlaczego ich stanowisko jest prawidłowe lub wadliwe.
Kolejna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 27 maja 2015r. (nr ILPP3/443-26/14/15-S/TW) została wydana w oparciu o analizę konkretnego przypadku spółki i odniosła się, zgodnie ze wskazówkami zawartymi w wyroku WSA, do produktu jako całości.
Dyrektor IS w Poznaniu uznał, że:
Folia tytoniowa wyprodukowana z celulozy, na którą metodą natryskową zostanie naniesiony pył tytoniowy, podzielona na prostokąty o wymiarach: długość od 75 mm do 110 mm; szerokość od 38 mm do 60 mm i grubość ok. 0,4 mm, przeznaczona do samodzielnego sporządzania papierosów przy użyciu tytoniu do palenia i która zastępuje bibułkę papierosową nie jest produktem, który nadaje się do palenia w tej postaci. Służy ona jedynie do owinięcia porcji tytoniu do palenia i samodzielnego sporządzenia papierosa.
Pył tytoniowy wchodzący w skład folii tytoniowej pociętej następnie na prostokąty o wymiarach: długość od 75 mm do 110 mm; szerokość od 38 mm do 60 mm i grubość ok. 0,4 mm, nie jest suszem tytoniowym lecz jest odpadem tytoniowym, który nie nadaje się do palenia.
Zatem folia tytoniowa wyprodukowana z włókna celulozowego, na który metodą natryskową zostanie naniesiony pył tytoniowy, podzielona na prostokąty o wymiarach: długość od 75 mm do 110 mm; szerokość od 38 mm do 60 mm i grubość ok 0,4 mm przeznaczona do samodzielnego sporządzania papierosów przy użyciu tytoniu do palenia i która zastępuje bibułkę papierosową w świetle art. 98 ustawy o podatku akcyzowym nie zalicza się do wyrobów tytoniowych w rozumieniu ustawy, jak również w świetle art. 9b w związku z art. 99a ust. 1 ustawy o podatku akcyzowym sprzedaż folii tytoniowej w postaci prostokątów o wymiarach podanych powyżej, nie jest sprzedażą suszu tytoniowego.
Fiskus przypomniał jednak, że chociaż sprzedaż folii tytoniowej nie jest przedmiotem podatku akcyzowego, nie oznacza to, że na wcześniejszych etapach spółka nie będzie podlegać obowiązkowi podatkowemu. Jak zauważył Dyrektor IS w Poznaniu, że jeśli spółka nie nabyła już suszu tytoniowego z zapłaconą akcyzą to jako podmiot działający w jednym z trybów wymienionych w art. 9b ustawy o podatku akcyzowym, zobowiązany będzie do opodatkowania zużywanego suszu tytoniowego (pyłu) do produkcji folii tytoniowej.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Od 2018 roku przedsiębiorcy otrzymają indywidualne rachunki w ZUS
Od 1 stycznia 2018 roku obecne rachunki, na które płatnicy wpłacają składki na ubezpieczenia i fundusze w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, zostaną zamknięte. Prowadzący działalność gospodarczą otrzymają nowe, indywidualne numery rachunków składkowych (NRS),
Anulowanie faktur VAT – kiedy możliwe?
Każda transakcja w firmie jest zapisywana i poświadczana wypisaniem faktury w dwóch egzemplarzach. Bywają sytuacje, gdy faktura jest nieprawidłowo sporządzona (zawiera błędne informacje) lub klient wycofuje się z zakupu (ma
ViaTOLL po rozbudowie mógłby posłużyć do walki z przemytem i wyłudzeniami podatku VAT
Elektroniczny system poboru opłat viaTOLL w ciągu pięciu lat przyniósł prawie 7 mld zł do Krajowego Funduszu Drogowego. W przyszłym roku Ministerstwo Infrastruktury ma zadecydować o jego przyszłości, ponieważ w 2018 roku wygasa
Podatek od handlu detalicznego spowoduje wejście większej liczby sklepów do internetu
Podatek od handlu detalicznego przyspieszy debiut części sklepów w internecie – ocenia Jakub Kot, prezes Dealavo. E-sklepy pomogą zrekompensować koszty związane z nowym obciążeniem podatkowym. Szczególnie duże sieci FMCG, gdzie marże są
Przy odliczeniu VAT nie ważny jest zamiar, lecz powstanie przychodu
Nawet jeśli podatnik początkowo nie zamierzał czerpać przychodu z podjętej inwestycji, ale w późniejszym czasie zmienił zdanie, to ma prawo skorygować VAT i odliczyć podatek od zakupionych towarów. Taki przypadek
Żywność i alkohol w kosztach uzyskania przychodu
Koszty, o które można umniejszyć przychód od zawsze są przedmiotem zainteresowania przedsiębiorców. Kwestia odliczania artykułów spożywczych, poczęstunków, napojów, wciąż jest dość niejasna dla wielu z nich. Którą żywność można wliczyć
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post