Godność zatrudnionego jest bardzo ważna

Godność zatrudnionego jest bardzo ważna

Podstawowym obowiązkiem każdego pracodawcy jest poszanowanie godności swoich podwładnych. Sprawa ta została opisana w Kodeksie Pracy, a dodatkowo stanowi fundament życia społecznego. Dlaczego godność jest tak istotna w kontaktach zawodowych?

Według ustawy godność należy traktować jako dobra osobiste, odpowiednie traktowanie, zachowanie konwencjonalnych sposobów komunikacji oraz akceptację i tolerancję. To także zdrowe relacje i właściwe wykorzystywanie władzy.

Innymi słowy można powiedzieć, że zatrudniający musi szanować życie oraz zdrowie swojego pracownika, jego prawo do wolności, swobód kulturowych i religijnych, nietykalności cielesnej, nazwiska, wytworów pracy twórczej lub artystycznej oraz prawo do posiadania sfery prywatnej i życia osobistego.

W przypadku pogwałcenia godności pracowniczej można wnieść sprawę do sądu i ubiegać się o odszkodowanie oraz zadośćuczynienie za popełnione czyny. Wysokość kary zależy od indywidualnej sytuacji i poniesionych strat moralnych. Po zbadaniu zjawiska i materiału dowodowego orzeka się o winie.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy współpracownik może pomagać niepełnosprawnemu?
Next Jak opisać kadrę w biznesplanie?

Może to Ci się spodoba

Kodeks pracy 0 Comments

Naruszenie praw pracownika przez pracodawcę

W przepisach prawa pracy znajduje się zbiór sytuacji, w których pracodawca może zostać ukarany za nieprzestrzeganie praw pracowniczych. Na pracodawcę lub osobę, która wykonuje jego obowiązki może zostać nałożona kara

Kodeks pracy 0 Comments

Czy pracując na umowie zlecenie należy się urlop i okres wypowiedzenia?

Jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, wobec czego nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tego rodzaju zatrudnienia znajdują

Kodeks pracy 0 Comments

Warunki zatrudnienia młodocianych

Według polskiego prawa młodociani mogą pracować tylko wtedy, gdy stanowisko jest częścią praktyki zawodowej lub w ramach drobnych obowiązków (praca dorywcza). Jakie warunki musi spełnić pracodawca, aby zatrudnić takiego pracownika?

Kodeks pracy 0 Comments

Wszystko o układach zbiorowych pracy?

Porozumienie zawierane miedzy grupą podwładnych a przełożonym zwykło nazywać się układem zbiorowym pracy. W jakim celu podpisuje się taką umowę? Zazwyczaj dotyczy pracowników, którzy pracują zasadach innych niż stosunek pracy.

Kodeks pracy 0 Comments

Zadania Głównego Inspektoratu Pracy

Sprawozdania Głównego Inspektoratu Pracy mówią rzetelnie jakie normy nie są przestrzegane przez polskich biznesmenów wobec pracowników. W kraju przeprowadza się około 90 tysięcy kontroli u 70 tysięcy przedsiębiorstw rocznie. Niestety

Kodeks pracy 0 Comments

Kiedy można wystawić zwolnienie lekarskie?

Zwolnienie lekarskie jest bazowym dokumentem, którego celem jest stwierdzenie czasowej niezdolności do wykonywania obowiązków zawodowych. Zwolnienie jest dowodem przy decydowaniu o prawie do zasiłku i stwierdza ono o czasowej niezdolności

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź