Jak oblicza się wskaźnik wystarczalności funduszy?

Jak oblicza się wskaźnik wystarczalności funduszy?

Rozpoczęcie nowych działań w firmie wiąże się z dużym kapitałem. Mogą one pochodzić zarówno ze środków własnych firmy, jak i z funduszy zewnętrznych.

Decyzja o zrealizowaniu nowego projektu w firmie powinna być podjęta nie pod wpływem przesłanek, lecz wsparta racjonalnymi argumentami. W określeniu tego czy i w jakim obszarze nowe przedsięwzięcie uda się sfinansować z funduszy własnych pomoże nam zastosowanie tzw. wskaźnika wystarczalności funduszy. Jest to miara szacunkowa, której zadaniem jest pomoc w zadecydowaniu, a jej pokrycie z naszymi wcześniejszymi odczuciami świadczy o ich prawdopodobieństwie. Niezgodność oznacza z kolei, że dokonać trzeba powtórnej oceny decyzji i zachować ostrożność w ich podejmowaniu.

Wskaźnik wystarczalności funduszy określa się dzieląc sumę z funduszy działalności podstawowej przez dodany ze sobą planowany przyrost zapasów oraz dywidend z sumą branych pod uwagę wydatków inwestycyjnych. W tej kalkulacji najdogodniej jest przyjąć sumę funduszy z działalności podstawowej z ubiegłych 5 lat. Wskaźnik poddawany jest przemianom, jeśli np. zamiast sumy funduszy z działalności podstawowej z ostatnich 5 lat dodamy inny okres, ponieważ jest on bardziej dopasowany do określonych warunków lub zamiast wartości z 5 lat uwzględnia się pewną wartość, która jest średnią z tego okresu.

Zakłada się, że suma wskaźnika większa niż 1 jest podstawą do przypuszczenia, że dotychczasowe tempo rozwoju przedsiębiorstwa zapewni finansowanie planowanego przedsięwzięcia bez wsparcia finansowego ze źródeł zewnętrznych.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak pracodawcy przekazują wynagrodzenia pracownikom?
Next Kiedy zostaniemy dyscyplinarnie zwolnieni?

Może to Ci się spodoba

Mała firma 0 Comments

Czym różni się przychód od dochodu?

Podatek dochodowy od osób prawnych obliczany jest od uzyskanego. Dochód stanowi nadmiar przychodów nad kosztami ich uzyskania. Pojęcia te, zatem nie posiadają tego samego znaczenia. Zaistnienie dochodu jest zależne od

Personel 0 Comments

Czy pracodawca chce palącego pracownika?

Pracodawca, który szuka sumiennego pracownika zwraca uwagę na różne rzeczy. Oprócz CV i listu motywacyjnego liczą się także inne kwestie. Zwykle są to zainteresowania, metody spędzania wolnego czasu oraz uzależnienia.

Mała firma 0 Comments

Marketing w sieci – to proste

Internet jest medium uniwersalnym – początkowo służył jedynie jako nośnik informacji, dziś z powodzeniem przejmuje także funkcję tradycyjnych mediów, takich jak prasa, radio czy telewizja, nie mówiąc nawet o takich

Drukarki Konica Minolta kontra HP

Obie wymienione marki cieszą się bardzo dobra opinią na rynku, są to najbardziej rozpoznawalne (lub jedne z) firmy branżowe na rynku. Nie tylko są one najbardziej popularne, ale i należą

Mała firma 0 Comments

Strategie aromarketingu

Dużą popularnością wśród specjalistów od reklamy cieszy się od jakiegoś czasu aromarketing, czyli działanie na zmysły klientów i nakłanianie ich do dodatkowych lub nieplanowanych zakupów. Strategia ta pochodzi z zachodniej

Mała firma 0 Comments

Pożyczka gotówkowa na rozwój firmy

Własny foodtruck z hiszpańskimi tapas. Mała kwiaciarnia w kamienicy. Prywatne przedszkole, zakład stolarski, warsztat dronów. Każdy pomysł na biznes ma szansę na sukces. Ale realizacja każdego biznesplanu wymaga nakładów finansowych.

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź