Jak pracownik może dochodzić swoich praw z tytułu niewypłaconej pensji?
Każdy podwładny, wedle obowiązującego polskiego prawa, powinien dostawać honorarium zgodne z godzinami pracy i ilością powierzonych obowiązków. Jego wielkość oraz metoda płatności powinno zostać ustalone w chwili zawierania umowy. Bywają jednak przypadki, gdy pracodawca nie dotrzymuje terminu lub nie płaci całej należności za przepracowany okres. Jak egzekwować swoje prawa?
Bez względu na sytuację gospodarczą firmy konieczne jest terminowe wypłacanie wypłaty. W sytuacji, gdy zasada ta nie jest stosowana, zatrudniony ma pełne prawo do zgłoszenia tego faktu, wszczęcia postępowania oraz oczekiwania na odsetki za czas zwłoki. Podwładny musi jedynie udowodnić, że pieniądze nie zostały przelana w odpowiednim czasie (np. umowa i wyciąg z konta bankowego). Dodatkowo trzeba wykazać, jakich szkód doznał pracownik przez opóźnienie z wypłatą. Może dojść to tego, że nie miał pieniędzy na opłaty i odcięto mu gaz. Druk powiadamiający o poniesionych szkodach powinien zawierać wiadomość, jakie szkody dotknęły podwładnego oraz omówić zależności nieuzyskania wynagrodzenia z wypadkami losowymi.
W sytuacji, gdy przełożony nie wypełnia swoich zadań, można zerwać umowę bez okresu wypowiedzenia, ponieważ jej założenia nie są szanowane przez jedną ze stron. Co więcej podwładny może oczekiwać na odsetki lub odszkodowanie za poniesione straty z tego tytułu.
Odsetki są naliczane według ogólnie przyjętych standardów. Oznacza to, że wypłata podstawowa oraz ewentualne dodatki są liczone osobno i procentowo przeliczane za każdy dzień pracy. Prawo do odsetek przysługuje każdemu pracodawcy, bez względu na to, po której stronie leży wina za opóźnienia i zobligowany jest do ich spłacenia.
Justyna Błahut
www.biznesgazeta.pl
Może to Ci się spodoba
Wypowiedzenie porozumienia o wydłużeniu okresów rozliczeniowych
Od kiedy Państwowa Inspekcja Pracy przedstawiła swoją ocenę porozumień o wydłużaniu okresów rozliczeniowych do 12 miesięcy nie milkną komentarze na ten temat. W opinii PIP pracownicy powinni mieć możliwość wypowiedzenia
Komu należy się trzynastka?
Wedle prawa funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą pensję (tak zwaną trzynastkę). Sposób jej naliczania jest bardzo charakterystyczny i związany z kilkoma kwestiami. Kto ma prawo do trzynastej pensji?
Ile zarabia samodzielny fryzjer?
Własny salon fryzjerski to bardzo kosztowny biznes. Na początek trzeba wydać minimum 100 tys. zł, aby zaopatrzyć salon w podstawowy sprzęt. Nie można zapominać o wykwalifikowanym personelu, który dla wielu
Wypowiedzenie umowy pracownicy w ciąży
Zgodnie z normami prawnymi Kodeksu pracy pracodawca nie ma możliwości wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę w okresie, gdy pracownica jest w ciąży lub przebywa na urlopie macierzyńskim, chyba że
Czy pracując na umowie zlecenie należy się urlop i okres wypowiedzenia?
Jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, wobec czego nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tego rodzaju zatrudnienia znajdują
Gdzie stosuje się wynagrodzenie akordowe?
Metoda wynagradzania podwładnego uzależniona jest od rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanego stanowiska oraz charakterystyki przedsiębiorstwa. Czasami najbardziej korzystna dla właściciela okazuje się praca na akord. Czym charakteryzuje się ta forma płatności?
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post