Jak rozwiązać umowę?
W dzisiejszych czasach umowa o pracę jest szczególnie ważna. Pozwala na stabilne zatrudnienie, systematyczne wynagrodzenie, państwową opiekę medyczną oraz pozostałe przywileje (urlopy wypoczynkowe, macierzyńskie czy wychowawcze). Nie zawsze jednak praca jest satysfakcjonująca, a pracodawca rzetelny. W jaki sposób rozwiązać umowę? Z jakich opcji może skorzystać pracownik?
Każda umowa o pracę przewiduje możliwość rozwiązania współpracy w wyniku wystąpienia różnych okoliczności. Obecnie znane i popularne są trzy: wypowiedzenie umowy, rozwiązanie umowy za porozumieniem stron oraz zwolnienie dyscyplinarne. Czasami stosuje się również odstąpienie od umowy, jednak dzieje się to sporadycznie i tylko w wyjątkowych przypadkach.
Wedle przepisów umownych wypowiedzenie jest możliwe w każdym momencie, niezależnie od ciągłości zatrudnienia oraz zajmowanego stanowiska. Oznacza to, że bez względu na warunki można zrezygnować z dalszej pracy, oczywiście podając odpowiednie argumenty oraz osobiste zdanie na ten temat (np. zbyt niskie wynagrodzenie, propozycja ze strony konkurencyjnej firmy, wyjazd z kraju lub miasta, narodziny dziecka). Często pobudki osobiste zatrudnionego lub powody od niego niezależne pozwalają na rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Tak samo jest w przypadku firmy, która posiada problemy finansowe, produkcyjne, tymczasowy brak pracy lub inne komplikacje. Innymi słowy pracownik i pracodawca zgadzają się na pokojowe zakończenie współpracy, bez konfliktów i niepotrzebnych porozumień. Pozostawiają po sobie miłe wspomnienia i nie przekreślają ewentualnego powrotu.
Natomiast wypowiedzenie umowy jest inicjatywą tylko jednej ze stron i dotyczy kwestii wyjątkowych, na które nie ma dalszej zgody. W piśmie należy przedstawić dokładny opis sytuacji lub powtarzających się zdarzeń, które uniemożliwiają dalszą współpracę. Najczęściej chodzi o nieprzyjazną atmosferę w pracy, konflikty pracownicze, nieodpowiednie warunki, brak perspektyw na awans, mobbing lub inne. Z perspektywy pracodawcy może chodzić o ciągłe spóźnienia, brak motywacji, niewłaściwa postawa, ignorowanie planu sprzedaży lub nieodpowiednie wykonywanie powierzonych obowiązków. Wypowiedzenie umowy może nastąpić po upływie określonego czasu. Wszystko zależy od doświadczenia u konkretnego pracodawcy oraz rodzaju umowy (na czas określony lub nieokreślony).
Za najbardziej poważne i przynoszące najgorsze konsekwencje uważa się zwolnienie dyscyplinarne. Jest ostateczną formą ukarania pracownika i stosowane tylko w odniesieniu do karygodnych zachowań, które uniemożliwiają dalszą pracę. Zazwyczaj ma to związek z przestępstwem, oszustwem, kradzieżą, dużą stratą materialną lub oczernieniem przedsiębiorstwa. Zwolnienie dyscyplinarne ma skutek natychmiastowy, tzn. zatrudniony może tracić źródło utrzymania z dnia na dzień. Dodatkowo otrzymuje wpis do akt, który utrudni znalezienie nowej pracy.
Wybór idealnego narzędzia powinien być dostosowany do aktualnej sytuacji oraz panujących relacji. Tylko pracodawca oraz pracownik mogą zadecydować o zakończeniu współpracy. Czasami odbywa się to bez zgody jednej ze stron lub w nerwowych okolicznościach. Bez względu na wszystko każdy ma prawo wyrazić swoją opinię i podjąć odpowiednie kroki.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Twitter to istotne źródło informacji dla 90 proc. polskich dziennikarzy
Dziennikarze w Polsce chętnie wykorzystują Twittera jako źródło informacji – wynika z badania „Komunikacja w 140 znakach”. Obserwują w tym medium społecznościowym również firmy i osoby odpowiedzialne za ich komunikację. Jednak zdaniem ponad 70 proc.
Akademia Dewelopera – dołącz do prestiżowej grupy deweloperów
Wiele osób zajmujących się nieruchomościami rozważa wejście w deweloperkę. I chociaż satysfakcjonujące zyski generowane przez ten biznes są ogromną motywacją, to barierą okazuje się m.in. fakt, że działalność deweloperska wymaga
Handel elektroniczny i sprzedaż na amazon – jak zacząć?
Coraz więcej osób decyduje się na sprzedawanie w sieci. Tobie także chodzi po głowie tego typu myśl? Chcesz osiągać o wiele większe zyski niż ma to miejsce w tym momencie?
Bezcłowy handel między UE a Kanadą coraz bliżej. Umowa CETA budzi dużo nadziei, ale i wątpliwości
Zniesienie 98 proc. ceł w celu pobudzenia handlu i wprowadzenie zachęty do inwestycji – to jedne z założeń umowy o wolnym handlu między UE a Kanadą (CETA). Do ostatecznego podpisania dokumentu może dojść pod
Chmura może zastąpić tradycyjne biuro. Stawiają na nią przede wszystkim małe firmy
Coraz więcej firm w Polsce i na świecie korzysta z chmury. Przy niewielkim nakładzie finansowym rozwiązania chmurowe stwarzają szansę poprawy organizacji, zwiększenia efektywności i obniżenia wydatków przeznaczanych nie tylko na IT. Dziś małe firmy traktują
Rynek ubezpieczeniowy szykuje się do wprowadzenia nowych przepisów
W lutym 2018 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej muszą wprowadzić w życie dyrektywę o dystrybucji ubezpieczeń. Nakłada ona nowe obowiązki na pośredników ubezpieczeniowych. Będą oni musieli badać potrzeby klienta i dopasować do nich
1 Comment
gienek
07 stycznia, 14:28