Jak wyjść z pętli długów? Pięć prostych porad, dzięki którym odzyskasz i utrzymasz płynność finansową
Umiejętność zarządzania finansami jest bardzo ważna podczas prowadzenia domowego budżetu. Dzięki odpowiedniemu podejściu można uniknąć wielu kłopotów finansowych i odłożyć pieniądze na przyszłość. Jednak nie każdy taką umiejętność posiada. Wielu ludzi sądzi również, że ilość zarabianych przez nich pieniędzy nie jest wystarczająca do tego, żeby móc się utrzymać i dodatkowo gromadzić oszczędności. W ciągu roku zdarza się mnóstwo sytuacji, w których z braku wystarczających środków sięgają po pomoc instytucji finansowych i zaciągają pożyczki. Dzieje się tak z okazji świąt, rodzinnych uroczystości czy wyjazdów na wakacje. Niestety, czasem sytuacja wymyka się spod kontroli, a z braku środków na spłatę raty zaciągamy kolejny kredyt. Tak właśnie zaczyna się pętla długów. Jak z niej wyjść? Jak spłacić zobowiązania i zapomnieć o kłopotach? Jak nauczyć się zarządzania finansami, by nie doprowadzić do kolejnego zadłużenia? Oto pięć praktycznych porad:
- Przeanalizuj swoje wydatki. Zaciąganie kolejnych kredytów zdarza się najczęściej wtedy, kiedy brakuje pieniędzy na spłatę dotychczasowych zobowiązań. Sprawdź, czy rzeczywiście w swoim budżecie nie znajdziesz środków, dzięki którym uporasz się z bieżącymi płatnościami. Przez miesiąc gromadź paragony przy płatnościach gotówką i miej dostęp do historii transakcji z płatności kartą. Poświęć wieczór na analizę swoich wydatków. Zastanów się, czy wszystkie pozycje na Twojej liście są konieczne, czy też uda się zrezygnować z niektórych na rzecz płatności raty.
- Nigdy nie czekaj zbyt długo. Czasem konsolidacja kredytów jest jedynym wyjściem z sytuacji. Będziesz jednak miał trudności z jej uzyskaniem, jeśli negatywna historia kredytowa przekreśli Twoje szanse. Konsolidacja kredytów bez BIK nie jest niemożliwa, jest jednak z pewnością trudniejsza. Dlatego, jeśli tylko to możliwe, zadbaj o to, by z problemami finansowymi walczyć od razu, jak tylko się pojawią.
- Rozwiązania długofalowe – tak, doraźne – nie. Aby zwalczyć kłopoty finansowe w danym miesiącu, wiele osób decyduje się na kolejny kredyt gotówkowy lub chwilówkę. Zyskują dzięki temu pieniądze na spłatę rat, jednak w kolejnym miesiącu pieniędzy wciąż brakuje, przybywa za to kolejna płatność do wykonania – rata najnowszego kredytu. To właśnie rozwiązanie doraźne, które na dłuższą metę może przynieść opłakane skutki. Warto pomyśleć o tym, co pomoże raz na zawsze zwalczyć problemy z płatnościami. To najczęściej duży zastrzyk gotówki lub zredukowanie rat. Najlepiej jednak połączyć obie te rzeczy. Konsolidacja kredytów i chwilówek pozwoli na spłatę wszystkich mniejszych i większych zobowiązań i posiadanie tylko jednej raty. Ustalając warunki konsolidacji, warto dokładnie przemyśleć, jaka rata nie obciąży zanadto domowego budżetu i będzie możliwa do spłaty.
- Przemyśl wydatki z nadchodzących miesięcy. Zredukowanie wszystkich swoich zobowiązań do jednego to znakomity pomysł. Pamiętaj jednak, że w ciągu nadchodzących miesięcy pojawią się sytuacje, w których pieniądze będą potrzebne. Urodziny wnuka? Ślub przyjaciół? Wyjazd w góry? Warto być przygotowanym na te wydarzenia, by nie musieć z ich okazji zaciągać nowych kredytów. Podczas konsolidacji swoich zobowiązań zastanów się, ile wolnych środków ci się przyda. Zostaną one zamknięte w racie, a ty otrzymasz dodatkowe środki na zaplanowane wydatki.
- Usystematyzuj wydatki. Planowanie zakupów jest ważnym elementem w walce o płynność finansową. Stwórz listę rzeczy koniecznych: jedzenie, niezbędne kosmetyki, rachunki, opłaty, inne niezbędne wydatki. Przeznacz na to określone kwoty tak, by została ci do dyspozycji wolna kwota. Z czasem z pewnością nauczysz się odkładać część pieniędzy po to, by nie zaskakiwały cię niespodziewane wydatki.
Pomocy przy wyjściu z pętli długów, zwłaszcza w przypadku kredytów-chwilówek, warto szukać u profesjonalistów – tak, aby nie wpaść w kolejne trudne do spłaty zobowiązania. Wsparcia warto poszukać w warszawskiej firmie Habza Finanse, mającej również swoje oddziały w Bydgoszczy oraz Zwoleniu i świadczącej usługi na terenie całej Polski.
Może to Ci się spodoba
Jakie maszyny powinny znaleźć się w pieczarkarni?
Nie istnieje coś takiego jak standardowe wyposażenie do uprawy pieczarek, tak samo, jak nie istnieje coś takiego jak standardowa klimatyzacja do biura. Mowa tu dokładnie o tym, że i pieczarkarnia
Bezpieczeństwo ważne przy wyborze banku
Polska przoduje w Europie pod względem popularności płatności zbliżeniowych i mobilnych. Dynamicznie rośnie także liczba użytkowników bankujących przez smartfony – ich liczba przekroczyła 8 mln. Klienci banków oczekują, że aplikacje do obsługi finansów
Prawda czy mit? Obiektywnie o pożyczkach
Polacy wciąż z rezerwą podchodzą do rynku pożyczek pozabankowych. Szybkie pożyczki kojarzone są z problemami i zadłużeniem. Jednak wiele przekonań na temat szybkich pożyczek i działalności instytucji pozabankowych to mity.
Jak korzystać z rządowego wsparcia eksportu?
Mimo rosyjskiego embarga w 2014 roku wartość polskiego eksportu żywności zwiększyła się o 4,5 proc. do 21,3 mld euro w porównaniu do roku poprzedniego. Co więcej: według prognoz w najbliższych
Hotel POZIOM 511 – miejsce na konferencje firmowe i spotkania biznesowe na najwyższym poziomie
Konferencje firmowe i spotkania biznesowe to wydarzenia o szczególnym charakterze. Organizowane w odpowiednio przygotowanych do tego obiektach sprzyjają osiąganiu założonych celów. Dobrze zorganizowana konferencja stawia gospodarza w dobrym świetle i
Wypadki komunikacyjne – firmy ubezpieczeniowe chętniej naprawią samochód niż nasze zdrowie!
W Polsce średnio rocznie dochodzi do ponad 37 000 wypadków komunikacyjnych. Firmy ubezpieczeniowe nie mają najczęściej problemu z pokryciem pełnej szkody naprawy samochodu, niezależnie czy chcemy jej dokonać w autoryzowanym serwisie
1 Comment
Wiesław2
16 sierpnia, 16:03