Jakie są przyczyny likwidacji spółek z o.o.?

Jakie są przyczyny likwidacji spółek z o.o.?

Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością mogą przestać istnieć po ich likwidacji. Takie działanie reguluje Kodeks Spółek Handlowych w Polsce.

Powodem zaniechania współpracy w ramach opisywanej działalności może być:

– przyczyna opisana w treści umowy spółki,

– uchwała wspólników o likwidacji działalności,

– przeniesienie spółki poza obszar kraju,

– inna przyczyna zgodna z prawem.

W praktyce rozwiązanie owe ma czas, gdy upłynie określony termin, na jaki spółka została powołana lub nie uzyska ona planowanych dochodów z tytułu jej istnienia. Dodatkowo zerwanie porozumienia spółki może zaistnieć na drodze sądowej w oparciu o wniosek jednego z udziałowców.

Inną drogą likwidacji spółki z o.o. jest rozporządzenie sądu rejestrowego. Organ ten, może wydać określone rozporządzenie w przypadku:

– nie zawarcia do tej pory legalnego porozumienia spółki,

– przedmiot funkcjonowania organizacji jest niezgodny z prawem,

– dokument porozumienia nie określa wyczerpujących informacji,

– wszyscy wspólnicy nie mieli możliwości prawnych do podjęcia kroków założenia spółki.

W prawie egzystuje dodatkowo zapis, iż sąd rejestrowy nie może dokonać czynności, jeśli od zapisu do rejestru działalności gospodarczych minęło ponad 5 lat.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Zmiana przeznaczenia budynku a odliczenie w ramach ulgi odsetkowej
Next Jaką kare otrzyma pracodawca od inspektora?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Śmierć wspólnika a rozwiązanie spółki jawnej

Jedną z przyczyn unieważnienia spółki jawnej jest śmierć jednego z partnerów. Rozwiązanie spółki nie oznacza jednak ustania jej bytu prawnego, ponieważ traci ona go z chwilą wykreślenia z rejestru przedsiębiorców.

Spółki 0 Comments

Jak przygotować pełnomocnictwo?

Pełnomocnictwo jest dokumentem sporządzanym na piśmie, czasami również ustnie, który ma duże znaczenie w czasie rozprawy sądowej. Upoważnia pełnomocnika do reprezentowania klienta oraz dochodzenia jego praw. Jak wypisuje się pełnomocnictwo?

Spółki 0 Comments

Jakie informacje powinno zawierać sprawozdanie z działalności spółki z o.o.?

Ustawa o rachunkowości nakłada na spółki z ograniczoną odpowiedzialnością obowiązek sporządzenia oprócz sprawozdania finansowego, dodatkowo rocznego sprawozdania z działalności spółki, którego przygotowanie należy do zadań zarządu firmy. Sprawozdanie dotyczy działalności

Spółki 0 Comments

Wypłaty z zysku dla wspólników – podatek do 1000zł może uregulować spółka

Zapłata podatku może nastąpić przez inny podmiot, w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł. Przepis ten wszedł w życie 1 stycznia 2016 r. i znacząco ułatwił spółkom odprowadzanie

Spółki 0 Comments

Wszystko o kosztach w spółce cywilnej

Jednym z bardziej istotnych zadań każdego przedsiębiorstwa jest zgodne z prawdą przedstawianie kosztów uzyskania przychodu. Okazuje się natomiast, że każda firma ma swoje mechanizmy związane z potwierdzaniem wydatków. W taki

Spółki 0 Comments

Dlaczego ważne jest posiadanie siedziby spółki i jakie są wymagania prawne?

Posiadanie siedziby spółki to jeden z podstawowych wymogów formalnych przy zakładaniu firmy w Polsce. Siedziba nie tylko pełni funkcję adresu rejestracyjnego, ale również wpływa na operacyjną działalność firmy, kontakty z

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź