JPK w 2018 roku

JPK w 2018 roku

Już za chwilę przywitamy hucznie rok 2018. Czeka nas kolejny etap wprowadzania zmian w zakresie podatkowym. Cały czas trwa przecież szeroka reforma systemu administracji podatkowej oraz walki z nieuczciwymi działaniami przedsiębiorców (luka podatkowa, karuzele vatowskie itp.) w celu zwiększenia dochodów budżetu państwa bez dodatkowego obciążania legalnie działających podmiotów.

Jednolity Plik Kontrolny jako nowe narzędzie nadzoru

Plik JPK jest specjalnym rodzajem katalogu czy bazy danych. Przedsiębiorca ma  w nim zbierać i aktualizować zdarzenia, które wywołują skutki prawno-podatkowe. W praktyce jest to elektroniczna baza składająca się z siedmiu uszeregowanych struktur. Jej formalna budowa ma docelowo doprowadzić do ujednolicenia prowadzenia dokumentacji przez wszystkich przedsiębiorców w Polsce.

Jednolity Plik Kontrolny jest ułatwieniem dla urzędników, którzy znając jedną bazę danych mogą bez większego wysiłku uzyskać wszelkie potrzebne informacje. Jednocześnie dokumenty elektroniczne pozwalają na automatyzację niektórych procesów oraz usprawnienie weryfikacji podstawowych kwestii. Wszystko po to, by ułatwić skarbówce kontrolowanie podatników i skrócić czas postępowań podatkowych (które z założenia są dla nich obciążeniem). System zakłada, że będzie szybko znajdować potencjalne zagrożenia, jednocześnie nie obciążając podmiotów działających legalnie.

Najważniejsze obowiązki i założenia

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony, aby dopasować działanie skarbówki do potrzeb obecnego świata. Wszystko ma docelowo dziać się w formie elektronicznej, na komputerach, a kontakt z urzędami odbywać ma się przez bezpieczne połączenia internetowe. W przyszłości JPK zastąpi więc najprawdopodobniej wszelkie tradycyjne deklaracje podatkowe, które w chwili obecnej przygotowują przedsiębiorcy.

Aktualnie istnieją dwa główne obowiązki wynikające z JPK, są to:

  • obowiązek przekazywania comiesięcznych raportów/zeznań ze struktury dotyczącej ewidencji VAT do 25. dnia każdego miesiąca następującego po danym okresie rozliczeniowym (od stycznia 2018 roku zobligowane będą wszystkie podmioty gospodarcze);

  • obowiązek tworzenia i udostępniania zrzutu danych w postaci ich eksportu na żądanie uprawnionego organu w zakresie i czasie wskazanym przez niego (od lipca 2018 roku dotyczyć będzie wszystkich podmiotów gospodarczych).

Jakie zmiany wprowadzone zostaną w 2018 roku?

Docelowo projekt wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego został zaplanowany na 2 lata. Wszystko rozpoczęło się w zasadzie w 2016 roku. Reforma objęła wówczas największe podmioty gospodarcze (dużych przedsiębiorców – zgodnie z definicją o swobodzie działalności gospodarczej). Stopniowo  coraz więcej firm podlegało nowej reformie, a do lipca 2018 roku docelowo wszystkie podmioty będą podlegać regulacjom oraz obowiązkom związanym z Jednolitym Plikiem Kontrolnym.

W 2018 roku do grona podatników zobligowanych przystępują przede wszyskim mikroprzedsiębiorcy. Już od stycznia mają oni obowiązek przekazywania odpowiednim organom w formie elektronicznej raportów z ewidencji VAT (określonej części/struktury JPK). Od lipca natomiast zobligowani będą do eksportu danych na żądanie fiskusa.

Previous Rozliczenie z fiskusem ze sprzedaży bitcoina
Next Chwilówka – kiedy warto z niej skorzystać?

Może to Ci się spodoba

e-Firma i Startup 0 Comments

Rusza nabór do projektu „Akcja Inkubacja”

Innowacje społeczne, o których dużo już mówi się w naszym kraju, to świeże, skuteczne metody rozwiązywania społecznych problemów – sama innowacyjność może w ich przypadku dotyczyć wytwarzanych produktów, sposobu pracy

Mała firma 0 Comments

Praktyczny Poradnik Najemcy Biura – wiedza specjalistów w zasięgu ręki

JLL, międzynarodowa firma świadcząca kompleksowe usługi w zakresie wynajmu nieruchomości, wydała właśnie pierwszą część swojego Praktycznego Poradnika Najemcy Biura. Lekki i przystępny, pozbawiony deweloperskiego żargonu poruszać ma wszystkie najistotniejsze dla

Firmom trudniej będzie dotrzeć do odbiorców przez Facebooka

Facebook zmienia algorytm pozycjonujący treści w Newsfeedzie użytkowników. Pierwszeństwo będą miały posty, którymi dzielą się rodzina, bliscy znajomi i te publikowane w grupach, do których należy użytkownik, a dopiero w dalszej kolejności wpisy firm.

Firmy transportowe inwestują w rozwiązania monitorujące na bieżąco trasę i pracę kierowców

Branża transportowa wchodzi w technologiczną transformację. Krajowe i unijne regulacje prawne oraz konieczność optymalizacji działalności skłaniają firmy transportowe do korzystania z systemów telematycznych. Pozwalają one na bieżąco zarządzać przebiegiem trasy, czasem pracy kierowcy, monitorować

Biuro rachunkowe 0 Comments

W jakim celu stosuje się fakturę powtarzalną?

Prawie każde większe przedsiębiorstwo, poważna korporacja lub spółdzielnia czy biuro powinni nieustannie wystawiać faktury. Niejednokrotnie zakupy się powtarzają, ale dokument powinien zostać przygotowany. Czy właściwym pomysłem jest stosowanie faktur powtarzalnych?

Firma 0 Comments

Polskie firmy bardzo powoli przekonują się do inwestycji na Czarnym Lądzie

Gros polskich eksporterów koncentruje się na rynkach rozwiniętych, zwłaszcza unijnych. Te jednak wymagają bardzo wysokiej jakości i są już nasycone, trudno więc konkurować na nich inaczej niż ceną. Zdaniem Roberta Zduńczyka

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź