Kiedy spółka musi być samodzielna?

Kiedy spółka musi być samodzielna?

Na podstawie Kodeksu Pracy za pracodawcę uznaje się jednostkę organizacyjną oraz osobę fizyczną, która w oparciu o umowy o prace zatrudnia podwładnych. W związku z tym spółka cywilna może oferować zatrudnienie, jeśli stroną współpracy będzie sama organizacja, a nie jej wybrani akcjonariusze.

Ta instytucja mająca status pracodawcy musi być wyodrębniona organizacyjne i charakteryzować się samodzielnością oraz dobrą kondycją finansową. Dodatkowo sama spółka może zatrudniać swojego udziałowca, jeśli w takim porozumieniu zostaną rzetelnie scharakteryzowane jego obowiązki, za które będzie dostawał pensję.

Akcjonariusz takiej organizacji nie może być zatrudniony na bazie umowy o pracę, gdy ma prawo samodzielnie określać interesy organizacji oraz wpłacił wkład majątkowy do kapitału jednostki.

W sytuacji jakichkolwiek problemów, w zakresie zatrudnienia pracowników, spółka cywilna jest stroną działań wyjaśniających zaaranżowanych przez specjalistów prawa pracy. Oznacza to, iż konsekwencje złego traktowania zleceniobiorców będą ponosić wszyscy wspólnicy spółki.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Wynagrodzenie za okres niezdolności do pracy
Next Czy nieodpłatne poręczenie to przychód dla spółki?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Jak wygląda likwidowanie spółki?

Kryzys ekonomiczny sprawia, że wielu przedsiębiorców musi gromadzić oszczędności, a w ostateczności zamykać swoje biznesy. Oczywiście podejmowanie ostatecznych kroków nie jest łatwe, ale w sytuacji bez wyjścia należy postąpić odpowiedzialnie.

Prawo dla firm 0 Comments

Dobra kondycja finansowa, czy upadłość – oceni sąd

Niewypłacalność to stan, w którym podmiot nie może wywiązywać się na bieżąco ze swoich zobowiązań. Kodeks cywilny nie zawiera definicji niewypłacalności. Ocena, czy taki stan osoby zobowiązanej jest faktem pozostawiona

Spółki 0 Comments

Kto może założyć spółkę europejską?

Każdy przedsiębiorca, który planuje rozwój swojego interesu i przeniesienie usług również poza Polskę, musi brać pod uwagę otwarcie spółki europejskiej. Oczywiście, żeby do tego doszło trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

Spółki 0 Comments

Czy w spółce powstaje przychód z tytułu nieodpłatnego poświadczenia udziałowca?

Zgodnie z regulacją ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gdy akcjonariusz lub inny podmiot powiązany udzieli spółce kapitałowej darmowego świadczenia, powstaje wówczas z tego tytułu przychód. Wysokość takiego świadczenia

Spółki 0 Comments

Ograniczenie wspólnikowi dostępu do niektórych danych

Wydawać by się mogło, że wspólnicy prowadzący spółkę handlową mają do niej jednakowe prawa. Okazuje się, że tak do końca nie jest. Dlaczego? Wedle prawa fundamentalnym założeniem w czasie otwierania

Spółki 0 Comments

Co może być przedmiotem wkładu niepieniężnego do spółki z o.o.?

Jednym z wymagań otwarcia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością jest dostarczenie przez udziałowców wkładu dla uzyskania kapitału zakładowego w planowanej spółce. W przypadku braku wkładu pod postacią gotówki warto zastanowić się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź