Kiedy stosowane jest wynagrodzenie akordowe?
Jedną z tradycyjnych form wynagrodzenia jest forma akordowa, w której wartość zarobków zatrudnionego wyliczana jest na podstawie ilości zrobionych przez niego wyrobów lub operacji. Wykorzystuje się ją najczęściej w firmach, w których ważne są ilościowe efekty pracy i służy stymulacji produkcji.
Forma akordowa istnieje w trzech wariantach:
– akord prosty – za pojedynczą wykonaną operację czy gotowy towar płacona jest jednakowa stawka,
– akord progresywny – uwzględnione są kolejne komponenty wyrobu, za które płaci się więcej niż za poprzednie,
– akord degresywny – po przewyższeniu określonego limitu za kolejne wytwory płaca jest mniejsza.
Korzyścią płynącą z wynagrodzenia akordowego jest bezpośredni związek pomiędzy efektywnością pracy a wartością zarobków, co powoduje zwiększenie odpowiedzialności i chęć do pracy. Negatywnym aspektem tej formy jest to, że taka forma wywołuje rywalizację i budzi nieporozumienia pomiędzy pracownikami, co może bardzo utrudniać współpracę.
Wynagrodzenie akordowe stosowane jest często w zakładach, w których efekty ilościowe mogą być dokładnie zmierzone, a także możliwa jest weryfikacja ich jakości i ustalenie norm pracy. Normy te powinny być adekwatne do możliwości zatrudnionych, z uwzględnieniem warunków technicznych i technologicznych.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Gdzie stosuje się wynagrodzenie akordowe?
Metoda wynagradzania podwładnego uzależniona jest od rodzaju wykonywanej pracy, zajmowanego stanowiska oraz charakterystyki przedsiębiorstwa. Czasami najbardziej korzystna dla właściciela okazuje się praca na akord. Czym charakteryzuje się ta forma płatności?
Co składa się na wynagrodzenie pracownicze?
Każdy podwładny zatrudniony w ramach umowy musi dostawać wynagrodzenie. Powinno odpowiadać wykonywanym obowiązkom oraz liczbie odpracowanych godzin. Czy istnieje specjale wskazania, które decydują o wysokości pensji dla podwładnego? Przede wszystkim
Czy warto pracować w Islandii?
Imigracja zarobkowa jest coraz bardziej popularna i w zasadzie nikogo już nie dziwi. Bezrobotni Polacy lubią kraje zachodu (np. Niemcy, Holandia), które umożliwią im poprawę sytuacji materialnej w krótkim czasie.
Komu należy się trzynastka?
Wedle prawa funkcjonuje grupa pracowników, którzy mogą otrzymać trzynastą pensję (tak zwaną trzynastkę). Sposób jej naliczania jest bardzo charakterystyczny i związany z kilkoma kwestiami. Kto ma prawo do trzynastej pensji?
Wypłata w walucie obcej – czy to możliwe?
Wypłacanie honorarium za wykonywaną pracę to obowiązek każdego pracodawcy i prawo każdego pracownika. Powinno być wypłacane systematycznie, według ustaleń zawartych w umowie. Oprócz tego wynagrodzenie musi być przekazywane w walucie
Kiedy ponosimy konsekwencje jak rezygnujemy z wynagrodzenia?
Okazyjnie można mieć do czynienia z sytuacją, w której członek rady nadzorczej rezygnuje dobrowolnie z otrzymania wynagrodzenia w związku z pełnioną funkcją. Jakie następstwa podatkowe niesie ze sobą taki wybór?
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post