Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości

Kogo obowiązuje podatek od nieruchomości

Każda gmina odrębnie wyznacza wielkość kwoty za podatek od nieruchomości. Pierwsza stawka podatku trzeba zapłacić każdego roku do daty 15 marca.

Podatek od nieruchomości obejmuje użytkowników gruntów wieczystych oraz właścicieli mieszkań, budynków, garaży i dalszych budowli. W Polsce większość osób jest zobligowana uregulować podatek z powodu dysponowania mieszkaniem.

Odmiany podatku od nieruchomości:

– podatek naliczany od obszaru własności,

– podatek od części wzajemnych budynku i powierzchni gruntu, gdy jest się ich współposiadaczem,

– podatek od miejsca parkingowego w podziemnym garażu,

– podatek od elementów wspólnych i powierzchni gruntu, gdy jest się współwłaścicielem hali garażowej.

Kwota podatku dla każdej właściciela jest obliczana przez gminę. Podatnik w okresie 14 dni od kupna nieruchomości musi powiadomić o tym fakcie gminę.

Okresy płatności podatku przypadają kolejno na terminy: do 15 marca, 15 maja, 15 września i 15 listopada. Podatnik nie musi uiszczać podatku, jeżeli urząd gminy nie wyda decyzji o jego wielkości. W sytuacji, gdy urząd gminy wyda decyzję spóźnioną, podatek należy zapłacić w okresie 14 dni od daty doręczenia zawiadomienia.

Warto zweryfikować, czy wysokość podatku została dobrze obliczona przez gminę. Wartości są formułowane przez radę gminy i nie mogą przekraczać pułapu stawek maksymalnych, które co roku ustalane są przez Ministra Finansów. W urzędzie gminy można otrzymać informację o stawkach obowiązujących na danym obszarze.

Osoba która ma prawo do własnościowego lokalu spółdzielczego podatek od nieruchomości wpłaca na rachunek gminy za pośrednictwem spółdzielni. Członkowie spółdzielni spłacają raty w każdym czynszu.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Jak opisać kadrę w biznesplanie?
Next Czy korzystanie z usług biura rachunkowego się opłaca?

Może to Ci się spodoba

Podatki 0 Comments

Nowy podatek od urządzeń elektronicznych nie przysłuży się kulturze. Wywinduje za to ceny sprzętu

– Problem z opłatą reprograficzną jest taki, że ona w żaden sposób nie przysłuży się kulturze. Natomiast każdy Polak zapłaci wyższą cenę sprzętu elektronicznego – mówi dr Dawid Piekarz, wiceprezes Instytutu Staszica. Jego zdaniem

Odpowiedzialność podatnika za przekręty sprzedawcy paliw

Zakup paliwa u firmanta nie uprawnia do zaliczenia wydatku w koszty uzyskania przychodu. Nie pomoże powoływanie się na dobrą wiarę oraz staranność kupiecką. Nie są one usprawiedliwieniem w przypadku podatku

Podatki 0 Comments

Reforma administracji podatkowej ma zwiększyć ściągalność podatków

Przychody z podatków VAT i CIT są coraz niższe. W ubiegłym roku luka podatku od towarów i usług była szacowana na 53 mld zł, o 12 mld więcej niż rok wcześniej. Dzięki zmianom w organizacji

Podatki 0 Comments

Największy od dekady spadek sprzedaży piwa. Główne przyczyny to pandemia, wzrost cen i podatków

Rok 2021 był trzecim z rzędu rokiem spadku konsumpcji piwa w Polsce, co więcej – najgłębszym od dekady. Rynek w tym okresie skurczył się aż o 5 mln hl. W ubiegłym roku spożycie było niższe

Podatki 0 Comments

Ponad 460 tys. Ukraińców płaci składki na ubezpieczenia społeczne

Składki na ubezpieczenia społeczne płaci rekordowa liczba cudzoziemców – blisko 680 tys. Wśród nich zdecydowaną większość stanowią Ukraińcy, prawie 464 tys., a według ostrożnych szacunków w Polsce przebywa ich ponad milion.

Podatki 0 Comments

Zaproponowana reforma podatkowa negatywnie oceniana przez pracodawców

W ramach Polskiego Ładu rząd chce zmienić limity kwoty wolnej od podatku oraz drugiego progu podatkowego. Według Pracodawców RP nie jest to jednak projekt przemyślany. Skorzystają z niego tylko najubożsi pracujący i emeryci, natomiast

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź