Konto firmowe – obowiązek przedsiębiorcy?
Rozpoczynając działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi wskazać, w urzędzie gminy, dane konta bankowego, z którego będzie korzystał w celach prowadzenia firmy. Przyjęło się, że musi być to specjalnie dedykowane do tego celu „konto firmowe”. Przepisy dotyczące prowadzenia działalności gospodarczej nie wskazują na konieczność otwierania rachunku bankowego innego niż prywatny. Dlaczego więc przedsiębiorcy otwierają konta firmowe?
Kiedy trzeba użyć konta bankowego?
Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej precyzuje przypadki, w których transakcje muszą być opłacane za pośrednictwem konta bankowego. Są to transakcje, których:
- drugą stroną jest przedsiębiorca lub
- jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tysięcy euro według kursu na ostatni dzień poprzedniego miesiąca.
Zatem przedsiębiorca teoretycznie może korzystać z konta prywatnego regulując swoje zobowiązania lub ściągając należności.
Konta firmowe narzucone przez prawo bankowe
Chociaż z punktu widzenia ustawy o swobodzie nie ma żadnego obowiązku posiadania firmowego konta, banki narzucają takie rozwiązanie w swoich regulaminach. Zawierają się w nich zapisy zabraniające dokonywania przelewów firmowych z kont prywatnych, czasem nawet pod rygorem zamknięcia konta.
Powodem jest obowiązujące prawo bankowe, zgodnie z którym „rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:
- osób prawnych,
- jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną,
- osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową na własny rachunek, w tym dla osób będących przedsiębiorcami.
Rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych mogą być prowadzone wyłącznie dla:
- osób fizycznych,
- szkolnych kas oszczędnościowych
- pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.”
Zatem ustawa wyraźnie precyzuje, które rodzaje kont mogą być wykorzystywane przez podmioty prowadzące działalność gospodarczą.
Dobre strony konta firmowego
Propozycja banków ma swoje dobre strony. Kiedy? Jako przykład można podać dwie sytuacje, kontrola urzędu skarbowego oraz zajęcie komornicze.
Urząd skarbowy jest uprawniony do wglądu we wszystkie operacje finansowe podmiotu, które dotyczą prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. W tej sytuacji, przedsiębiorca posiadający wyłącznie konto prywatne, musi udostępnić organom kontroli, również operacje dokonywane prywatnie. Można sobie wyobrazić, że to sytuacja dość krępująca, a na dodatek może sprowadzić na biznesmena dodatkowe kłopoty, w razie ujawnienia operacji „prywatnych” interesujących z punktu widzenia fiskusa.
Drugą trudną sytuacją, która przysparza wielu problemów jest egzekucja komornicza z konta bankowego. Jeśli przedsiębiorca posiada konto firmowe i prywatne to komornik może zająć w całości konto firmowe, ale konto prywatne jest chronione przed zajęciem do wysokości 11 827zł (kwota obowiązująca w 2015r) w odniesieniu do danej egzekucji.
Jeśli konto jest tylko jedno, rozróżnienie kwot firmowych i prywatnych może być kłopotliwe.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Content commerce – format przyszłości w marketingu treści
Branża content marketingowa na całym świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Przedsiębiorcy dostrzegli, że tworząc wysokiej jakości treści, są w stanie zwiększyć sprzedaż. Zobacz, czym jest content marketing, jakie korzyści zapewnia
Płace w sektorze IT nadal rosną. Programista zawodem przyszłości
Zapotrzebowanie na specjalistów IT stale rośnie i to w tempie szybszym niż przybywa kadr. Pracodawcy muszą więc zmierzyć się nie tylko z niedoborem pracowników, który szacowany jest na ok. 50 tys. osób, lecz także
PARP – Wsparcie dla młodych, MŚP i firm w regionie wschodniej Polski 2014-2020
Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości zakłada, że na innowacyjność, wsparcie małych i średnich firm, osób młodych, które planują otworzyć firmę oraz pomoc dla regionu wschodniej Polski, zostanie przeznaczone 20 mld euro.
Wraz ze stażem pracy rośnie przywiązanie pracownika do firmy, ale często też jego niezadowolenie
Co dwunasty pracownik na świecie czuje się w pracy więźniem, w Polsce – co dwudziesty. Odsetek niezadowolonych z pracy rośnie wraz ze stażem. Negatywne nastawienie tej grupy wpływa demotywująco na pozostałych zatrudnionych. Poradzenie
Audyt energetyczny a audyt efektywności energetycznej – wszystko co musisz wiedzieć
W kwestii zarządzania energią istnieją dwa pojęcia, które bywają ze sobą notorycznie mylone. Nie powinno to dziwić, ponieważ ich nazwy są podobne, a korzystając z Internetu, można trafić na wiele
Małe gospodarstwa rolne – formy unijnego wsparcie w 2015 roku
UE w ramach Wspólnej Polityki Rolnej od dawna pomaga małym gospodarstwom rolnym odnaleźć się na runku. Zdaje sobie sprawę, że przetrwać mogą tylko te, które będą przynosiły zysk. Właśnie celem
7 komentarzy
Misiekk
09 sierpnia, 12:28JanW
11 sierpnia, 00:57Tomek
10 sierpnia, 21:39Maciej90
11 sierpnia, 00:54Lukasz17
11 sierpnia, 00:55Marcel
11 sierpnia, 00:56mejk
20 grudnia, 11:45