Kredyt technologiczny FENG – na czym polega i jak działa?
W nowym budżecie unijnym Bank Gospodarstwa Krajowego nadal będzie finansować projekty technologiczne podejmowane przez polskich ambitnych przedsiębiorców. W tym celu został uruchomiony instrument finansowy w formie Kredytu Technologicznego. Jest to wsparcie dotacyjne adresowane do przedsiębiorstw MŚP inwestujących w innowacje technologiczne, do których w ramach konkursu ma popłynąć aż 150 milionów euro. Jak działa kredyt technologiczny FENG? Kto ma szansę ubiegać się dofinansowanie ze środków unijnych? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat!
Jak działa kredyt technologiczny FENG?
Aby pomyślnie sfinansować planowane innowacje technologiczne przy wsparciu środków unijnych, należy skorzystać z kredytu zaciągniętego w jednym z banków komercyjnych, które zostały uwzględnione na liście sporządzonej przez BGK. Skuteczne pozyskanie dotacji unijnej jest bowiem możliwie jedynie wówczas, gdy firma otrzyma kredyt na finansowanie wydatków kwalifikowanych wyszczególnionych w przygotowywanym projekcie. Wypłata dotacji stanowi natomiast spłatę kredytu udzielonego na rzecz realizacji inwestycji.
W celu ubiegania się o Kredyt Technologiczny należy wykazać ponadto zdolność kredytową. Ważnym załącznikiem do wniosku o dofinansowanie unijne jest promesa udzielenia kredytu, którą należy przedłożyć w BGK. Co istotne, uruchomienie kredytu jest możliwe dopiero na etapie realizacji projektu, a dotacja przyznawana jest celem spłaty kapitałowej części kredytu.
Kto może ubiegać się o kredyt technologiczny FENG?
Kiedy wiemy już, jak działa kredyt technologiczny FENG, warto wyjaśnić jeszcze, kto konkretnie może ubiegać się o jego pozyskanie. O dofinansowanie w ramach konkursu kredyt technologiczny mogą wnioskować firmy, które posiadają status MŚP (małe i średnie przedsiębiorstwa), chcą zwiększyć poziom innowacyjności prowadzonej działalności, a także mają ugruntowany plan na wdrażanie wyników zakończonych lub zakupionych prac badawczo-rozwojowych dążących do opracowania nowego lub znacząco udoskonalonego produktu bądź procesu produkcyjnego. Aby móc z sukcesem ubiegać się o dofinansowanie unijne, rozwiązanie stanowiące nową technologię musi więc przyjmować formę przeprowadzonych prac badawczych, rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Istotnym warunkiem okazuje się również to, by wdrożenie nowej technologii miało miejsce na terenie Polski, a całość wydatków kwalifikowanych trafiła na rzecz nowych rozwiązań, będących wynikiem własnej nowej technologii lub innowacyjnych rozwiązań zakupionych na rynku.
Jakie projekty mają szansę na dofinansowanie?
Jak wspomniano, kredyt technologiczny jest adresowany do polskich firm, które realizują projekty zorientowane na wdrażanie innowacyjnych technologii. W ramach programu dofinansowane zostaną inwestycje takie jak:
- zakup nieruchomości niezabudowanej i zabudowanej oraz zakup prawa użytkowania wieczystego;
- zakup prac budowlanych w celu budowy, rozbudowy lub adaptacji już istniejących budynków produkcyjnych bądź ich części;
- zakup materiałów budowlanych koniecznych do budowy lub rozbudowy budynków bądź ich części;
- rozwój infrastruktury produkcyjnej, w tym przede wszystkim zakup lub wytworzenie środków trwałych przeznaczonych do produkcji nowych lub ulepszonych produktów. Firmy będą miały możliwość nabyć środki trwałe, które pozwolą stworzyć pełny ciąg produkcyjne lub uzupełnią istniejącą infrastrukturę o potrzebne części;
- zakup wartości niematerialnych i prawnych w formie licencji, patentów, know-how i innych praw własności intelektualnej.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post