Księga identyfikacji wizualnej a księga znaku – podstawowe różnice

Księga identyfikacji wizualnej a księga znaku – podstawowe różnice

Księga identyfikacji wizualnej i księga znaku to dokumenty, które w długim okresie wspierają agencję brandingową i innych podwykonawców w realizowaniu projektów związanych z komunikacją firmy z otoczeniem zewnętrznym. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że te dwie nazwy nie są tożsame. Czym różnią się księgi identyfikacji wizualnej i znaku?

Księga znaku – podstawowa forma ustalenia kształtu logo

Księga znaku to jeden z najbardziej podstawowych dokumentów, który definiuje instrukcje związane z obowiązującym w firmie logo, standardami jego użytkowania i potencjalnymi sposobami na modyfikację go w zależności od formy prezentacji materiałów.

Księga znaku daje firmie pewność, że projekt logo będzie wykorzystany prawidłowo i zgodnie z przeznaczeniem. Często możemy być świadkami sytuacji, w której logo na różnych materiałach odchodzi nieco od standardu – jego rozdzielczość jest nieodpowiednia, zastosowano nieodpowiednią paletę barw, czy zastosowano go w nieprawidłowym miejscu. Księga znaku wyznacza wszelkie standardy i procedury, które muszą zostać zachowane podczas wykorzystywania tego znaku – w praktyce jednego z najważniejszych pod kątem identyfikacji brandingu.

Czym jest księga identyfikacji wizualnej?

Księga identyfikacji wizualnej mylnie porównywana jest do księgi znaku jako dokument zawierający dokładnie te same informacje. Tymczasem księga identyfikacji to dokument definiujący znacznie więcej elementów związanych z brandingiem i identyfikacją wizualną firmy.

Jak dobrze, wiemy, wiele organizacji zleca takim podmiotom jak agencja seo czy agencja brandingowa pracę, jaką jest projekt logo, projekt strony www i wiele więcej. W takiej sytuacji sposób prezentacji pewnych firmowych elementów wychodzi daleko poza obręb logo. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się na przygotowanie księgi identyfikacji wizualnej.

To dokument, który zawiera kompletny zbiór zaleceń związanych z wykorzystaniem każdego elementu identyfikacji wizualnej – nie tylko logo, ale też barw, sposobu przygotowywania dokumentacji, projekty gadżetów reklamowych, stoisk handlowych i tak dalej. Księga identyfikacji wizualnej stanowi kompletną pomoc w przygotowywaniu spójnej, konsekwentnej w każdym obszarze strategii komunikacji z klientem.

Księga identyfikacji wizualnej czy księga znaku – co wybrać?

To największy dylemat organizacji, która zdaje sobie sprawę z potrzeby ustanowienia pewnych standardów, jednak ciężko jej stwierdzić, który dokument będzie odpowiedni.

Z jednej strony księga znaku będzie inwestycją mniej kosztowną, ale ograniczającą standardy jedynie do loga. Coraz więcej firm działających w modelu omnichannel komunikuje się z klientem na różnych polach – social media, strona internetowa, e-mail marketing, targi branżowe, sklep stacjonarny. Logo to w takim wypadku tylko jeden element, który istotny, nie wpływa tak bardzo na wyobraźnie klientów, jak kompletna i spójna strategia stosowania barw i konkretnych motywów w każdym elemencie.

Jeśli więc zależy nam na rozwoju obszaru marketingu i w dłuższym okresie chcemy osiągnąć większą rozpoznawalność na rynku, stworzenie księgi identyfikacji wizualnej z pewnością pomoże nam w realizacji celu.

Previous Kredyt technologiczny FENG – na czym polega i jak działa?
Next Nadchodzące miesiące mogą zadecydować o przyszłym kształcie rynku kryptoaktywów

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Obligacje korporacyjne – Zabezpieczenie ze wspomaganiem

W przypadku części emisji obligacji, spłata zobowiązań wobec inwestorów jest w różny sposób zabezpieczona. Jednak samo ustanowienie zabezpieczenia czasem nie rozwiązuje w pełni kwestii ryzyka. Często więc pieczę nad nim

Wiadomości 0 Comments

Klienci coraz chętniej likwidują szkodę u swojego ubezpieczyciela

Rośnie zainteresowanie klientów towarzystw ubezpieczeniowych trybem bezpośredniej likwidacji szkód. Uruchomiony rok temu system oferuje dziś osiem firm, które odpowiadają za blisko 70 proc. rynku w Polsce. Dzięki niemu bez względu na

Wiadomości 0 Comments

Ponad połowa firm zatrudnia cudzoziemców. Polscy pracownicy nie postrzegają ich jako zagrożenia dla swoich miejsc pracy

W Polsce brakuje pracowników o odpowiednich kwalifikacjach i dlatego pracodawcy chętnie zatrudniają obcokrajowców – przede wszystkim z Ukrainy. Powód ten wymienia jako przyczynę zabiegania o zagranicznych specjalistów 100 proc. firm, które o to zapytano. Tylko

Wiadomości 0 Comments

Polacy niewiele odkładają na przyszłość. Zmienić mają to ulgi zapowiadane przez resort M. Morawieckiego

Tylko co trzeci Polak ma długofalowy plan finansowy, który obejmuje okres dłuższy niż 12 miesięcy. Jeszcze mniej osób odkłada z myślą o przyszłej emeryturze. Na tle państw OECD, odsetek osób oszczędzających w Polsce

Wiadomości 0 Comments

Ograniczenie handlu w niedziele szansą dla sklepów internetowych

Polacy powoli przyzwyczajają się do robienia zakupów przed weekendem. Co więcej, w obawie przed zamkniętymi sklepami w niedzielę robią zakupy na zapas. Według danych GUS w marcu sprzedaż detaliczna wzrosła aż o 17,9 proc. względem

Wiadomości 0 Comments

Monitorowanie cen, opłaca sie?

W dzisiejszych czasach zakupy online stają się coraz bardziej popularne ze względu na ich wygodę i dostępność. Wraz z rozwojem handlu elektronicznego konieczne stało się monitorowanie cen swoich produktów w

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź