Magazyny energii do fotowoltaiki będą zyskiwać na znaczeniu

Magazyny energii do fotowoltaiki będą zyskiwać na znaczeniu

Zmiany w zasadach rozliczeń prosumenckich przeraziły wiele osób planujących inwestycje w fotowoltaikę. Nowy sposób rozliczania nadwyżek wyprodukowanej energii elektrycznej faktycznie jest mniej korzystny, ale nie musi to oznaczać spadku opłacalności instalacji PV! Jako rozwiązanie problemu przedstawia się magazyny energii. Sprawdź, dlaczego będą zyskiwać na znaczeniu i popularności.

Magazyny do fotowoltaiki – zalety

Magazyny energii do tej pory były rzadko wybierane przez polskich prosumentów – przede wszystkim ze względu na możliwość korzystania z atrakcyjnego systemu opustów przy odprowadzaniu nadwyżek energii do dostawcy oraz wysoki koszt inwestycji. Mają one jednak wiele zalet, które w obliczu nadchodzących zmian w przepisach stają się coraz bardziej istotne. Jakie to zalety?

  • Zakup magazynu energii zapewnia najefektywniejszy sposób na wykorzystanie nadwyżek energii elektrycznej wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne. Magazynowanie pozwala na odzyskanie nawet ponad 90 proc. wyprodukowanego prądu.
  • Magazyn energii daje prawdziwą niezależność energetyczną. Oznacza to na przykład możliwość korzystania z prądu i podtrzymania pracy paneli fotowoltaicznych w przypadku awarii zasilania i przerw w dostawie energii (zasilanie awaryjne).
  • Magazyny energii pozwalają uniezależnić się od podwyżek cen energii. Przy odpowiednio dobranym systemie pobór energii z sieci energetycznej jest bowiem ograniczony do minimum.
  • Magazyn energii sprawia, że instalacja fotowoltaiczna staje się jeszcze bardziej opłacalna wiosną i latem, gdy produkcja jest duża, a zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstw domowych w ciągu dnia niewielkie. Pozwala to na zwiększenie tzw. autokonsumpcji, a więc zużycie wyprodukowanej energii na własne potrzeby.

W magazyn energii warto inwestować właśnie teraz również ze względu na dostępność dotacji. Dofinansowanie będzie możliwe na przykład w ramach czwartej edycji programu Mój Prąd, a najwyższą kwotę wsparcia będzie można uzyskać, łącząc zakup magazynu energii z panelami fotowoltaicznymi.

Jaki magazyn energii do fotowoltaiki wybrać?

Współpraca fotowoltaiki z magazynem energii może być bardzo udana, ale wymaga to odpowiedniego doboru urządzeń tworzących ten system. Przy wyborze magazynu energii trzeba zwracać uwagę przede wszystkim na to, czy nadaje się do współpracy z fotowoltaiką. Inne ważne parametry to:

  • typ – akumulatory kwasowo-ołowiowe charakteryzuje niska cena, ale najmniejsza wydajność i trwałość; znacznie lepiej spisują się akumulatory litowo-jonowe lub litowo-żelazowo-fosforanowe;
  • pojemność – czyli wielkość magazynu energii, która musi być dostosowana do indywidualnego zapotrzebowania na energię; trzeba jednak pamiętać, że urządzenia o większej pojemności są droższe;
  • moc – określa, ile energii magazyn jest w stanie oddać w danym momencie; urządzenia o dużej mocy są potrzebne wszędzie tam, gdzie magazyn energii musi dostarczać prąd do wielu energochłonnych urządzeń lub systemów jednocześnie.

Należy również pamiętać, że współpraca magazynów energii z fotowoltaiką jest możliwa tylko w przypadku zastosowania odpowiedniego typu falownika. Potrzebny jest inwerter off-grid dla instalacji wyspowej lub hybrydowy, który daje największe możliwości, ponieważ pozwala działać zarówno w podłączeniu do sieci energetycznej, jak i poza nią.

Dlaczego warto zainwestować jednocześnie w fotowoltaikę i magazyn energii?

Wielu inwestorów zastanawia się, czy zakup magazynów energii warto odłożyć w czasie, czy też może lepiej od razu zainwestować w fotowoltaikę z magazynem. W większości przypadków jednorazowa inwestycja może być korzystniejsza! Co prawda eksperci prognozują, że w najbliższych latach ceny magazynów energii spadną (o ok. 20 proc. w ciągu dekady), ale decydując się na jednorazową inwestycję, można zaoszczędzić jeszcze więcej – nawet do 35 proc. Jest to możliwe ze względu na niższe koszty sprzętu czy montażu. Co więcej, już wkrótce dostępne będą dotacje na magazyny energii i stacje ładowania samochodów elektrycznych w połączeniu z fotowoltaiką (w ramach programu Mój Prąd 4.0.), co dodatkowo pomoże obniżyć koszt instalacji.

Chcesz uniezależnić się od sieci energetycznej, zwiększyć wydajność instalacji PV, zapewnić sobie zasilanie awaryjne? Inwestycja w magazyny energii do fotowoltaiki może być świetną decyzją. Skontaktuj się z fachowcami FlexiPower Group, którzy odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania i przedstawią szczegółową kalkulację kosztów z uwzględnieniem najkorzystniejszych form dofinansowania!

Previous Ekonomiści prognozują długotrwały spadek popytu na niektóre dobra konsumpcyjne
Next Content commerce – format przyszłości w marketingu treści

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 1Comments

Ponad połowie Polaków pieniędzy wystarcza tylko na podstawowe potrzeby

56 proc. Polaków deklaruje, że pieniędzy w miesiącu wystarcza im tylko na podstawowe potrzeby i nie stać ich na większe wydatki. Co piąty przyznaje, że musi sobie odmawiać wielu rzeczy, żeby starczyło

Wiadomości 0 Comments

Hosting w chmurze – wygoda i oszczędność

Aby zaistnieć z własnym biznesem niezbędne jest wykupienie oprócz przestrzeni biurowej, także tej wirtualnej. Technologia chmury stała się ostatnio bardzo popularna i dla większości użytkowników sieci to już codzienność. Nie

Wiadomości 0 Comments

Najstarszy i najbezpieczniejszy sposób oszczędzania, czyli lokata bankowa

Depozyt bankowy umożliwia klientom banków oraz wyspecjalizowanych instytucji finansowych na uzyskanie pewnych oszczędności. Depozyty bankowe, które zwane są również lokatami bankowymi, bądź też wkładami bankowymi umożliwiają ich właścicielom uzyskanie odsetek

Wiadomości 5 komentarzy

Nieterminowe płatności wciąż dużym problemem dla przedsiębiorców

Rynek faktoringowy nadal dynamicznie rośnie, choć w I połowie roku tempo wzrostu było niższe niż w poprzednich latach. Przedsiębiorcy chętnie sięgają po ten sposób radzenia sobie z nieterminowymi płatnościami, bo w tym modelu to

Wiadomości 0 Comments

Jak zachować się w sądzie? Poznaj sądowy savoir-vivre

Stawienie się w sądzie zawsze generuje sporo stresu i budzi wiele wątpliwości. Poza standardowymi kwestiami dotyczącymi dotarcia w wyznaczone miejsce o wskazanej godzinie interesant nierzadko nie wie, w co się

Wiadomości 0 Comments

Wydawcy muszą w tym roku wydrukować i dostarczyć do szkół 34 mln nowych podręczników

Tegoroczna reforma oświaty znacząco wpłynęła na rynek podręczników. Przed nowym rokiem szkolnym wydawcy edukacyjni muszą wydrukować i dostarczyć do szkół 34 mln podręczników i ćwiczeń zgodnych z nową podstawą programową. By to się

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź