Międzynarodowe Relacje Biznesowe – dlaczego warto studiować kierunki politologiczne?
Jeszcze kilka lat temu najpopularniejszymi kierunkami na polskich uczelniach były stosunki międzynarodowe i politologia. Studia te, nawet pomimo utraty tak dużego zainteresowania, wciąż są niezwykle atrakcyjne, a studenci doceniają w nich przede wszystkim cały wachlarz kompetencji, jakie mogą zdobyć. Czym jeszcze przyciągają do siebie stosunki międzynarodowe? Dlaczego warto zwrócić uwagę na kierunki politologiczne?
Idealny profil studenta
Do kierunków politologicznych należą między innymi stosunki międzynarodowe, politologia, bezpieczeństwo wewnętrzne. W zależności od tego, jak wygląda oferta danej uczelni, lista może wyglądać nieco inaczej. Przyszli kandydaci powinni liczyć się z tym, że na wszystkich tych kierunkach przedmioty podstawowe będą wyglądać dość podobnie. Student uczy się przede wszystkim podstaw ekonomii i prawa, jednak poszerza swoją wiedzę w różnych dziedzinach.
Dopiero studia II stopnia są pewnego rodzaju uporządkowaniem tych informacji i doskonałym wstępem do bycia specjalistą. Na poziomie magisterskim zwykle jest nieco mniej przedmiotów, a kładzie się nacisk na ściśle kierunkowe zajęcia. Nie oznacza to, że tylko absolwenci tego samego kierunku mogą studiować stosunki międzynarodowe. Mile widziane są przede wszystkim osoby z otwartym umysłem, które nie boją się zarówno zagadnień ekonomicznych, jak i meandrów prawnych. Cenna jest zatem umiejętność logicznego myślenia i głód wiedzy.
Co dają studia politologiczne?
Studia mogą stanowić doskonałą bazę do szlifowania swoich umiejętności oraz rozwijania zainteresowań pod warunkiem, że zaangażowanie nie kończy się wyłącznie na edukacji. Na uczelniach działają koła naukowe, organizowane są wyjazdy na konferencje, dużo firm oferuje również programy stażowe. Wielu studentów, zwłaszcza II stopnia, już podczas pracuje na pełny etat w różnego rodzaju organizacjach czy administracji.
Kierunki politologiczne oferują sporo specjalności, między innymi międzynarodowe relacje biznesowe czy studia strategiczne. Programy można bez problemu sprawdzić na większości uczelni. Zobacz, jak duży jest wybór np. tutaj: vistula.edu.pl/kierunki-studiow/studia-ii-stopnia/stosunki-miedzynarodowe-2/.
W zależności od konkretnej specjalności będą to nieco inne przedmioty, a najciekawsze z nich to:
- prognozy i symulacje międzynarodowe,
- umiejętności akademickie i kompetencje społeczne w dobie Internetu,
- aktorzy międzynarodowych stosunków politycznych,
- etyka i prawa człowieka w stosunkach międzynarodowych.
Gdzie znaleźć pracę po politologii i stosunkach międzynarodowych?
Bez względu na ukończony poziom, absolwenci tego typu studiów mogą odnaleźć się na rynku pracy w wielu branżach. Marzeniem dużej części jest praca w dyplomacji i możliwość podróżowania. Kierunki te oferują jednak dużo więcej. Weźmy choćby wspomniane już stosunki międzynarodowe. Warszawa to miejsce, gdzie absolwent będzie największe możliwości, jeśli chodzi o staże, praktyki i przyszłą pracę. To tutaj znajduje się centrum administracji rządowej, a życie polityczne tętni jak nigdzie indziej. Absolwenci kierunków politologicznych są jednak chętnie zatrudniani również w agencjach badawczych, kancelariach, urzędach, a nawet w redakcjach.
W czym tkwi klucz do znalezienia pracy po takich studiach?
Bardzo ważna jest tutaj pasja do działania i uczestnictwo we wszelkiego rodzaju aktywnościach związanych właśnie z daną dziedziną już od samego początku. Doskonałą ścieżką dla absolwentów będzie także praca w agencjach zajmujących się PR-em politycznym. Podglądane zza kulis, jak wygląda ten świat, może być cennym doświadczeniem. Jak więc szukać pracy po politologii i stosunkach międzynarodowych? Zacząć należy już jest w trakcie!
Może to Ci się spodoba
Jak zachować się w sądzie? Poznaj sądowy savoir-vivre
Stawienie się w sądzie zawsze generuje sporo stresu i budzi wiele wątpliwości. Poza standardowymi kwestiami dotyczącymi dotarcia w wyznaczone miejsce o wskazanej godzinie interesant nierzadko nie wie, w co się
Można się ubezpieczyć od cyberataków i transakcji na rynku nieruchomości
Nowe produkty ubezpieczeniowe są szansą dla zakładów ubezpieczeń. Choć wciąż wielu Polaków ubezpiecza się tylko, gdy jest to obowiązkowe, to także na naszym rynku rośnie świadomość nowych zagrożeń i konieczności zabezpieczenia się
Polskie firmy wchodzą do krajów arktycznych. Największy potencjał mają Dania i Grenlandia
Szacuje się, że kraje skandynawskie odpowiadają za ponad 7 proc. polskiego eksportu. Potencjał regionu – dodatkowo z krajami takimi jak Islandia, Kanada, a także z Grenlandią i Wyspami Owczymi – jest jednak większy.
Obligacje korporacyjne – dobry czas na emisje
Firmy zastanawiające się nad pozyskiwaniem finansowania na swą działalność i rozwój, nieustannie zmuszone są dokonywać kalkulacji, jakie źródło będzie najbardziej w danym momencie korzystne. Mając do wyboru kredyt bankowy, emisję
Eksport na rynki rozwijające się rośnie najszybciej
O ponad jedną czwartą zwiększył się eksport polskich produktów rolno-spożywczych na pozaeuropejskie rynki rozwijające się w pierwszym kwartale 2017 roku. To wzrost dwuipółkrotnie wyższy niż eksport tych wyrobów ogółem. Rynki azjatyckie
Chcesz wypromować swój biznes w sieci? Postaw na kampanie Adwords
Jeśli chcesz, aby Twoja firmowa witryna wyświetlała się wysoko w wyszukiwarce, dobrym pomysłem będą kampanie AdWords. To doskonały sposób na to, by dotrzeć do potencjalnych klientów i zbierać wartościowe leady.
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post