Na co zwrócić uwagę, wybierając biuro rachunkowe?
Każda firma, niezależnie od wielkości i branży, musi pilnować rozliczeń, terminów, kontaktować się z fiskusem czy ZUSem. I tu pałeczkę przejmuje księgowy. Jak wybrać odpowiedniego, kiedy w każdym mieście funkcjonuje obecnie kilkaset firm tego typu, niekiedy znacznie różniących się od siebie zakresem usług, cen i organizacji pracy? Warto postawić na trzy kwestie. Podpowiadamy jakie.
Należałoby uznać, że idealne biuro rachunkowe to takie, które nadąża za zmieniającą się rzeczywistością biznesu. W końcu od decyzji podatkowych i księgowych zależy np. to, jak zarabiamy i ile oszczędzamy. Dlatego decydując się na zlecanie obsługi w zakresie księgowości na zewnątrz, warto pokusić się o research. Przed podjęciem decyzji o wyborze biura rachunkowego lepiej wiedzieć, czego można się spodziewać i na co zwrócić uwagę, przeglądając zgromadzone oferty.
Doświadczenie – nie do przecenienia
Podstawową kwestią jest ustalenie, czy księgowi których zatrudnia dane biuro, posiadają stosowny certyfikat, wydany przez Ministerstwo Finansów. Co prawda, nie jest to wymóg konieczny dla prowadzenia przez nich ksiąg, ale stanowi pewien rodzaj gwarancji co do kwalifikacji księgowego. Odpowiedzialność przed US czy ZUS jest przecież na tyle poważną kwestią, że nie warto powierzać jej osobom o niejasnych kompetencjach.
Przepisy podatkowe zmieniają się bardzo często, a ich zawiłość powoduje, że sama ich znajomość nie wystarcza. Równie, o ile nie bardziej istotne, jest orientowanie się w interpretacjach, stosownych orzeczeniach sądowych, itd. Tego typu wiedza jest mocno rozproszona i wymaga ciągłego śledzenia prasy branżowej – z reguły więc łatwiej o nią w większych biurach, gdzie kompetencje w tym zakresie rozkładają się na co najmniej kilka osób.
Ważny jest też staż pracy, zarówno księgowych, pracujących w danym biurze, jak i funkcjonowania całej firmy. Czas obecności na rynku przekłada się bowiem na znajomość specyfiki współpracy z lokalnymi oddziałami US i ZUS, rozeznania w sposobach postępowania w trudnych przypadkach, itd.
Więcej niż obliczenia
Współczesne biuro rachunkowe realizuje znacznie szerszy zakres usług niż jeszcze kilkanaście lat temu. Reprezentowanie firmy przed fiskusem i ZUS czy przygotowywanie JPK_VAT to zaledwie część z bogatego portfolio świadczeń.
W wielu przypadkach księgowy staje się osobistym finansowym doradcą przedsiębiorcy, a bywa, że i jego „prawą ręką”. Szukając biura rachunkowego, warto zainteresować się tymi, które potrafią pomóc z zarejestrowaniem firmy, zmianą jej formy prawnej, a nawet pozyskać pieniądze z dotacji (oraz je rozliczać). Nawet jeżeli obecnie przedsiębiorca nie planuje przekształcać swojej firmy np. w spółkę czy ubiegać się o dofinansowanie, lepiej jest od razu związać się z biurem, które będzie w stanie nadążyć za rozwojem naszego przedsiębiorstwa w kolejnych latach. Coraz częściej biura rachunkowe zatrudniają też specjalistów z innych dziedzin (prawników, ekspertów HR, itd.), by móc doradzać klientom w szerszym zakresie – także tym, związanym z np. polityką zatrudniania, umowami handlowymi, ochroną danych osobowych, analizą ofert biznesowych, etc. Jeśli nie posiadamy w strukturze własnej firmy stosownych działów, które się tym zajmują, tego typu rozszerzony zakres usług przyda nam się z całą pewnością.
Nowoczesność to wygoda
Współczesne tempo życia spowodowało, że wiele usług przeniosło się do Internetu, który stał się także głównym medium komunikacji. Ta rewolucja nie ominęła także biur rachunkowych. Wiele z nich już dziś korzysta śmiało z nowoczesnych technologii. Wiele z nich to spore ułatwienia dla firm klientów, pozwalające zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. W poszukiwaniach, warto skupić się na firmach, które nie wymagają kontaktu osobistego – np. zarządzają fakturami klientów w chmurze, porozumiewają się z nimi za pośrednictwem e-maili lub videoczatu, potrafią korzystać z dobrodziejstw technologii OCR i pracować na cyfrowych kopiach dokumentów. Jest to o tyle ważne, że wraz z większym komfortem współpracy przynosi także olbrzymie oszczędności na kosztach paliwa i wynagrodzeniach pracowników wyznaczonych do kontaktu. Tego typu forma prowadzenia działalności ma z reguły także odzwierciedlenie w cenie oferowanych usług; duże biura, mocno zinformatyzowane i pracujące w nowoczesny sposób, często dzięki tym usprawnieniom potrafią zaoferować bardzo konkurencyjne warunki współpracy z klientem.
Rynek usług finansowych automatycznie dopasowuje się do biznesów swoich klientów: usługi są coraz bardziej profesjonalne i obejmują coraz szerszy zakres działalności. W przypadku usług księgowych reprezentacja przed urzędami czy przygotowywanie obliczeń i JPK_VAT stanowią dziś zaledwie wstęp do rozmowy o obsłudze finansowej prowadzonej przez nas firmy. Tak naprawdę, możliwy jest pełny outsourcing usług księgowych, doradztwa finansowego i HR, wliczając w to także rozliczanie dotacji unijnych, o ile firma klienta jest takim rozwiązaniem zainteresowana i nie zamierza rozwijać określonych kompetencji u siebie. Rachunek ekonomiczny wskazuje na to, że taniej jest oprzeć się o dostawców zewnętrznych, a wybierając ich, dobrze jest myśleć przyszłościowo i nawiązać współpracę z takim biurem, które nawet za kilka lat będzie wciąż nadążało za rozwojem firmy i jej oczekiwaniami.
Może to Ci się spodoba
Rośnie zagrożenie cyberatakami. Dużym firmom łatwiej jest się przed nim obronić
Ataki hakerskie są obecnie jednym z najpoważniejszych zagrożeń zarówno dla firm, jak i indywidualnych użytkowników. Eksperci od cyberbezpieczeństwa przestrzegają przed kolejną falą złośliwego oprogramowania ransomware, które blokuje dostęp do danych w celu szantażu lub
Najlepsze hostingi dla firmy IT
Pierwszym krokiem przy zakładaniu serwisu internetowego jest wykupienie domeny internetowej, drugim – hostingu. Wybór hostingu jest o tyle ważny, że wybieramy go na rok – w tym czasie możemy cieszyć
Płynność finansowa firm, a koronawirus. Jak zapobiegać upadłości przedsiębiorstw?
Czy przez epidemię Twoja firma ma problemy finansowe? Jak zapobiegać upadłości przedsiębiorstw? Skorzystaj z postępowania restrukturyzacyjnego! Problemy finansowe w dobie koronawirusa – ogłoszenie upadłości 2. Restrukturyzacja zamiast bankructwa: jak się zabrać
Ponad tysiącu firm grożą kary za niewprowadzenie ograniczeń w poborze prądu w sierpniu 2015 r
Sektor przemysłowy ponosi wciąż skutki wprowadzenia przed rokiem obowiązkowych ograniczeń w poborze prądu. Firmom, które nie podporządkowały się restrykcjom, grożą kary finansowe, których maksymalna wysokość może wynieść nawet 15 proc. rocznych przychodów. Izba
Jaki obiekt wybrać na konferencję branżową?
W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszą się spotkania branżowe, konferencje i wydarzenia skupiające konkretne grupy zawodowe. Cieszą się bardzo dużą popularnością wśród małych i dużych przedsiębiorstw, ponieważ zapewniają wymianę informację,
Zaledwie 3,5 proc. specjalistów i menadżerów jest bez pracy
Bezrobocie w Polsce na koniec roku wyniosło 8,3 proc. – wynika z szacunków resortu pracy. Wśród specjalistów i menadżerów poziom ten jest znacznie niższy – ok. 3,5 proc. Najlepsi kandydaci w tej grupie otrzymują
1 Comment
Zadowolony
06 sierpnia, 10:46