Najnowsze dane o emisji CO2 w Polsce
Zgodnie z porozumieniem paryskim z 2015 r. międzynarodowa społeczność powinna zabiegać, aby wzrost średniej temperatury globalnej nie wynosił więcej niż 1,5°C względem poziomu z czasów przedindustrialnych. Stopniowa redukcja kiepsko wychodzi. Eksperci przewidują, że w 2023 r. emisje znów wzrosną rdr, nawet do 1,5%. Jak radzi sobie Polska? Jakim mechanizmom już musi lub zaraz będzie musiała się poddać?
Tempo dekarbonizacji polskich firm przemysłowych – najnowsze dane
W ciągu 22 lat obniżyliśmy krajową intensywność emisji CO2 (ilość gazu emitowanego na skutek wykorzystania 1 jednostki energii w produkcji) o 21%, jednak wartość 635g CO2e plasuje nas w czołówce niechlubnych rekordzistów (dane z portalu Our World in data). Polskie elektrownie są w gronie 5 największych europejskich emitentów w 2022 r. (dane Statistica). Pomimo spadków produkcji energii elektrycznej z węgla kamiennego w 2022 r. nadal 85% energii w kraju pozyskujemy z paliw kopalnych, w tym 45% z węgla.
Jak pokazuje badanie od DUON firmy widzą mocne zalety dekarbonizacji, ale tempo rezygnacji z węgla jest nierówne: 70% firm nie ma planu, jedynie 30% jest na etapie wdrażania zmian lub dysponuje gotową strategią. Widzimy z badań firmy DUON sprzed 2 lat, że postępy w transformacji nieco zwalniają: w 2021 r. prawie 54% badanych miało wybranych dostawców oddelegowanych do wdrażania zmian lub już zaczęło to robić. Sytuację szczegółowo omówiono w tekście Odejście od węgla w polskim przemyśle.
Kontrola emisji CO2 w UE
Wspólnota wypracowała parę ważnych mechanizmów:
- Bardziej wymagający system EU ETS: pierwszy raz zostaną nim objęte emisje światowej żeglugi. Stopniowo będą wycofywane bezpłatne uprawnienia do emisji dla lotnictwa i przemysłu.
- Graniczny podatek węglowy (CBAM): dostosowywanie cen (m.in. cementu, stali, nawozów, energii elektrycznej) na granicach UE z uwzględnieniem emisji CO2.
- Nowe ustalenia pakietu Fit for 55: m.in. zwiększenie redukcji emisji do poziomu 62% (w porównaniu z tym z 2005 r.) w sektorach objętych EU ETS.
- Faworyzowanie firm dbających o niskoemisyjność: ogólnounijna systematyka, która funkcjonuje od roku 2020, ułatwia inwestorom ocenę podmiotów pod kątem ich zrównoważonego rozwoju, a za 2 lata zaczyna obowiązywać raportowanie ESG.
Zła sława CO2 dotyczy jego nadmiaru, który ma tragiczne skutki dla ludzkiego zdrowia i kondycji środowiska naturalnego. Więcej o gazach cieplarnianych i znaczeniu śladu węglowego dowiesz się z tekstu Ślad węglowy – kto go liczy, z tym się liczą.
Jak realnie ograniczyć emisje CO2 firmy?
Polska potrzebuje racjonalnego, bezpiecznego scenariusza dekarbonizacji. Zanim oprzemy miks energetyczny na atomie i OZE sprawdzonym wyjściem jest gaz ziemny oraz gazowa kogeneracja. W 2022 r. KE uznała błękitne paliwo za zrównoważone. Kogeneracja zaś wpisuje się w cele Wspólnoty, żeby zwiększać efektywność energetyczną.
W 2023 r. zdecydowana większość firm badanych przez DUON (70%) rozważała zrezygnowanie z węgla na rzecz błękitnego paliwa. Planom towarzyszą obawy, ale wiele z nich można rozwiać. O opcjach dla biznesu przeczytasz w artykule Kilka odpowiedzi na obawy finansowe w przejściu na gaz.
Może to Ci się spodoba
Czym jest uczenie maszynowe?
Uczenie maszynowe, znane również w języku polskim jako „machine-learning”, to coraz popularniejszy temat. Jest to coś, co mnie bardzo interesuje i nie ukrywam, że bardzo mnie interesuje. Blog o statystyce
Rośnie polski rynek materiałów budowlanych
Krajowy rynek materiałów budowlanych prężnie się rozwija i staje się coraz bardziej nowoczesny. Pod tym względem jest porównywany do dojrzałego rynku zachodnich sąsiadów. Niektóre segmenty są mniejsze niż kilkanaście lat temu,
Nowe technologie w służbie obywatelom. Przekształcają państwo urzędów w państwo usługowe
Cyfryzacja i wdrażanie inteligentnych rozwiązań mają przekształcić państwo urzędów w państwo usługowe, otwarte online na obywatela. Zadanie jest bardzo ambitne. Dobrze zrealizowana transformacja to jednak nie tylko ułatwienia dla obywateli, lecz także oszczędności dla obu
W jakich przypadkach praca jest satysfakcjonująca?
Pragnieniem każdego młodego lub doświadczonego podwładnego jest czerpanie zadowolenia z uprawianego zawodu. Inaczej mówiąc wyznaczone obowiązki wykonuje się szybko, bez narzekania i szukania wymówek. Jest to jednak ciężkie do osiągnięcia
Obligacyjne konwenanty
Relacje między emitentem obligacji, a ich nabywcami, czyli udzielającymi pożyczki, niejednokrotnie nie sprowadzają się jedynie do prostego określenia podstawowych parametrów emisji, czyli kwoty pożyczki, oprocentowania i terminu jej zwrotu oraz
Jakie materiały biurowe wybrać?
W dzisiejszych czasach coraz mniej dokumentów wypełniamy ręcznie, a coraz więcej pracy wykonujemy na komputerze. Każdego dnia korzystamy jednak z długopisów, zakreślaczy, teczek, segregatorów. Dodatkowo, aby wszystkie nasze przybory mogły
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post