Nie wiesz, jak powinna być wystawiona faktura? Program ułatwi to zadanie!
Każdy przedsiębiorca, który sprzedaje swoje towary lub usługi na rzecz innych przedsiębiorców, powinien wystawiać faktury dokumentujące tę sprzedaż. Minęły już czasy, kiedy faktura była wypisywana ręcznie; teraz używa się automatycznych programów, znacznie ułatwiających spełnienie ustawowego obowiązku. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak powinna wyglądać faktura – program do fakturowania jest rozwiązaniem idealnym dla Ciebie!
- Jakie elementy powinny zawierać faktury VAT?
- Prawidłowo i szybko wystawiona faktura? Program do wystawiania faktur Ci w tym pomoże
- Wystawianie faktur łatwiejsze dzięki bazie kontrahentów
- Program nie tylko do faktur VAT
Zasady wystawiania faktur i elementy, które powinna zawierać faktura, wynikają bezpośrednio z ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. 2004 Nr 54 poz.535 z późni. zm.). Przepisy dotyczą zarówno faktur VAT, jak i faktur bez VAT lub innych rodzajów faktur, pozostających w obrocie gospodarczym.
Jakie elementy powinny zawierać faktury VAT?
Zanim przedsiębiorca zabierze się za wystawianie faktur, powinien dowiedzieć się, z jakich elementów składa się ten dokument oraz jakie obowiązują zasady wystawiania faktur VAT. Nie trzeba jednak wertować całej kilkuset stronicowej ustawy o VAT, aby uzyskać niezbędne informacje – wystarczy zajrzeć na stronę https://www.rafsoft.net/wzor-faktury-vat/, gdzie przygotowano praktyczną ściągę dotyczącą obowiązkowych elementów faktury.
Te same zasady dotyczą zarówno faktur tradycyjnych, jak i faktur zaliczkowych lub końcowych. Każda z nich musi więc zawierać m.in.:
- daty wystawienia dokumentu, sprzedaży lub zakończenia dostawy albo usługi,
- kolejny numer, dzięki któremu można bez przeszkód zidentyfikować fakturę,
- dane podatników – wystawcy i odbiorcy, wraz z numerami NIP,
- nazwę towaru lub usługi,
- stawki podatku VAT,
- podsumowanie.
W przypadku wystawiania dokumentu, jakim jest faktura – program do fakturowania znacznie ułatwia przygotowanie dokumentu zgodnie z wymaganiami ustawy o VAT, a także wysyłanie faktur bezpośrednio do kontrahentów. Jednym z polecanych jest więc pakiet przedsiębiorcy Faktura VAT.
Prawidłowo i szybko wystawiona faktura? Program do wystawiania faktur Ci w tym pomoże
Problemem wielu przedsiębiorców nie jest ewidencjonowanie faktur kosztowych, ponieważ to zlecają zwykle biuru rachunkowemu, ale wystawianie dokumentów sprzedażowych tak, aby nie zajmowało to zbyt wiele czasu. Przy tym trzeba pamiętać o poprawności pod względem przepisów każdej faktury oraz o zachowaniu terminów. Chcąc ułatwić sobie to zadanie, przedsiębiorcy sięgają po program do wystawiania faktur VAT.
Program do fakturowania to ogromne ułatwienie dla przedsiębiorców, ponieważ pozwala częściowo zautomatyzować proces wystawiania rachunków i faktur. Przy wystawianiu faktur użytkownik ma możliwość wyboru szablonu faktury z jednego z dostępnych gotowców lub stworzenia własnego szablonu, odpowiadającego na specyficzne potrzeby danej firmy. Przy tym, modyfikacja wyglądu faktury lub niektórych jej elementów nie wpływa na jej prawidłowość pod względem przepisów ustawy o VAT, ponieważ program nie pozwoli na usunięcie obowiązkowych pozycji.
Biorąc za przykład program do fakturowania Faktura VAT 2022 Start, z którego funkcjonalności zostały opisane na stronie https://www.rafsoft.net/program-do-faktur-start/, widać wyraźnie, że to rozwiązanie idealne dla zarówno dla doświadczonych, jak i początkujących przedsiębiorców. To prosty i intuicyjny w obsłudze program z możliwością wysyłki bezpośrednio do kontrahentów wszystkich wystawionych dokumentów. Niezależnie od tego, jaka to będzie faktura, program pozwoli na jej dostarczenie na wskazany przez kontrahenta adres mailowy.
Wystawianie faktur łatwiejsze dzięki bazie kontrahentów
Niejednokrotnie zdarza się, że firma realizuje sprzedaż na rzecz tych samych klientów. Wówczas, podczas wystawiania faktur przydaje się baza kontrahentów, utworzona zarówno z wprowadzonych ręcznie podmiotów, jak i tych, którzy trafili tam z dokumentów kosztowych lub sprzedażowych. Dane kontrahenta można wpisać samodzielnie lub pobrać z ogólnie dostępnej bazy GUS, dzięki czemu trudniej jest popełnić błąd, skutkujący koniecznością wystawienia noty korygującej. Program do faktur daje też możliwość wystawiania dokumentów w kilku językach. Jeśli współpracujesz z klientami zagranicznymi, wystawiaj faktury w dowolnej walucie obcej lub wybranym przez siebie języku.
Program nie tylko do faktur VAT
Faktura VAT jest podstawowym dokumentem, jakim posługują się przedsiębiorcy w obrocie gospodarczym, ale nie jedynym. Ci, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT, mogą wystawiać rachunki. Często wystawiane są także faktury cykliczne dla kontrahentów, dla których przedsiębiorca świadczy usługi ciągłe. Pozostaje również kwestia paragonów fiskalnych czy faktur do paragonu – wszystkie te dokumenty, oraz jeszcze wiele innych, można wystawić, korzystając z programu do fakturowania.
Jeśli nie jesteś pewien, czy to opcja dla Ciebie, wykorzystaj darmowy program w wersji testowej przez 31 dni.
Może to Ci się spodoba
Coraz więcej firm korzysta z rozwiązań wideokonferencyjnych
Większa mobilność zatrudnienia i oczekiwania nowego pokolenia na rynku pracy wymuszają rozwój technologii mobilnych. Rośnie zapotrzebowanie na rozwiązania wideokonferencyjne, które pozwalają oszczędzić czas i koszty w firmach. Mnogość modeli wdrożeń i elastyczne formy zakupu
Tylko 20 proc. młodych innowacyjnych firm jest finansowanych ze środków prywatnych
Liczba start-upów w Polsce rośnie, ale od trzech lat utrzymuje się poniżej 3 tys. – wynika z raportu ExMetrix „Przedsięwzięcia w fazie start-up oraz nakłady na badania i rozwój – sytuacja w Polsce i na świecie” przygotowanego
Transport wewnętrzny w przedsiębiorstwie
Wiele przedsiębiorstw wykorzystuje w codziennej działalności urządzenia transportu wewnętrznego. Przenośniki transportują materiały o różnych parametrach i właściwościach. Dlatego różnią się one miedzy sobą. Podobnie różnią się poszczególne podzespoły napędowe i
Ile zarabia samodzielny fryzjer?
Własny salon fryzjerski to bardzo kosztowny biznes. Na początek trzeba wydać minimum 100 tys. zł, aby zaopatrzyć salon w podstawowy sprzęt. Nie można zapominać o wykwalifikowanym personelu, który dla wielu
Biuro wirtualne jako sposób na dużą oszczędność finansową w Twojej firmie
Wdrażanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie funkcjonowania biura, to dobry krok, by zapewnić rozwój swojej firmy. Jednym z nich pełni usługa biura wirtualnego, która już teraz posiada wielu przedstawicieli na terenie
Strata w działalności gospodarczej– zasady rozliczania
W każdej działalności gospodarczej może zdarzyć się strata. Dotyczy to nie tylko przedsiębiorstw, które słabiej sobie radzą w danym okresie, ale również tych, które zainwestowały sporo środków w rozwiązania, które
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post