Niepełnoletni przedsiębiorca – możliwe ale kłopotliwe

Niepełnoletni przedsiębiorca – możliwe ale kłopotliwe

Prowadzenie działalności gospodarczej w przypadku osoby niepełnoletniej jest możliwe, jednak ze względu na brak ewentualnych dodatkowych uregulowań jest to działanie praktycznie nieuzasadnione.

Zgodnie z przepisami ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przedsiębiorcą może zostać:

  • osoba fizyczna,
  • osoba prawna,
  • jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną,

która podejmuje we własnym imieniu działalność gospodarczą. Przedsiębiorca musi mieć zdolność prawną. Oznacza to, że przysługują jemu prawa i obowiązki prawne. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w Kodeksie cywilnym, zdolność prawną nabywa się już w momencie urodzenia, już wtedy noworodek staje się osobą fizyczną.

Problem powstaje w momencie, gdy poruszana jest kwestia zdolności do czynności prawnych. Zdolność do czynności prawnych jest nieodzowna w prowadzeniu każdej, nawet najmniej skomplikowanej działalności gospodarczej. Opinię tę podziela Ministerstwo Gospodarki, które twierdzi, że „z punktu widzenia obrotu gospodarczego kluczowe znaczenie odgrywa jednak, jak się wydaje, zdolność do czynności prawnych”.

Zdolność do czynności prawnych jest konieczna nie tylko w momencie zakładania firmy, ale też później, np. do zawierania umów, czy zaciągania zobowiązań. Umowy zawarte przez osobę nieposiadającą zdolności do czynności prawnych są automatycznie nieważne, samo zgłoszenie firmy do CeiDG jest już swojego rodzaju zobowiązaniem, bowiem w ślad za tym idzie obowiązek zgłoszenia się do ubezpieczeń społecznych z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej, a to już rodzi comiesięczne zobowiązania finansowe.

Człowiek nabywa pełną zdolność do czynności prawnych w momencie uzyskania pełnoletności, czyli w wieku 18 lat. Ograniczone prawa w tym zakresie posiada już 13-stolatek.

A zatem dziecko w wieku do 13 roku życia w ogóle nie może rozpocząć działalności gospodarczej, a wraz z ukończeniem 13-tego roku życia może prowadzić firmę, lecz do każdej czynności prawnej będzie musiało angażować rodziców lub innych prawnych opiekunów. Taka jest bowiem zasadnicza cecha ograniczonej osobowości prawnej, że podjęcie jakiejkolwiek czynności prawnej wymaga zgody prawnego opiekuna.

Takie przypadku mają jednak czasem miejsce, np. wtedy gdy osoba niepełnoletnia otrzymuje firmę w spadku. Wówczas do czasu osiągnięcia przez nią pełnoletniości, firmą praktycznie zarządzają prawni opiekunowie.

Previous Dobry księgowy, to skuteczny doradca biznesowy
Next Obiad z kontrahentem może być kosztem uzyskania przychodu

Może to Ci się spodoba

Zakładam firmę 0 Comments

Dlaczego warto założyć sklep zoologiczny?

Ludzie kochali zwierzęta, kochają i będą kochać – to prawda stara jak świat, która się nie zmieni. Nic więc dziwnego, że właśnie na tym sektorze gospodarki wielu producentów i inwestorów

Firma

Czy smartfony na pewno obniżają koszty w twojej firmie?

– Warto przypomnieć sobie, że smartfony powstały nie tylko jako narzędzia do rozrywki, ale przede wszystkim instrumenty pomocne w prowadzeniu biznesu –  zauważa Mateusz Pośpieszny z myPhone. Czy polskie firmy

Mała firma 0 Comments

Praktyczny Poradnik Najemcy Biura – wiedza specjalistów w zasięgu ręki

JLL, międzynarodowa firma świadcząca kompleksowe usługi w zakresie wynajmu nieruchomości, wydała właśnie pierwszą część swojego Praktycznego Poradnika Najemcy Biura. Lekki i przystępny, pozbawiony deweloperskiego żargonu poruszać ma wszystkie najistotniejsze dla

Ponad połowa Polaków uważa, że o awansie decyduje płeć

Sytuacja kobiet na rynku pracy w finansach stopniowo się poprawia. Wciąż jednak kluczowe stanowiska zarządcze zajmowane są przez mężczyzn. Panie są pomijane przy awansach, wciąż żywy jest stereotyp, że ich rolą jest

Polskie firmy kontrolują około 7–10 proc. światowego rynku druku trójwymiarowego

W ubiegłym roku sprzedano na świecie ponad 200 tys. drukarek 3D o wartości 1,6 mld dolarów – szacuje Deloitte. Do 2020 roku nabywców może znaleźć nawet 8 mln sztuk tego sprzętu.

Co trzecia firma rozpocznie inwestycje w ciągu 6 miesięcy

Polskie firmy dość ostrożnie planują swoje inwestycje. Z raportu Deutsche Bank wynika, że na najbliższe pół roku zamiar rozpoczęcia jakiejś formy inwestycji deklaruje jedna trzecia przedsiębiorstw. Z tej grupy ponad

15 komentarzy

  1. Tomek
    14 sierpnia, 12:35 Reply
    Nie wiedziałem, że niepełnoletni przedsiębiorcy mają takie możliwości. To kapitalnie, bo często młodzi ludzie mający masę pomysłów nie mają możliwości ich realizacji. Podeślę ten artykuł paru znajomym, na pewno się ucieszą :)
  2. Michał
    17 sierpnia, 11:41 Reply
    Często niepełnoletni przedsiębiorcy są spotykani na YouTube. Normalnie zarabiają, prowadzą własną działalność. Na ogół pomagają rodzice, a po ukończeniu 18 roku życia idzie wszystko jak z górki.
    • Maciej90
      18 sierpnia, 01:32 Reply
      Dlatego wydaje mi się, że dla nich łatwiej jest podpiąć się pod ewentualną działalność gospodarczą ich rodziców.
      • Lukasz17
        18 sierpnia, 01:33 Reply
        Na pewno tak jest łatwiej, jednak pozostaje kwestia tego, czy ich rodzice posiadają działalność gospodarczą. Nie zawsze tak jest.
        • Maciej90
          18 sierpnia, 01:34 Reply
          To prawda. Wtedy jedyną opcją zostaje założenie działalności gospodarczej. Myślę, że warto się zastanowić nad ewentualnym wsparciem rodziców.
          • Lukasz17
            18 sierpnia, 01:35
            Co do tego nie ma wątpliwości. Zawsze jest lepiej, gdy doświadczona osoba może pomóc nam w takich sprawach.
  3. JanW
    18 sierpnia, 01:36 Reply
    Dobrze, że ta kwestia została unormowana przepisami. Mimo, że jest to kłopotliwe, dobrze że coś w tym kierunku poczyniono.
    • Marcel
      18 sierpnia, 01:37 Reply
      To prawda można to zrobić, ale czy kupa formalności nie spowoduje tego, że wiele młodych przedsiębiorców odejdzie od tego pomysłu?
      • JanW
        18 sierpnia, 01:37 Reply
        Moim zdaniem, jeśli dotychczasowa forma działalności będzie im przynosiła zyski, to będą chcieli przebrnąć przez te formalności.
        • Marcel
          18 sierpnia, 01:38 Reply
          Ciężko się nie zgodzić. Fakt jest jednak taki, że państwo powinno ułatwić młodym obywatelom ten proces. I to jak najszybciej.
          • JanW
            18 sierpnia, 01:39
            Co do tego nie ma wątpliwości. Należy trzymać kciuki, żeby się to stało jak najszybciej, albo niech w ogóle się to stanie.
  4. biedro
    17 listopada, 10:08 Reply
    A tak z innej beczki: który biznes jest obecnie najbardziej opłacalny? Co można otworzyć, żeby na tym zarobić?
  5. mar
    23 listopada, 15:48 Reply
    Najbardziej opłacalny biznes to ten nie w Polsce. Jeżeli przedsiębiorca decyduje się na rejestrację działalności, to tylko zagranicą.
  6. alek
    17 grudnia, 20:14 Reply
    Niepełnoletni przedsiębiorcy czasem są niestety mało poważni. Bałbym się zawierać interesy z kimś takim.
  7. mejk
    20 grudnia, 11:44 Reply
    Moim zdaniem młodzi przedsiębiorcy powinni być właśnie lżej traktowani, żeby mogli zakładać działalność gospodarczą.

Zostaw odpowiedź