Obowiązki stron zatrudnienia w zakresie ubezpieczeń społecznych
Realizując stosunek pracy względem pracodawcy pracownik podlega ubezpieczeniom wchodzącym w skład pakietu ubezpieczeń społecznych. Zarówno pracodawca, jak i pracownik muszą spełniać w tym obszarze pewne zobowiązania.
Pracownicy podlegający ubezpieczeniom społecznym posiadają w tym względzie równe prawa i mają zagwarantowaną wypłacalność świadczeń z ubezpieczenia społecznego przez państwo. Równe traktowanie pracowników odnosi się przede wszystkim kryteriów bycia objętym ubezpieczeniem, obowiązku regulowania składek oraz wypłaty świadczeń ubezpieczeniowych. W efekcie nawiązania stosunku pracy pracodawca jest zobowiązany do odprowadzania zaliczek na ubezpieczenie: emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe. Zobowiązanie to wygasa z dniem zakończenia stosunku pracy.
Zatrudniający jako płatnik składek ma 7 dni na pisemne zgłoszenie pracownika do ubezpieczenia społecznego. Jeżeli nie spełni swoich obowiązków w postaci obliczania składek i odciągania ich z zarobków zatrudnionego, wówczas może zostać na niego nałożona kara grzywny do 5000 zł.
Obowiązkiem pracownika w tym zakresie jest przedstawienie rzeczywistego stanu, który ma wpływ na jego prawo do otrzymywania świadczeń pieniężnych z ubezpieczeń społecznych oraz zawiadamianie o wszelkich związanych z tą sprawą zmianach.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post