Odszkodowania związane z pracą
Pracodawcy są zobowiązani do stworzenia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy w swoim zakładzie. Mimo to, czasem dochodzi do lekkich lub poważnych wypadków w miejscu pracy, w wyniku których pracownik traci zdrowie, a nawet życie. Czasami pracodawca dopuszcza się nieprawidłowości wobec zatrudnionego np. w formie bezpodstawnego rozwiązania stosunku pracy, mobbingu lub dyskryminacji w miejscu pracy. W każdej z powyższych sytuacji pokrzywdzeni mogą dochodzić swoich praw i żądać wypłaty odszkodowania – przeanalizujmy pokrótce każdą z nich.
Wypadek w pracy – kto wypłaca odszkodowanie pracownikowi?
Gdy nastąpi wypadek w pracy, odszkodowanie jest należne pracownikowi z 3 źródeł:
- ZUSu – wypłacający odszkodowania za wypadek, w wysokości zależnej od stopnia utraty zdrowia oraz dodatkowych świadczeń – zależnych od stopnia w którym wypadek uniemożliwia nam powrót do pracy i wymaga od poszkodowanego rehabilitacji;
- Pracodawcy lub jego ubezpieczyciela, jeśli posiada on polisę OC, a wypadek lub jego okoliczności uprawniają poszkodowanego do wystąpienia o odszkodowanie za wypadek;
- Ubezpieczenia indywidualnego lub zbiorowego – jeżeli pracownik jest nim objęty
Z racji niewielkiej popularności prywatnych ubezpieczeń, w większości przypadków to właśnie ZUS wypłaca odszkodowanie za wypadek w pracy. Dochodzenie odszkodowania od pracodawcy lub ubezpieczyciela potrafi być bardzo skomplikowane. Odszkodowania tego typu często wiążą się z procesem sądowym i złożonymi procedurami dowodowymi. Poprawne przejście przez te etapy może okazać się trudne, zwłaszcza dla kogoś bez doświadczenia w prowadzeniu tego typu spraw, dlatego wielu poszkodowanych korzysta z usług adwokatów z doświadczeniem w sprawach o odszkodowania.
Zasady dochodzenia odszkodowania za wypadek w pracy
By poszkodowany mógł ubiegać się o odszkodowanie za wypadek w miejscu pracy, parę okoliczności musi wystąpić jednocześnie. Osoba pokrzywdzona (jeśli nie ponosi winy za nieszczęśliwy wypadek) musiała ulec wypadkowi przy pracy, lub w drodze do pracy, przy jednoczesnym zachowaniu zasad BHP, a wypadek musi wpływać na jej stan zdrowia i utrudniać lub uniemożliwiać dalsze wykonywanie pracy.
Odszkodowanie należy się osobom, jeśli:
- zgłosiły zdarzenie do pracodawcy;
- nie zawiniły przy nieszczęśliwym wypadku;
- zdarzenie wywołało uszczerbek na zdrowiu lub śmierć pracownika.
Odszkodowanie może zostać wypłacone pracownikom zatrudnionym na umowę o pracę lub umowę zlecenie, ale nie wykonawcom umowy o dzieło.
Wypadek w drodze do pracy – czy dostaniesz odszkodowanie?
Ustawodawca przewiduje, że niektóre sytuacje można potraktować jako wypadek w drodze do pracy. Należy przy tym pamiętać, jak zdefiniowano drogę do pracy i z pracy. Art. 57b. ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych precyzuje:
„Za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia, lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana. Jednakże uważa się, że wypadek nastąpił w drodze do pracy lub z pracy, mimo że droga została przerwana jeżeli przerwa była życiowo uzasadniona i jej czas nie przekraczał granic potrzeby, a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza”.
Jeśli pracownik miał polisę zbiorową lub indywidualną, należy sprawdzić jej warunki i ubiegać się o ewentualną rekompensatę również na tej podstawie.
Odszkodowanie a zwolnienie z pracy
Są sytuacje, w których pracownik może ubiegać się o odszkodowanie za zwolnienie z pracy. Najczęściej dochodzi do kwestii spornej związanej z:
- Niesłusznym powodem zwolnienia;
- Nieprawidłowym procesem zwolnienia;
- Niedopilnowanymi formalnościami związanymi ze zwolnieniem.
Artykuł 45 § 1 Kodeksu pracy wskazuje, że pracownik może ubiegać się o ponowne przywrócenie na stanowisko, lub o odszkodowanie. Odszkodowanie przysługuje nawet wtedy, gdy umowa została zawarta na czas określony.
Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy
Odszkodowanie za niewydanie świadectwa pracy jest związane z formalnym aspektem zakończenia zatrudnienia na umowie o pracę. Każdy pracodawca po ustaniu stosunku pracy jest zobowiązany do wydania w terminie do 7 dni świadectwa pracy. Jeśli tego nie zrobi, a z powodu braku świadectwa pracy dojdzie do odmowy zatrudnienia lub wydania zasiłku dla bezrobotnych, pracownik może ubiegać się o odszkodowanie i wydanie zaległego świadectwa.
Odszkodowanie za mobbing i nierówne traktowanie
Mobbing wobec pracownika i nierówne traktowanie zaliczają się do czynów objętych odszkodowaniem. Odszkodowanie za mobbing i nierówne traktowanie może zostać przyznane poszkodowanym po wygranym procesie przeciwko sprawcy. Co więcej, pracownikowi należą się dwa typy rekompensaty – odszkodowanie i zadośćuczynienie. Pierwsze z nich pokrywa koszty związane z doznaną krzywdą – takie jak np. konieczne do powrotu na rynek pracy leczenie psychiatryczne. Drugie natomiast jest kompensatą za związane z tą sytuacją szkody niematerialne – takie jak związane z sytuacją mobbingową pogorszenie stanu zdrowia psychicznego.
Nierówne traktowanie może obejmować także dyskryminację ze względu na:
- płeć;
- wiek;
- religię;
- narodowość;
- język;
- staż pracy.
Poza tym każdy pracodawca zobowiązany jest do równego traktowania również pod względem wypłacanego wynagrodzenia. Stosunki pracy często odbiegają od wyznaczonych przez ustawodawcę norm. Dochodzenie swoich praw w takich sytuacjach może być niezwykle skomplikowane – zbieranie odpowiednich dowodów i zeznań wobec byłego pracodawcy wiąże się często ze sporym stresem, na który nakłada się stres związany z utratą pracy i koniecznością znalezienia dalszego zatrudnienia. Dlatego większość pokrzywdzonych pracowników decyduje się na kontakt z prawnikami wyspecjalizowanymi w dochodzeniu odszkodowań. Po konsultacjach prawnych i wstępnym rozpoznaniu sprawy, wraz z opracowaniem odpowiedniego planu dalszego działania, możesz mieć pewność, że Twoje interesy zostaną zabezpieczone, a postępowanie potoczy się po Twojej myśli.
Może to Ci się spodoba
Cyfrowy detoks dla większości osób zbyt stresujący
Obsesyjne sprawdzanie każdej wiadomości i powiadomienia o aktywności znajomych, ciągłe odświeżanie poczty elektronicznej czy przeglądanie newsów w czasie wolnym świadczy o tym, że chęć bycia online jest już nie tylko naszym nawykiem, lecz także nałogiem.
Seniorzy coraz chętniej kupują w sieci. E-sklepy muszą się dostosowywać do tej grupy klientów
Osoby 55+ są coraz bardziej aktywne w sieci. Chętniej korzystają z mediów społecznościowych, a już prawie co trzeci senior robi zakupy przez internet. Eksperci podkreślają, że aby zachęcić ich do e-zakupów, sklepy powinny
Mieszkanie z rynku wtórnego – jak nie dać się zwieść
Rynek mieszkań rozwija się bardzo prężnie. Deweloperzy pracują pełną parą, a na rynku wtórnym wciąż pojawia się coś nowego. Mieszkanie z rynku pierwotnego i mieszkanie z rynku wtórnego Wiele osób
Tradycyjne bankomaty powoli będą znikać
Tradycyjne bankomaty są stopniowo wypierane z rynku przez bardziej zaawansowane urządzenia, które dają możliwość zarówno wpłaty, jak i wypłaty gotówki. Nowoczesne maszyny są kompatybilne z urządzeniami mobilnymi, które wkrótce staną się częścią procesu autoryzacji
Nowe mieszkania i lokale użytkowo-usługowe w centrum Warszawy
Nieruchomości to inwestycja na długie lata, a niejednokrotnie całe życie. Dlatego wybór odpowiedniego lokalu użytkowego, usługowego, czy apartamentu jest niezmiernie istotny. Jednym z najważniejszych atutów nieruchomości jest jej korzystna lokalizacja.
Poznaj możliwości nowoczesnych wózków widłowych Kalmar
Potrzebujesz wózka widłowego, który poradzi sobie z naprawdę ciężkimi ładunkami? Jeśli tak, postaw na sprzęt prosto z Finlandii: wózki widłowe Kalmar. To sprzęt, którego maksymalny udźwig może wynieść nawet 16
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post