Opłaty leasingowe. Jakie opłaty poniesiesz korzystając z leasingu?
Zdecydowałeś się na leasing nowego lub używanego auta w firmie? Miesięczne raty leasingowe to nie wszystko, bo poza nimi powinieneś liczyć się też z czynszem inicjalnym oraz opłatami dodatkowymi za np. obsługę mandatową.
Opłaty leasingowe. Jakie opłaty poniesiesz korzystając z leasingu?
Zdecydowałeś się na leasing nowego lub używanego auta w firmie? Miesięczne raty leasingowe to nie wszystko, bo poza nimi powinieneś liczyć się też z czynszem inicjalnym oraz opłatami dodatkowymi za np. obsługę mandatową.
Leasing auta to nie tylko comiesięczne płatności ratalne
Niezależnie od tego, na jaką ofertę leasingu operacyjnego zdecyduje się twoja firma, poza samymi płatnościami ratalnymi musisz być przygotowany na kilka dodatkowych opłat. Wszystkie z nich są jednak uzasadnione, więc nie powinieneś traktować ich jako kolejnych kruczków w umowie.
Co składa się na koszty leasingu?
Leasing to w dużym uproszczeniu:
- płatności ratalne zgodnie z harmonogramem,
- opłaty początkowe,
- koszt wykupu auta,
- opłaty operacyjne (koszty manipulacyjne za dodatkową obsługę).
Warto wiedzieć: pewnym kosztem przy leasingu operacyjnym jest także depozyt gwarancyjny. Depozyt wniesiesz w chwili podpisania umowy, ale leasingodawca zwróci ci go przy ostatniej płatności ratalnej.
Wysokość opłaty miesięcznej zależy od wiarygodności klienta
Tuż za ratami leasingowymi, najwyższym kosztem jest tzw. opłata wstępna, którą określa się także czynszem inicjalnym lub tzw. czynszem zerowym. Jej wartość jest ustalana indywidualnie z klientem, co oznacza, że o ile pierwszy lepszy leasingodawca będzie oczekiwał od ciebie wpłaty w wysokości nawet 40% wartości umowy (umownie: pojazdu), o tyle u konkurencji być może zapłacisz nie więcej niż kilka, kilkanaście %.
Należałoby przyjąć, że wysokość opłaty wstępnej to wypadkowa twojej wiarygodności i zdolności finansowej. Im wyższe, tym większe zaufanie wobec ciebie ze strony leasingodawcy i tym samym niższy koszt opłaty wstępnej.
Jak sama nazwa wskazuje – opłatę wstępną wnosi się tuż po podpisaniu umowy leasingowej, tj. na ogół na miesiąc przed wniesieniem pierwszej raty.
Wysokość opłat operacyjnych bywa b. zróżnicowana
Poza kosztami ratalnymi i opłatą wstępną, leasingodawcy pobierają tzw. opłaty manipulacyjne, które w zależności od firmy oraz jej oferty przybierają różną postać.
Leasingodawca może doliczyć do twojego miesięcznego rachunku dodatkowe koszty kiedy,. np.:
- otrzymałeś mandat karny za przekroczenie dozwolonej prędkości zarejestrowanej przez fotoradar,
- otrzymałeś mandat za nie wniesienie płatności w strefie płatnego parkowania,
- byłeś członkiem lub (częściej) sprawcą szkody komunikacyjnej.
Zastanawiasz się, dlaczego w ogóle miałbyś płacić w takich okolicznościach? Odpowiedź jest bardzo prosta. Z chwilą kiedy złamiesz prawo, organy ścigania zwracają się do właściciela auta, czyli do twojego leasingodawcy o ustalenie użytkownika pojazdu, który to np. przekroczył dozwoloną prędkość w terenie zabudowanym.
W efekcie, firmy leasingowe mają duże obciążenia operacyjne związane z przekroczeniem przepisów przez użytkowników i dodatkowymi opłatami wyrównują swoje koszty.
Uwaga: wysokość opłat oraz zakres okoliczności w jakich leasingodawca naliczy dodatkowe koszty operacyjne są bardzo różne.
Auto możesz wykupić od leasingodawcy, ale nie musisz
Po wniesieniu ostatniej płatności ratalnej w leasingu operacyjnym, masz prawo, ale nie obowiązek do wykupienia auta. Wartość wykupu może być różna. Za regułę można przyjąć, że im niższa stawka wykupu, np. na poziomie 1%, tym proporcjonalnie wyższe raty wnosiłeś w czasie trwania umowy i odwrotnie, tj. im wyższy koszt wykupu, tym niższe raty płaciłeś do tej pory (nawet o 30 do 40%).
Decydując się na wykup, auto zostanie włączone do majątku twojej firmy. W przeciwnym razie możesz kontynuować współpracę z leasingodawcą zmieniając auto na nowe.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą CLS.PL. Doradcy finansowego specjalizującego się w leasingu samochodowym.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Jak oddać pojazd po leasingu?
Wielu przedsiębiorców chciałoby korzystać z oferty firm leasingowych, ponieważ proponują ciekawe warunki i korzystne formy spłaty. Przeważnie obiektem zainteresowania są auta osobowe oraz pojazdy dostawcze. Często po wygaśnięciu umowy można
Co powinna zawierać kompleksowa oferta pozycjonowania stron
Skuteczność pozycjonowania zależy od efektywności działań podejmowanych w celu wprowadzenia strony internetowej na wysokie pozycje. Pojawia się jednak pytanie, o jakie działania chodzi? Jakie czynności powinny obejmować oferty na pozycjonowanie,
Chmura może pomóc firmom chronić dane osobowe
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo, gigant polskiego sektora energetycznego, będzie wspierać start-upy w dostosowaniu do nowych przepisów o ochronie danych osobowych (RODO). Nowe restrykcyjne przepisy wchodzą w życie za niecałe pół roku i stawiają przed
Rynek kryptowalut przyciąga coraz więcej inwestorów. Kursy biją kolejne rekordy
W ciągu ostatnich miesięcy kursy kryptowalut biły kolejne rekordy, rozpalając wyobraźnię inwestorów. Inwestycje w kryptowaluty mają coraz więcej zwolenników. Polskie giełdy zwiększają obroty, a kryptowaluty wprowadzają do swojej oferty nawet uznane
Jak oszczędzić na biurze?
Prowadzenie własnej firmy jest związane z wieloma kosztami, które, zwłaszcza dla początkujących przedsiębiorców, bywają zbyt obciążające. Są sposoby pozwalające zredukować wydatki związane z prowadzeniem własnej działalności – dzięki temu firma
Polskie firmy zaczynają się automatyzować
Do 2019 roku wartość sprzedaży robotów przemysłowych na świecie będzie rosła średnio o 13 proc. rocznie – wynika z danych IFR. Coraz popularniejsze stają się niewielkie, przyjazne użytkownikom roboty współpracujące (tzw. koboty).
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post