Organizacja pogrzebu – co trzeba wiedzieć?

Organizacja pogrzebu – co trzeba wiedzieć?

Zgon bliskiej osoby należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu trzech dni od dnia śmierci. W przygotowaniu pogrzebu i wszelkich formalności z nim związanych pomagają placówki zajmujące się organizacją pochówków. Zanim dojdzie do pogrzebu należy, przede wszystkim: skompletować wymagane dokumenty, przetransportować ciało do kostnicy, wybrać trumnę, nagrobek oraz zorganizować mszę.

Usługi pogrzebowe – na co zwracać uwagę wybierając firmę pogrzebową?

Po śmierci bliskiej osoby należy wybrać zakład pogrzebowy. Poznań, Warszawa, Wrocław, Kraków czy inne miasta w Polsce mają liczne oferty placówek organizujących pogrzeby, dlatego należy wiedzieć, na co szczególnie zwracać uwagę wybierając jedną z nich. Są firmy, które oferują kompleksowe usługi pogrzebowe – od pomocy w załatwianiu formalności, przez organizację pochówku, rozmowę z księdzem, po transport zwłok.

Formalności pogrzebowe – ZUS

Pracownicy placówki zajmującej się pogrzebami mogą pomóc także w zdobyciu jednorazowego świadczenia pieniężnego, który przyznaje się na pokrycie kosztów pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy w wysokości 4000 złotych przysługuje rodzinie, bliskim lub nawet organizacjom państwowym, które zapłaciły za pochówek. Wniosek o przyznanie zapomogi składa się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, w oddziale zgodnym z miejscem zamieszkania osoby zmarłej.

Komplet podstawowych dokumentów wymaganych do pogrzebu

Podstawowy zestaw dokumentów, jaki należy skompletować po śmierci bliskiego, to karta zgonu wystawiona przez lekarza, dowód tożsamości denata i świadectwo pracy bądź ostatni wycinek renty lub emerytury – jeśli zmarły ją otrzymywał. Osoba organizująca uroczystości pogrzebowe powinna mieć także przygotowaną kserokopię własnego dowodu tożsamości.

Organizacja pogrzebu krok po kroku

Po przeprowadzeniu transportu zwłok do kostnicy, rodzina zmarłego ustala z pracownikami zakładu  pogrzebowego dogodny termin pochówku czy kremacji ciała. Bliscy decydują, gdzie denat zostanie pochowany. Zazwyczaj jest to cmentarz, przy rodzinnej parafii zmarłego, gdzie też odbywa się msza pożegnalna. Bliscy podejmują również decyzję o wyborze nagrobka, napisie i portrecie na nim oraz dodatkach jak: krzyż, pomnik lub płaskorzeźba. Przed pogrzebem rodzina wybiera też trumnę – jej wielkość, materiał z jakiego ma być wykonana oraz czym wyścielona będzie w środku. Organizując pogrzeb należy też pamiętać o kwiatach. Wieńce pogrzebowe przygotowuje się z żywych lub sztucznych kwiatów przepasanych szarfą z napisem pożegnalnym. Największe wiązanki przynosi na pogrzeb z reguły najbliższa rodzina.

Zwyczaje pogrzebowe

Przed ułożeniem ciała w trumnie trzeba je umyć, przebrać w czarny strój. Osobie zmarłej należy też zamknąć oczy. Te czynności mogą wykonać pracownicy zakładu pogrzebowego. Do trumny wkłada się przedmioty, z którymi osoba zmarła nie rozstawała się za życia, np. okulary, chusteczkę, lusterko. Przy nieboszczyku zostawia się także rzeczy związane z wiarą, jak modlitewnik, różaniec bądź religijny obrazek. O śmierci osoby bliskiej informuje klepsydra pogrzebowa, czyli nekrolog, który rozwiesza się w widocznym miejscu, np. przy kościele, na słupach informacyjnych czy klatce schodowej bloku w którym mieszkała osoba zmarła.

Previous Rynek ubezpieczeń komunikacyjnych może uniknąć dalszych podwyżek cen
Next Po brexicie Polska stanie się ważniejszym partnerem gospodarczym dla Irlandii

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polska rodzina wyda w tym roku na szkolną wyprawkę średnio 520 zł

Na wyprawkę szkolną polska rodzina przeznaczy w tym roku średnio 520 zł na jedno dziecko – wynika z najnowszego Barometru Providenta. Co piąty rodzic będzie mógł pozwolić sobie na większe wydatki rzędu

Wiadomości 2 komentarze

Konferencje w klimacie średniowiecznym

Czy wiesz, jak ważną rolę przy organizacji eventów biznesowych odgrywają sale konferencyjne? To, w jakich warunkach przyjmiesz zaproszonych gości, może rzutować nie tylko na atmosferę podczas spotkania, ale również na

Wiadomości 0 Comments

13. fala badania wartości wskaźnika Bibby MSP Index

Dane zebrane w 13. fali badania Bibby MSP Index są optymistyczne – wiele wskazuje na to, że nastroje przedsiębiorców są coraz bardziej pozytywne. Ponad 25% ankietowanych przedsiębiorców z sektora MSP

Wiadomości 0 Comments

Rodzaje transakcji na rynkach regulowanych

Rynki regulowane, jako jeden z rodzajów rynku finansowego, to giełdy papierów wartościowych i giełdy towarowe. Stanowią one kluczowe elementy globalnej gospodarki, umożliwiające przeprowadzanie różnych rodzajów transakcji finansowych i handlowych w

Wiadomości 0 Comments

Przed rozpoczęciem inwestycji, deweloper powinien wykonać badanie pod kątem skażenia gruntu

Badanie przeprowadzone w ramach kampanii „Gruntownie badamy, zanim zamieszkamy” wskazuje, że wciąż niewiele osób wie, że deweloperzy powinni wykonywać badania gruntu pod kątem zanieczyszczeń chemicznych. Cześć zanieczyszczeń, np. metale ciężkie, może

Wiadomości 0 Comments

Wnuki biorą kredyt, dziadkowie mają kłopot

Babcia i dziadek to zazwyczaj najmilsi staruszkowie, o których ciepło wypowiadają się ich wnuki. Zawsze można liczyć na ich pomoc, również przy wzięciu pożyczki na telewizor czy abonamentu na telefon.

1 Comment

  1. Adrian57
    22 sierpnia, 14:28 Reply
    Najważniejsze, żeby nie przepłacić i wybrać solidną firmę, godną zaufania, która zdoła sprawnie współpracować na rozsądnym pułapie cenowym i zaproponuje korzystne opcje. Ja wybrałem Apokalipsę http://apokalipsa-sc.pl/ i nie żałuję wydanych pieniędzy, dzięki temu mój ojciec może spoczywać w pokoju.

Zostaw odpowiedź