PIT 2021/2022 – którą deklarację wybrać? Do kiedy złożyć?
Poza nielicznymi wyjątkami każdy, kto osiąga w Polsce dochody, jest zobowiązany od odprowadzania podatków. Najważniejszym obowiązkiem sprawozdawczym w tym zakresie są coroczne deklaracje podatkowe. Którą spośród deklaracji podatkowych należy wybrać, aby móc prawidłowo rozliczyć się z Urzędem Skarbowym?
akie są najważniejsze rodzaje deklaracji podatkowych?
Zgodnie z polskim prawem, po zakończeniu danego roku podatkowego należy złożyć deklarację podatkową. Możliwe jest złożenie deklaracji w formie tradycyjnej (papierowej), aczkolwiek coraz bardziej popularnym rozwiązaniem jest PIT 2021/2022 online. Generalnie, wyróżnia się następujące rodzaje zeznań podatkowych:
- PIT-37,
- PIT-36,
- PIT-36L
- PIT-28,
- PIT-16A.
Jakich grup podatników dotyczy każdy z przedstawionych powyżej formularzy?
Którą deklarację wybrać?
PIT-37
Najczęściej wykorzystywanym rodzajem formularza podatkowego jest bez wątpienia zeznanie PIT-36. Za jego pomocą możliwe jest rozliczenie się z dochodów uzyskiwanych z takich źródeł, jak np. umowa o pracę, umowy cywilnoprawne (tzn. o dzieło, agencyjne i zlecenia) oraz renty i emerytury.
PIT-36
Deklaracja podatkowa PIT-37 dotyczy szerokiego grona podatników w Polsce. Do podmiotów zobowiązanych do stosowania właśnie tego rodzaju deklaracji należą między innymi: przedsiębiorcy, osoby uzyskujące dochody z najmu. Ponadto, zalicza się do nich również osoby zarabiające za granicą (zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy), część rolników oraz wszystkich tych, którzy prowadzili tzw. działalność nierejestrowaną. Grupy te łączy jedno kryterium: rozliczanie na zasadzie skali podatkowej (tj. podatku wynoszącego 17% przy rocznych dochodach poniżej 85 528 złotych oraz 32% od nadwyżki ponad tę kwotę).
PIT-36L
PIT-36L obowiązuje wszystkich przedsiębiorców, którzy rozliczają swoje dochody na zasadzie podatku liniowego, czyli stałej stawki podatku wynoszącej 19% (brak progresji podatkowej). W tym przypadku nie można odliczyć niektórych ulg, np. z tytułu posiadania dzieci.
PIT-28
Deklaracja PIT-28 to zeznanie podatkowe, którego wymaga się od dwóch grup podatników w Polsce: przedsiębiorców rozliczających się na zasadach ryczałtu oraz tych, którzy zajmują się wynajmem lub dzierżawą lokali. Zasadniczo, podatnicy ci nie mają możliwości pomniejszenia podstawy do opodatkowania o koszty uzyskania przychodu.
Z drugiej strony, mają oni możliwość zastosowaniu większość ulg dostępnych dla pozostałych grup podatników (np. ulga na Internet czy ulga abolicyjna), a stawki podatku są w przypadku niektórych branż nawet kilkakrotnie niższe niż podatek dochodowy od osób fizycznych. PIT-28 należy składać w terminie do ostatniego dnia lutego roku następującego po roku podatkowym (w przypadku trzech poprzednich rodzajów deklaracji deadline to 30 kwietnia).
PIT-16A
PIT-16A to deklaracja dotycząca tych przedsiębiorców, którzy rozliczają się na zasadzie karty podatkowej. W odróżnieniu od pozostałych grup, na wysokość zobowiązania podatkowego nie mają tu wpływu dochody czy przychody. Wysokość podatku jest określona pochodna trzech: liczby mieszkańców w miejscowości prowadzenia firmy, branży oraz wielkości przedsiębiorstwa mierzonej liczbą pracowników. Ponieważ ustalanie podatku jest tu względnie najprostsze, termin na złożenie PIT-16A jest krótki – do 31 stycznia następnego roku.
Deklaracja podatkowa PIT a ulgi
Aby móc skorzystać z ulg podatkowych, należy wybrać dodatkowo jeden z następujących formularzy: PIT/0 lub PIT/D. Suma ulg naniesionych w formularzu powinna zostać przeniesiona do „właściwej” deklaracji podatkowej.
Może to Ci się spodoba
VR – coś więcej, niż rozrywka?
Wirtualna i rozszerzona rzeczywistość, które obecnie łączone są najczęściej z rozrywkową branżą gier wideo, dają także nowe możliwości firmom działającym w innych sektorach. Tego typu urządzenia mogą być wykorzystywane np. przez deweloperów, centra handlowe,
Polska przyciąga coraz więcej włoskich przedsiębiorców
Łączna wymiana handlowa między Polską a Włochami przekroczyła w ubiegłym roku 20 mld euro. Polski eksport wzrósł o ponad 13 proc., a import do kraju – o 6 proc. w skali roku. Coraz lepiej
Jak poprawić akustykę pomieszczenia?
Na co dzień korzystając z różnych obiektów, typu kina, sale wykładowe, biura, restauracje, hotele czy centra handlowe, jako zwykli użytkownicy, nie zastanawiamy się nad projektem oraz wykonaniem danej nieruchomości. Wchodząc
Jak poprawić wizerunek firmy szkoleniowej?
Założenie własnej firmy szkoleniowej to z pozoru łatwa sprawa. Nie trzeba inwestować dużych pieniędzy na początek. Wystarczy wynajęcie pomieszczenia biurowego oraz zatrudnienie wykwalifikowanych trenerów i można osiągać duże przychody już
Chmura może zastąpić tradycyjne biuro. Stawiają na nią przede wszystkim małe firmy
Coraz więcej firm w Polsce i na świecie korzysta z chmury. Przy niewielkim nakładzie finansowym rozwiązania chmurowe stwarzają szansę poprawy organizacji, zwiększenia efektywności i obniżenia wydatków przeznaczanych nie tylko na IT. Dziś małe firmy traktują
Coraz więcej firm angażuje się w wolontariat pracowniczy
Działalność CSR przestaje być postrzegana przez przedsiębiorstwa jako tańszy zamiennik marketingu. Jedną z form prospołecznych działań staje się firmowy wolontariat. W Orange Polska, gdzie taki projekt jest prowadzony od przeszło 10 lat,
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post