Po jakim czasie można anulować umowę na okres próbny?

Po jakim czasie można anulować umowę na okres próbny?

Pracodawca zatrudniający nowego pracobiorcę najczęściej współpracuje z nim na mocy porozumienia na czas próby. To pakt, na bazie którego przedsiębiorca zbada, czy konkretny kandydat jest dobrą osobą na proponowane stanowisko pracy.

Reguły zawiązywania umowy na okres próbny są opisane w Kodeksie Pracy. Taki dokument posiada dwie charakterystyczne cechy, a konkretnie: po okresie obowiązywania można podpisać każde porozumienie o pracę oraz okres trwania nie może przekroczyć 90 dni.

Opisywany pakt traci podstawę prawną z upływem okresu, na jaki został zawarty. Oczywiście przedsiębiorca i pracobiorca mogą zerwać współpracę wcześniej za zgodą obu stron. W takiej sytuacji okres wypowiedzenia trwa odpowiednio:

– 3 dni dla umowy podpisanej na krócej niż dwa tygodnie,

– 7 dni, jeśli umowa jest ważna przez ponad 14 dni roboczych,

– 2 tygodnie, gdy pakt miał trwać przez 3 miesiące.

Istnieje rozporządzenie, które mówi o szczególnym traktowaniu podwładnej, która spodziewa się dziecka po pierwszych 30. dniach okresu próbnego. Otóż umowa wiążąca ją z przedsiębiorcą nie może zostać zerwana przed porodem.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy w ogłoszeniach o pracę znajdziemy ograniczenia wiekowe kandydatów?
Next Kiedy opłaty można zaliczyć do kosztów przychodu firmy?

Może to Ci się spodoba

Czym charakteryzują się umowy agencyjne?

Wedle Kodeksu cywilnego dowolna umowa agencyjna zakłada stanowisko agenta oraz strony zlecającej konkretne zadanie do wykonania. Innymi słowy reguluje zasady pośredniczenia w transakcjach usługowych. Po co zawiera się umowę agencyjną?

Na czym polega odwołanie wypowiedzenia?

Jeśli przełożony nie jest zadowolony z pracy zatrudnionego lub relacji ze współpracownikami może wręczyć wypowiedzenie umowy o pracę. Aczkolwiek dokument ten musi mieć podstawy prawne i wynikać z ignorowania regulaminu

Co warto wiedzieć na temat umowy zlecenia?

W dzisiejszych czasach zdobywanie zatrudnienia wymaga ogromnej cierpliwości i kreatywności w poszukiwaniach (atrakcyjne CV, przekonujący list motywacyjny, dobre portfolio). Problemy ekonomiczne oraz gospodarcze spowodowały, że na rynku pracy brakuje ciekawych

Wszystko o umowie pośrednictwa

Duża część transakcji odbywa się w obecności pośrednika. Trzeba jednak pamiętać, że nawet taka forma sprzedaży musi zostać sformalizowana. Czy warto sporządzić umowę pośrednictwa? Jak powinna wyglądać? Na wstępie warto

Zatrudnienie 4 komentarze

Powierzenie dodatkowych obowiązków pracownikowi

Pracodawcy, którzy z różnych względów zmuszeni są do poszerzania obowiązków pracownika o dodatkowe zadania często spotykają się z niechęcią ze strony załogi. Czasem padają sugestie, że zmiany w zakresie obowiązków

Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć

Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie nazywane są umowami śmieciowymi. Obecnie ustawodawcy zmierzają do ograniczania nadmiernego wykorzystywania tych umów w relacjach przedsiębiorca – osoba świadcząca pracę, zmieniając przepisy dotyczące „oskładkowania”

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź