Podaż akcji z OFE nie pogrąży dobrych spółek
O kondycji polskich spółek, możliwych konsekwencjach zwiększenia limitu inwestycji zagranicznych OFE oraz prawdopodobnym wpływie Rosji na rynek akcji rozmawiamy z Robertem Burdachem, zarządzającym funduszami akcji Union Investment TFI
Cytat: Patrząc na wyniki OFE w 2014 r., skłaniałbym się ku scenariuszowi, że zarządzający funduszami emerytalnymi prędzej czy później w pełni wykorzystają limit na inwestycje zagraniczne. Po pierwsze, by zdywersyfikować portfel, po drugie, by zwiększyć jego potencjał do generowania wyższych stóp zwrotu.
Nowy rok, nowe oczekiwania, ale i zagrożenia. Czy w kontekście podniesienia limitu na inwestycje zagraniczne OFE do 20% spodziewa się Pan zwiększonej podaży akcji na GPW?
RB: Tak. Patrząc na wyniki OFE w 2014 r., skłaniałbym się ku scenariuszowi, że zarządzający funduszami emerytalnymi prędzej czy później w pełni wykorzystają nowy limit. Po pierwsze, by zdywersyfikować portfel, po drugie, by zwiększyć jego potencjał do generowania wyższych stóp zwrotu. W praktyce oznacza to konieczność zrobienia miejsca na nowe aktywa, a w konsekwencji wyprzedawania polskich akcji.
Który segment ucierpi bardziej – małych czy dużych spółek?
RB: Sytuacja ta dotknie zarówno blue chipów, jak i maluchów, przy czym duże spółki na pewno poradzą sobie lepiej i przy sprzyjającym otoczeniu inwestorzy być może nawet nie odczują wycofywania się OFE z akcjonariatu. Bardziej mogą ucierpieć mniejsze firmy. Szczególnie te, które zawiodły inwestorów w zeszłym roku – nie tylko brakiem poprawy wyników finansowych, ale też niedotrzymaniem obietnic, np. podwyższeniem kapitału lub niewypłaceniem dywidendy pomimo wcześniejszych zapowiedzi. Oczywiście te misie, które radziły sobie dobrze w 2014 r., mają wszelkie warunki ku temu, by kontynuować wzrosty.
Zatem dobre spółki nie muszą się obawiać o popyt na akcje?
RB: Jeśli polska gospodarka będzie dynamicznie rosła (jak przewidują prognozy), a na globalnych rynkach będzie przeważał rynek byka, podaż akcji dużych spółek ze strony OFE mogą odebrać inwestorzy zagraniczni. W wypadku mniejszych firm z potencjałem nie powinno zabraknąć chętnych – ani wśród TFI, ani wśród inwestorów indywidualnych.
Czy inwestorów mogą przekonać zyski spółek?
RB: W kontekście wysokich prognoz wzrostu PKB szacowane zyski polskich spółek na ten rok są, delikatnie mówiąc, umiarkowane – oscylują na poziomie od -10% do + 10%. Poprzedni rok na warszawskiej giełdzie okazał się nie najlepszy, oczekiwania co do 2015r. też pozostają raczej umiarkowane. Warto jednak wziąć pod uwagę, że choć w skali bezwzględnej polski rynek nie prezentuje się może wybitnie, to na tle większości rynków europejskich wygląda więcej niż dobrze.
A co z Rosją? Czy sytuacja na Wschodzie nie będzie negatywnie rzutowała na Polskę?
RB: Miejmy nadzieję, że nie. Rosja ma swoje problemy – z inflacją, która zbliża się do 10%, czy widmem recesji na skutek niskich cen ropy naftowej. Również poparcie społeczne dla polityki Kremla, chodź w dalszym ciągu wysokie, na skutek spowolnienia gospodarczego może szybko spaść. Do „rosyjskiego Majdanu” droga daleka, jednak rozsądek podpowiada, że Władimir Putin zajmie się raczej sprawami wewnętrznymi Rosji, co daje nadzieję, że ten rok będzie spokojniejszy niż miniony. To z kolei powinno stanowić czynnik wspierający nie tylko dla polskiego, ale także dla europejskiego rynku akcji.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Posnet Ergo – kasa fiskalna, którą dostosujesz do potrzeb firmy
Gdy otwieramy działalność handlową, najczęściej znamy jej charakter oraz umiemy określić stawiane przez nią wymagania. Trudniej nam już jednak dokładnie przewidzieć dalszy rozwój przedsiębiorstwa. I podobnie jest z technologiami handlowymi:
Jak zorganizować loterię promocyjną?
Rosnąca konkurencja na rynku zmusza firmy do podejmowania dodatkowych działań, mających na celu przyciągnięcie i zatrzymanie klienta. Coraz częściej proponowane są więc pakiety promocyjne czy dodatkowe produkty dołączane do zakupów.
Zyskowne inwestycje w kryzysie i podczas ożywienia
Inwestycja z definicji jest sposobem na pomnożenie posiadanego kapitału czy zasobów. Zawiera wbudowane ryzyko niepowodzenia i straty. Zawiera również szanse na zysk… Planując inwestycje musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim
Seniorzy coraz chętniej kupują w sieci. E-sklepy muszą się dostosowywać do tej grupy klientów
Osoby 55+ są coraz bardziej aktywne w sieci. Chętniej korzystają z mediów społecznościowych, a już prawie co trzeci senior robi zakupy przez internet. Eksperci podkreślają, że aby zachęcić ich do e-zakupów, sklepy powinny
Wraz z liczbą smartfonów przybywa mobilnych zagrożeń. W ubiegłym roku aż o 85 proc.
W ubiegłym roku liczba zagrożeń mobilnych wzrosła o 85 proc. – wynika z danych Orange Polska. Przestępcy mogą nie tylko korzystać z naszych kontaktów czy haseł logowania, lecz także wykraść pieniądze z bankowego konta. Mimo to Polacy rzadko decydują
Polski rynek atrakcyjny dla zagranicznych marek
Pozytywne otoczenie gospodarcze, rosnąca zamożność Polaków i umiarkowane nasycenie powierzchnią handlową powodują, że polski rynek jest atrakcyjny dla zagranicznych firm. Ich zainteresowanie nie przekłada się jednak na liczbę debiutów, chociaż dynamicznie przybywa kilkaset
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post