Podstawowe produkty bankowe – czego warto się dowiedzieć?
Podstawowe produkty bankowe służą do efektywnego zarządzania własnymi finansami. Z racji tego konsumenci powinni dowiedzieć się na ich temat wszystkich fundamentalnych informacji, m.in. celu istnienia oraz optymalnego sposobu wykorzystania kont, kart płatniczych czy pożyczek i lokat. Od czego zacząć?
Konta bankowe
Listę podstawowych produktów oferowanych przez instytucje finansowe otwierają konta bankowe. Umożliwiają one przechowywanie środków pieniężnych i dokonywanie transakcji finansowych. Dzielą się przede wszystkim na:
- osobiste – przeznaczone dla osób fizycznych;
- oszczędnościowe – pozwalają na pomnażanie zgromadzonych środków poprzez naliczanie odsetek;
- firmowe – skierowane do osób prowadzących działalności gospodarcze.
Wszystkie z nich dają posiadaczom możliwość wykonywania:
- wpłat;
- wypłat;
- przelewów.
Korzysta się z nich m.in. za pomocą karty płatniczej (nie dotyczy to jednak kont oszczędnościowych) i bankowości tradycyjnej oraz elektronicznej.
Optymalne użycie kont bankowych
Na początek należy dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne oferty banków np. za pomocą porównywarek internetowych. Działanie to jest zalecane zwłaszcza w przypadku chęci znalezienia najlepszego konta firmowego. Skorzystanie z atrakcyjnej propozycji rachunku przeznaczonego dla przedsiębiorców może ułatwić rozwój prowadzonej działalności gospodarczej na samym początku jej istnienia.
Podobnie jest w przypadku osób fizycznych. Niektóre promocje mogą przyczynić się do zdobycia dodatkowych środków pieniężnych w gotówce i całkowitego uniknięcia przymusu ponoszenia opłat m.in. za posiadanie i korzystanie z przypisanej karty płatniczej.
Optymalne użycie kont bankowych wymaga od zainteresowanych używania wszystkich dostępnych funkcji, które one oferują, a w tym automatyzacji finansów (np. stałe zlecenia płatnicze) i narzędzi wspomagających oszczędzenie (bezobsługowe odkładanie części dochodów każdego miesiąca).
Karty płatnicze
Karty płatnicze umożliwiają bezgotówkowe dokonywanie płatności za towary i usługi. Mają ogromne znaczenie w codziennym funkcjonowaniu wielu gospodarstw domowych i działalności gospodarczych.
Można wyróżnić karty:
- debetowe – kwotę transakcji odejmuje się bezpośrednio z dostępnych środków na koncie posiadacza;
- kredytowe – kwotę transakcji udziela się w ramach pożyczki tymczasowej (posiadacz zobowiązuje się spłacić ją w ustalonym terminie);
- przedpłacone (tzw. prepaid) – kwotę transakcji odejmuje się ze środków wpłaconych z góry (zwykle przez kogoś innego niż sam posiadacz).
Korzystanie z nich może być zarówno bezpłatne, jak i wiązać się z koniecznością uiszczania opłat ustalonych w ramach warunków umowy.
Optymalne użycie kart płatniczych
Optymalne korzystanie z kart polega głównie na unikaniu nadmiernych wydatków lub zadłużenia. Terminowe spłaty wszystkich zobowiązań pomagają uniknąć dodatkowych kosztów w postaci odsetek i wspierają budowę pozytywnej historii kredytowej – przydaje się to w przyszłości.
Warto wiedzieć, że oferty kart płatniczych mogą mieć programy rabatowe. Złożenie wniosku o ich posiadanie może skutkować wówczas licznymi korzyściami. W celu zapoznania się z nimi wystarczy zaznajomić się m.in. z bezpłatnymi rankingami promocji bankowych online. Co ważne, witryny sieciowe przedstawiają konsumentom stopień trudności zdobycia bonusu.
Pożyczki i kredyty
Kredyty i pożyczki to instrumenty finansowe, które umożliwiają osobom fizycznym oraz przedsiębiorcom pozyskanie środków pieniężnych na określony czas. W ich ramach są zobowiązani do zwrotu należności wraz z odsetkami lub innymi kosztami.
Świadczenia można podzielić je na:
- kredyty konsumenckie – przeznaczone na zakup dóbr konsumpcyjnych lub usług (np. samochodu lub wakacyjnego pobytu);
- kredyty hipoteczne – służące do finansowania zakupu nieruchomości (lokal stanowi wówczas zabezpieczenie dla banku);
- pożyczki krótkoterminowe – pomocne w przypadku wystąpienia nagłych sytuacji finansowych (oferowane zazwyczaj przez instytucje pozabankowe).
Różnią się między sobą przede wszystkim kosztem całkowitym, czyli RRSO.
Optymalne wykorzystanie pożyczek i kredytów
Ważne będzie przeprowadzenie dokładnej analizy wszystkich związanych z nimi kosztów, wynikających m.in. z prowizji i odsetek. Zaleca się, aby wybrane produkty były ściśle dopasowane do upragnionego celu oraz zgodne z budżetem i zdolnością do spłaty zainteresowanego. Warto wspomnieć, że ich sprawne wykorzystanie (tj. terminowe spłacanie zaciągniętych zobowiązań) przyczynia się do poprawy historii i zdolności kredytowej.
W celu znalezienia najtańszego kredytu gotówkowego i hipotecznego można skorzystać z bezpłatnych porównywarek internetowych. Należy wybierać witryny sieciowe wzbudzające zaufanie i aktualizowane na bieżąco. Zasada ta pomaga uniknąć zbędnych komplikacji i problemów podczas składania wniosku kredytowego.
Korzystanie z pożyczek krótkoterminowych powinno być zawsze ostatecznością. Wiążą się one z koniecznością poniesienia wysokich kosztów i cechują się dużym ryzykiem spirali długów ze względu na ich bardzo krótki okres spłaty (trwający zwykle do 30 dni).
Lokaty
Lokaty bankowe umożliwiają efektywne pomnażanie oszczędności. Zapewniają stały zwrot z inwestycji i usprawniają planowanie długoterminowych celów finansowych.
Ich podstawowe rodzaje to:
- terminowe – na określony czas (wcześniejsze odebranie środków skutkuje odebraniem wypracowanych odsetek);
- strukturyzowane – na określony czas i dzielone na część bezpieczną oraz ryzykowną (mogą przynieść duży zysk);
- rentierskie – długoterminowe, ale z możliwością wypłaty odsetek co kwartał lub pół roku.
Są objęte gwarancją depozytową, a to znaczy, że środki klientów zostają zabezpieczone w przypadku upadłości banków.
Optymalne wykorzystanie lokat
Maksymalne wykorzystanie potencjału lokat zapewni m.in. dywersyfikacja oszczędności (rozdzielenie ich na kilka umów o różnych okresach trwania i stopach oprocentowania), a także reinwestowanie zysków. Warto pamiętać, że nie muszą być jednorazowymi inwestycjami, a dodatkowe środki mogą być dopłacane regularnie.
Może to Ci się spodoba
Eksport na rynki rozwijające się rośnie najszybciej
O ponad jedną czwartą zwiększył się eksport polskich produktów rolno-spożywczych na pozaeuropejskie rynki rozwijające się w pierwszym kwartale 2017 roku. To wzrost dwuipółkrotnie wyższy niż eksport tych wyrobów ogółem. Rynki azjatyckie
Ubezpieczyciele chcą komunikować się z klientami online
Niespełna co ósmy Polak posługujący się internetem korzysta z urządzeń cyfrowych w celu kontaktu z ubezpieczycielem. Ponad połowa uważa jednak, że takie rozwiązanie byłoby przydatne. Relacje ubezpieczyciel–ubezpieczony będą stopniowo przechodzi do sfery cyfrowej.
Od pudełka do marki: Jak historie o opakowaniach budują lojalność konsumencką
Perex: Zastanawiasz się nad zakupem firmowych pudełek z nadrukiem? Spróbuj wykorzystać wewnętrzną stronę pokrywy pudełka. Jest to miejsce o niewykorzystanym potencjale, które może pomóc w budowaniu Twojej marki, a do
Ile kosztuje transport cargo ze Szwecji do Polski?
Szybka realizacja zleceń to priorytet każdej firmy transportowej. Wybierając sposób transportu ładunków cargo, trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki m.in. rodzaj przewożonych towarów oraz ich wagę. W przypadku przewożenia towarów
Jak wybrać dobrą firmę sprzątającą?
Rynek usług porządkowych w Polsce w ostatnich latach intensywnie rośnie, a według organizatorów targów ISSA/INTERCLEAN, wartość tej branży w 2015 r. przekroczyła 4 mld zł. Tylko w samej Warszawie rejestruje
Nowy Dyrektor Zarządzający TransferGo
Do Zespołu TransferGo, lidera wśród firm oferujących międzynarodowe przelewy online, dołączył Orkun Eti, który objął stanowisko Dyrektora Zarządzającego TransferGo w Niemczech. Orkun Eti będzie odpowiedzialny za prowadzenie biura TransferGo w
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post