Pomysł a prawo autorskie

Pomysł a prawo autorskie

Pomysł, czyli pewna koncepcja, czy plan nie jest jednoznacznie chroniony przez prawo autorskie. Warto więc wiedzieć, jak „przerobić” pomysł na utwór, który tymże prawem jak najbardziej będzie chroniony.

Otóż najlepszym przykładem będzie pomysł na utrzymanie dobrych relacji z klientami. Weźmy na przykład rozsyłanie drobnych podarunków, przy konkretnych okazjach. Pomysł świetny, ale wszyscy mogą z niego korzystać, bo to wciąż pomysł. Prawo autorskie chroni utwory, a nie pomysły. Więc jeśli nasz pomysł, czyli w tym przypadku podarunek, będzie posiadał cechy twórczości, stanie się utworem.

W związku z tym sama idea wysyłania podarunków w żaden sposób nie będzie chroniona prawem autorskim. Ale jeśli jasno określimy formę podarunku, jego wygląd, wszelkie wymiary, proporcje i ewentualnie treści na (w) nim zawarte, będzie on już utworem, a co za tym idzie – prawo autorskie w tym przypadku zadziała. Podarunkiem takim może być ozdoba, bądź kartka świąteczna, o ile zawierać będzie w sobie cechy twórczości indywidualnej autora.

Prawo autorskie nie przewiduje ochrony idei, pomysłów, czy koncepcji, jednak takiej ochrony możemy doszukiwać się w odrębnych ustawach i przepisach, na przykład w ustawie o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.

 

red. nacz. Daniel Szymański
www.BiznesGazeta.pl

Previous Dozwolony użytek utworów chronionych
Next Utwór audiowizualny a prawo autorskie

Może to Ci się spodoba

Prawo autorskie 0 Comments

Prawa autorskie w zawodzie dziennikarza

Dziennikarz ze względu na charakter wykonywanej pracy jest często narażony na naruszenie praw autorskich. Osoba wykonująca ten zawód powinna dokładać wszelkich starań, by uniknąć takich oskarżeń. Prawa i obowiązki reportera

Prawo dla firm 0 Comments

OZZ zapłaci VAT od tantiem

Sprawa opodatkowania VAT działalności prowadzonej przez Organizacje Zbiorowego Zarządzania doczekała się rozstrzygnięcia w Naczelnym Sądzie Administracyjnym. Sąd uznał, że zwolnienie z VAT dotyczy artystów wykonawców, a tymi OZZ nie są.

Prawo autorskie 0 Comments

Jak zastrzega się znak firmowy?

Wielu przedsiębiorców zdaje sobie sprawę, że zachowają oryginalność tylko wtedy, gdy zastrzegą wszystkie znaki firmowe. Jak powinni to zrobić? O czym muszą pamiętać przede wszystkim? Podstawowym krokiem jaki powinien wykonać

Umowy 1Comments

Umowa z wydawcą – jak zabezpieczyć swoje finanse?

Coraz więcej osób zachęconych spektakularnymi sukcesami autorów, którzy pojawiali się na rynku księgarskim „znikąd”, próbuje swoich sił pisząc własne książki. Kiedy książka już powstanie kolejnym krokiem jest zawarcie umowy z

Prawo autorskie 0 Comments

Jakie znaki towarowe nie mogą być chronione przez prawo ochronne?

Według regulacji prawnych odnoszących się do własności przemysłowej, znak ochronny może być chroniony prawem ochronnym, jeżeli nie ma rejestracyjnych przeszkód. Prawo ochronne nie może zostać udzielone dla oznaczeń, które: 1.

Prawo autorskie 1Comments

Kiedy za odtworzenie muzyki należy zapłacić?

Zgodnie z postanowieniami Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wprowadzono usystematyzowaną tabelę stawek za odtwarzanie muzyki w miejscach publicznych lub podczas imprez masowych. Muszą być przestrzegane przez organizatora wydarzenia, którzy jednocześnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź