Prawa wynikające ze świadczenia stosunku pracy a śmierć pracownika
Jedną z cech wykonywania pracy jest to, że ma ono postać osobisty, to znaczy, że nie może go robić inna osoba. Po śmierci zatrudnionego stosunek pracy zanika.
Pracownik podczas wykonywania obowiązków uzyskuje różne prawa finansowe i świadczenia pieniężne. W momencie śmierci pracownika te prawa przekazane są na jego najbliższych.
W tej wątpliwości ustawodawca wprowadził różnice od ogólnie przyjętych zasad sukcesji.
Bliskimi uprawnionymi do wstąpienia w prawa pracownika w pierwszej kolejności są:
– żona lub mąż pracownika bez względu na to od tego czy spełnia zasady przyznania renty rodzinnej,
– osoby, które według odrębnych przepisów przepisami realizują warunki otrzymania renty rodzinnej, a nie są rzeczywistymi sukcesorami zmarłego.
Zyskanie praw pracowniczych jest niezależne od dziedziczenia zatem, gdy pracownik nie zamieścił w testamencie spadkobierców, nie ma to żadnego wpływu na możliwość uzyskania przez nich uprawnień.
W sytuacji, gdy brak jest żony, męża lub osób spełniających warunki do uzyskania renty rodzinnej, prawa majątku zostają przekazane do masy spadku i wtedy ulegają dziedziczeniu na podstawowych regułach wynikających z prawa cywilnego. Taka regulacja jest uzasadniona, ponieważ daje możliwość osobom z najbliższej rodziny zmarłego zapewnić określone środki, jakie jemu przysługiwały i wynikają ze stosunku pracy, bez przymusu oczekiwania na zakończenie postępowania spadkowego.
Joanna Walerowicz
www.biznesgazeta.pl
Może to Ci się spodoba
Czym jest zasada uprzywilejowania w prawie pracy?
Kodeks pracy jest aktem regulującym prawa i obowiązki pracownika, zatem standardy w nim zawarte są normami bezwzględnie obowiązującymi. Oznacza to, że nie dopuszczają one żadnych odstępstw na niekorzyść osoby uprzywilejowanej.
Jak uzyskać urlop okolicznościowy?
W zgodzie z Kodeksem pracy każdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o pracę ma prawo do urlopu okolicznościowego. Można go wykorzystać tylko w uzasadnionych sytuacjach i po spełnieniu podstawowych warunków.
Czy pracując na umowie zlecenie należy się urlop i okres wypowiedzenia?
Jednym z rodzajów umów cywilnoprawnych jest umowa zlecenie. Nie jest ona umową o pracę, wobec czego nie odnoszą się do niej regulacje prawa pracy. Przepisy dotyczące tego rodzaju zatrudnienia znajdują
Pracownik nie ma obowiązku odbierania służbowych SMS-ów i e-maili podczas urlopu
Pracodawca nie powinien wymagać, aby jego podwładny był dostępny podczas urlopu wypoczynkowego. W praktyce wielu pracodawców oczekuje jednak, że pracownik pozostanie w kontakcie telefonicznym czy e-mailowym, a pracownicy z różnych powodów akceptują ten
Jaki jest skutek nagany z wpisem do akt pracownika?
Kodeks pracy zwiera katalog kar, które pracodawca może zastosować wobec pracownika za łamanie porządku w miejscu zatrudnienia. Jakie uprawnienia ma pracownik, który otrzymał naganę z wpisaniem do akt, ale sądzi,
W przyszłym roku będą obowiązywać nowe przepisy Kodeksu pracy. Ograniczenia w umowach na czas określony
Za niecałe pół roku wejdą w życie zmiany w Kodeksie pracy. Po podpisie prezydenta nowelizacja czeka na opublikowanie w Dzienniku Ustaw. Nowe przepisy wprowadzą inne zasady zatrudniania w oparciu o umowę na czas określony. Pracodawca będzie
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post