Private Bank – elitarny, choć w zasięgu ręki

Private Bank – elitarny, choć w zasięgu ręki

Kompleksowa obsługa, osobisty doradca i specjalne traktowanie klienta – z tym najczęściej kojarzy się bankowość prywatna. Jednakże dołączenie do grona klientów Private Banku wiąże się z dostępem do znacznie szerszej listy usług i możliwości, niż tylko te,  już wymienione.

Bankowość prywatna, niegdyś zarezerwowana jedynie dla społecznej elity, a dziś otwarta także na posiadaczy znacznego kapitału, którzy nie mogą pochwalić się szlachetnym pochodzeniem, to specjalne podejście do świadczenia usług finansowych, gdzie najważniejsze jest indywidualne traktowanie klienta i pomnażanie jego bogactwa na wielu różnorodnych płaszczyznach.

Chociaż historia bankowości jest znacznie starsza, o pojawieniu się pierwszych banków prywatnych (ang. Private Bank) możemy mówić dopiero od XVII wieku, gdy instytucje tego rodzaju pojawiły się w Zjednoczonym Królestwie. Wcześniej wszystkie banki były de facto prywatne, bo obsługiwały jedynie możnych i koronowane głowy. Gdy w siłę zaczęło rosnąć mieszczaństwo i stan kupiecki (średniowiecze,  renesans), część banków skupiła się obsłudze tych warstw społecznych (dziś użylibyśmy pewnie słów:  klientów z grupy docelowej). Później pojawiły się kasy oszczędnościowe, świadczące usługi finansowe na szerszą skalę. Szlachta i arystokracja domagały się dla siebie banków na wyłączność i tak na powrót powstały banki prywatne. Majątek, szlachetne pochodzenie i polecenie od innego klienta – takie były na początku przepustki do wejścia do kręgu osób mogących powierzyć swoje finanse dyskretnym bankierom z banków prywatnych. Rozwój przemysłu w XIX wieku sprawił, że wielkie kapitały zgromadzili wynalazcy i przedsiębiorcy. Wkrótce także i oni zaczęli korzystać z usług dostarczanych przez Private Bank, aby w kolejnym stuleciu wręcz zdominować odbiorców tego typu bankowości.

Private bank – bankowość świata biznesu

Dziś klienci bankowości prywatnej to głównie biznesmeni, prezesi międzynarodowych koncernów, ale też gwiazdy Hollywood czy muzyki pop – słowem ci, którzy majątki zbili ze względu na swoją pracę, a nie odziedziczyli z racji przynależności do któregoś z rodów panujących. Oczywiście współczesna arystokracja także korzysta z private banking, działają wręcz instytucje obsługujących jedynie créme de la créme wyższych klas, ale to biznes zdominował świat prywatnych usług bankowych. Do stosunkowo nowych klientów banków prywatnych należą też politycy i wpływowi przedsiębiorcy.

Posiadany majątek to najważniejszy bilet wstępu do świata Private Banking, ale nie jedyny. Ważny jest bowiem także potencjał inwestycyjny klienta. W Polsce za graniczną kwotę pozwalającą zostać klientem banku prywatnego, czyli trafić do grona HNWI (ang. high-net wealth individuals; pol. osoba prywatna o wysokim poziomie zamożności) uważany jest 1 mln zł. Tyle standardy, bowiem w praktyce klientem banku prywatnego może zostać właściciel przedsiębiorca lub manager wyższego szczebla (w naszym kraju te dwie grupy dominują wśród klientów Private Banking; rentierzy wciąż stanowią mniejszość), który posiada mniejszy majątek lub rozdzielony i zdeponowany w różnych instytucjach finansowych. Bank prywatny cechuje elastyczność pod tym względem; w  tym przypadku ważny jest wspomniany potencjał, czyli jakie możliwości pomnażania daje posiadany przez klienta kapitał i w jaki sposób chciałby go on zainwestować.

Na Zachodzie przepustką do bankowości prywatnej zwyczajowo jest milion dolarów amerykańskich.  Ponieważ osób z taką kwotą na bankowym koncie jest w istocie bardzo dużo, część banków prywatnych, aby zachować elitarny charakter działalności, decyduje się na współpracę z osobami o majątku o wartości 5 mln USD (określa się ich mianem wyjątkowo zamożnych) lub 35 mln USD (wtedy mówimy już o superzamożnych).

Obsługa i oferta najwyższej klasy

Oferta odróżnia Private Bank od typowego banku komercyjnego. W pierwszych przypadku jest „szyta na miarę” dla każdego klienta, w drugim – kreowana dla klienta masowego. Żaden Private Bank nie ma gotowego, identycznego pakietu świadczonych usług i produktów – ustala się go z klientem. Private Banking to oczywiście konto osobiste, które pozwala na swobodny dostęp do gotówki przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, pod każdą szerokością geograficzną. O bankowości prywatnej ukute zostało powiedzenie, że to działalność bankowa, dla której granice nie istnieją. To prawda, bo każdy Private Bank szczyci się, że jest w stanie zapewnić pełny wachlarz usług niezależnie od tego, czy klient przebywa aktualnie w swoim warszawskim czy londyńskim biurze czy też odpoczywa na tropikalnej wyspie. Zasadą też jest, że oddziały tego samego banku prywatnego w różnych częściach globu zawsze oferują klientowi tak samo kompleksowe usługi i najwyższy poziom obsługi, jak w placówce w kraju pochodzenia.

Jednakże rachunek osobisty i depozyt to jedynie absolutne minimum, jeśli chodzi o narzędzia, które pozostają do dyspozycji klienta. Private Bank dba bowiem o to, aby majątek powierzony przez klienta skutecznie pomnażać. Oprócz bieżącej obsługi finansowej, przygotowana i wdrożona zostaje długoterminowa strategia zarządzania aktywami. Zawsze oparta jest o osobiste predyspozycje konkretnego przedstawiciela grupy HNWI. Z danych zebranych przez polski oddział Deutsche Bank wynika, że w naszym kraju klienci bankowości prywatnej są raczej zachowawczy i wybierają inwestycje o ograniczonym stopniu ryzyka. Przy czym wachlarz produktów inwestycyjnych pozostających do dyspozycji klienta jest znacznie szerszy niż w przypadku banku uniwersalnego. Przykładowo: Deutsche Bank, oferuje ponad 700 lokalnych i zagranicznych produktów aż 18 Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych w różnych walutach i klasach (w tym fundusze zarządzane przez instytucje globalne w rodzaju Black Rock, Fidelity i Franklin Templeton Investments).

Osobisty opiekun klienta zajmie się nie tylko inwestycjami (papiery wartościowe, fundusze hedgingowe) – bankowi prywatnemu można powierzyć każdy aspekt osobistych finansów: ubezpieczenie siebie i członków rodziny oraz doradztwo podatkowe.

Private Banking to także obsługa nieruchomości należących do klienta, jak również zarządzanie majątkiem firmy lub firm należących do klienta. Wyróżnikiem tego rodzaju bankowości jest też doświadczenie w inwestycjach alternatywnych: zakupie dzieł sztuki lub zabytkowych pojazdów.

Specjalny doradca klienta zajmie się wszystkim

Wspomniany wcześniej osobisty doradca klienta to, bez cienia wątpliwości, najbardziej znany symbol banku prywatnego. Pracownika pełniącego tę funkcję cechują: wysoki profesjonalizm i doświadczenie zawodowe oraz pełna dyskrecja. Oddelegowany jest do współpracy tylko i wyłącznie z jednym klientem i znajduje się całkowicie do jego dyspozycji. Wyjątkowe w skali polskiej branży podejście stosuje Deutsche Bank, który oddaje klienta bankowości prywatnej pod opiekę dwóch doradców, z których każdych specjalizuje się w odrębnej dziedzinie działalności (rynek kapitałowy i obsługa bieżąca oraz rozwiązania kredytowe i depozytowe).

O elitarności bankowości prywatnej (która obecnie znajduje się bardziej na wyciągnięcie ręki niż może się to zrazu wydawać) świadczy nie tylko konieczność przekroczenia pewnego progu majątkowego, aby móc zeń korzystać oraz  kompleksowość oferowanych w jej ramach produktów. Dla wielu klientów spore znaczenie ma też wartość dodana pod postacią katalogu specjalnych usług. Z jednej strony mają one jak najbardziej ułatwić codzienne prowadzenie działalności biznesowej, z drugiej z kolei – pozwolić klientowi spędzić wolny czas w wyjątkowy sposób. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć np. usługi typu Concierge, rezerwację pokoju w hotelu, miejsca na pokładzie rejsowego samolotu lub zorganizowanie transportu na i z lotniska. W porcie lotniczym klient Private Bank może z kolei oczekiwać na swój lot w luksusowym saloniku VIP. W drugiej kategorii, będą się natomiast mieścić nie tylko rezerwacja stolika w eleganckiej restauracji lub biletów na premierowy spektakl teatralny, ale również możliwość uczestnictwa w zamkniętych imprezach kulturalnych (koncerty, wernisaże) i sportowych (zawody tenisowe lub golfowe), których organizatorem lub sponsorem jest bank prywatny. Atrybutem, dzięki któremu klienci Private Banking rozpoznają się w towarzystwie są platynowe i czarne karty płatnicze..

Przyszłość bankowości prywatnej w Polsce rysuje się w jasnym świetle. Osób zamożnych, które zechcą przekonać się osobiście zaletach Private Banking będzie przybywać, w miarę postępującego bogacenia się społeczeństwa, dzięki dynamicznemu rozwojowi gospodarczemu. Banki prywatne będą zaś dążyć do zwiększania poziomu zadowolenia elitarnych konsumentów, poprzez zaoferowanie im kolejnych opcji inwestycyjnych gwarantujących znaczne powiększanie posiadanego przezeń kapitału. Rozbudowie ulegnie też koszyk produktów i usług dodatkowych.

Tekst powstał przy współpracy z ekspertami Deutsche Bank https://www.eliteprivatebanking.pl.

Previous Bodyflying – oryginalny pomysł na imprezę integracyjną
Next Lavito otrzymało 8 milionów – nadchodzi rewolucja na rynku usług fryzjerskich i kosmetycznych!

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Obowiązkowe i nielubianie ubezpieczenie OC samochodu

Każdy posiadacz samochodu poszukuje różnych sposobów, aby obniżyć koszty utrzymania własnego samochodu. Łatwo jest ograniczyć koszty eksploatacji, bowiem w dużych miastach coraz częściej bardziej efektywne jest korzystanie z komunikacji miejskiej.

Wiadomości 0 Comments

Restauratorzy coraz częściej decydują się na współpracę z firmami logistycznymi

Branża gastronomiczna rozwija współpracę z logistyką. Pozwala to restauratorom zoptymalizować czas i koszty dostaw oraz skupić się na podstawowej działalności, ponieważ to firma logistyczna dba o bezpieczeństwo i terminowość dostaw oraz jakość produktów spożywczych. Zmiana zachowań

Wiadomości 0 Comments

Rating Polski ma perspektywę stabilną. Szanse na jego zmianę lub nie są takie same

Utrzymanie przez Fitch Ratings perspektywy oceny wiarygodności kredytowej Polski na niezmienionym poziomie świadczy o tym, że agencja spodziewa się, że zarówno czynniki negatywne, jak i pozytywne mogą się zbilansować w najbliższych miesiącach. Zdaniem Piotra

Wiadomości 0 Comments

Firmy za rzadko biorą pod uwagę potrzeby starszych klientów

Mimo że rośnie odsetek starszych ludzi, którzy chętnie korzystają z komputerów i surfują po internecie, duża grupa seniorów wciąż unika nowych technologii. Przede wszystkim z powodu strachu przed popełnieniem błędów. Eksperci podkreślają, że

Wiadomości 0 Comments

Co obejmują ubezpieczenia komunikacyjne?

OC, AC, NNW, Assistance… Jaki jest właściwie zakres ubezpieczeń komunikacyjnych? Przed czym chroni Cię obowiązkowe OC, a w jakich sytuacjach sprawdzają się polisy dodatkowe? Przekonaj się, co wchodzi w ich

Wiadomości 0 Comments

Kancelaria prawna – czym się zajmuje i czy warto z niej skorzystać?

Wiele osób próbuje samodzielnie rozwiązywać swoje problemy prawne. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy nie skorzystać z usług kancelarii prawnej. Jakiego rodzaju sprawy pomoże rozwiązać kancelaria prawna? Nie ma takiego

2 komentarze

  1. mania
    16 stycznia, 12:30 Reply
    Nie znam tego banku, ale chyba będę musiała się mu bardziej przyjrzeć.
  2. asicca
    29 stycznia, 15:32 Reply
    Czy ten bank ma również ofertę dla klientów indywidualnych?

Zostaw odpowiedź