Rodzaje transakcji na rynkach regulowanych

Rodzaje transakcji na rynkach regulowanych

Rynki regulowane, jako jeden z rodzajów rynku finansowego, to giełdy papierów wartościowych i giełdy towarowe. Stanowią one kluczowe elementy globalnej gospodarki, umożliwiające przeprowadzanie różnych rodzajów transakcji finansowych i handlowych w sposób uporządkowany i zgodny z przepisami prawa. Rynek regulowany podlega ścisłym regulacjom ze strony organów państwa oraz ich nadzorowi. Zrozumienie rodzajów transakcji, które można przeprowadzać na tych rynkach, jest zaś niezbędne dla inwestorów, przedsiębiorstw i innych uczestników rynku. Jakie są zatem najważniejsze rodzaje transakcji na rynkach regulowanych? Wyjaśniamy.

Transakcje w ramach obrotu instrumentami finansowymi

Rynek regulowany to działający w sposób stały obrót instrumentami finansowymi, które zostały do tego obrotu dopuszczone. Zapewnia on inwestorom powszechny i równy dostęp do informacji rynkowej w tym samym czasie kojarząc oferty nabycia i zbycia tych instrumentów oraz oferując jednakowe warunki ich nabywania i zbywania. W ramach tego rynku regulowanego w Polsce przeprowadzane są transakcje sprzedaży i kupna takich instrumentów, jak akcje, obligacje czy opcje. Warto zaznaczyć, że ze względu na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji instrumentami finansowymi, wprowadzono różnego typu regulacje i zabezpieczenia, a wśród nich tzw. kody LEI, czyli Identyfikatory Podmiotu Prawnego (Legal Entity Identifier), obowiązek posiadania których mają głównie instytucje finansowe, takie jak banki, brokerzy czy pośrednicy finansowi, ale także przedsiębiorstwa, które zawierają kontrakty pochodne na tym rynku.

Transakcje giełdowe akcyjne obejmują kupno i sprzedaż akcji na giełdach papierów wartościowych. Inwestorzy mogą je nabywać w celu osiągania zysków kapitałowych lub dywidend. Transakcje te zaś mogą być realizowane jako transakcje natychmiastowe typu spot lub z wykorzystaniem bardziej zaawansowanych strategii, takich jak opcje czy kontrakty terminowe na akcje.

Rynek regulowany gpw transakcje obligacyjne z kolei dotyczą kupna i sprzedaży obligacji, które są dłużnymi instrumentami finansowymi emitowanymi przez korporacje, rządy lub inne uprawnione podmioty. Inwestorzy nabywają obligacje, aby otrzymywać regularne odsetki oraz zwrot kapitału w dniu wykupu. Papiery wartościowe na rynku regulowanym w postaci obligacji mogą być przedmiotem transakcji na rynku pierwotnym czyli mogą pochodzić z bezpośrednich emisji lub na rynku wtórnym czyli w przypadku obligacji już wyemitowanych.

Rynek kapitałowy regulowany oferuje także opcje czyli instrumenty finansowe dające nabywcy prawo, jednak nie obowiązek, do kupna (opcje call) lub sprzedaży (opcje put) określonego instrumentu finansowego po ustalonej cenie w określonym czasie. Transakcje tego typu pozwalają inwestorom na zarządzanie ryzykiem oraz spekulację na zmianach cen instrumentów bazowych.

Innym typem transakcji są transakcje towarowe, które obejmują handel fizycznymi surowcami, takimi jak złoto, ropa naftowa, zboża czy metale przemysłowe. Transakcje te mogą odbywać się zarówno na rynku spot, jak i terminowym, a dodatkowo giełdy towarowe oferują kontrakty futures, które umożliwiają zabezpieczanie się przed ryzykiem cenowym oraz spekulację na przyszłych zmianach cen surowców.

To tylko niewielki wycinek typów transakcji, ponieważ rynki regulowane oferują szeroki wachlarz możliwości inwestycyjnych i zabezpieczających, właśnie dzięki różnorodnym rodzajom transakcji. Inwestorzy i podmioty prawne mogą korzystać z transakcji spot, terminowych, opcji, swapów, transakcji akcyjnych, obligacyjnych, towarowych, ETF-ów oraz Forex, aby zarządzać ryzykiem, optymalizować swoje portfele inwestycyjne. Zrozumienie mechanizmów i strategii związanych z tymi rynkami regulowanymi w Polsce transakcjami na giełdzie jest kluczowe dla skutecznego funkcjonowania na rynkach finansowych.

Previous Oryginalne, praktyczne i z klasą - gadżety, dzięki którym klienci Cię zapamiętają
Next Innowacyjne wzory kostki brukowej do nowoczesnych przestrzeni

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Kupujemy wodoszczelny smartfon

Smartfon, którego obudowa wytrzyma więcej niż zwykły deszcz można nazwać telefonem wodoszczelnym. Urządzenie, które ma standard IP67 albo IP68 przez czas wytrzyma całkowite zanurzenie w wodzie. W poniższym zestawieniu prezentujemy

Wiadomości 0 Comments

90 proc. Polaków twierdzi, że internet ułatwia kontakt z bliskimi

Już niemal 40 proc. z nas jest online non-stop, a ponad 90 proc. Polakom internet ułatwia utrzymywanie kontaktów z bliskimi. Jednocześnie ponad połowa zdaje sobie sprawę z tego, że rozmowy i spotkania w sieci nie mogą

Wiadomości 0 Comments

Polacy muszą gromadzić dokumenty o osiąganych zarobkach na bieżąco

Miliony Polaków mają problem z udokumentowaniem wysokości zarobków sprzed wielu lat. Jeśli jednak nie uda im się zebrać kompletu dokumentów, mogą liczyć, że ZUS przy ustalaniu wysokości emerytury zamiast okresów zerowych przyjmie

Wiadomości 0 Comments

Rosną wydatki na obronność. Przemysł lotniczy i wojskowy notują coraz lepsze wyniki

Światowe wydatki na obronność w 2016 roku przekroczyły 1,68 bln dol. Choć liderem są Stany Zjednoczone, to rosną środki, które na ten cel przeznaczają europejskie kraje NATO. Wszystkie państwa sojuszu zobowiązane

Wiadomości 0 Comments

Jakie okna są najlepsze dla Twojego domu?

Okna wpuszczają do wnętrza światło i chronią przed chłodem. Są niezbędnym elementem architektonicznym zarówno w domach, jak i mieszkaniach. To one są pierwszymi elementami, na które patrzymy przed zakupem nieruchomości.

Wiadomości 0 Comments

System wsparcia dla kogeneracji na nowych zasadach

Od dwóch tygodni działa ustawa, która wprowadziła nowy system wsparcia dla energii elektrycznej z wysokosprawnej kogeneracji. Wygaszony z końcem 2018 roku system oparty na świadectwach pochodzenia zastąpiła procedura aukcyjna i system premiowy. Jednak aby

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź