Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a odwołanie prokurenta
O spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością można mówić wiele. Są bardzo popularne w Polsce i chętnie wybierane przez samych przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kwestie formalne są jasne i klarowne dla każdego. Jak zatem wygląda odwołanie prokurenta? Na czym to wszystko polega?
Przede wszystkim należy wyjaśnić, że prokura to szczególny typ pełnomocnictwa. Udziela go przedsiębiorca (który znajduje się w rejestrze osób prowadzących działalność gospodarczą), który prowadzi tradycyjną firmę oraz dowolną spółkę (również z ograniczona odpowiedzialnością). Kwestie szczegółowe dotyczące prokury określa kodeks cywilny, a w niektórych przypadkach również kodeks spółek handlowych.
Zgodnie z przepisami prokura umożliwia podejmowanie ważnych decyzji w imieniu spółki, udział w sprawach sądowych i innych. Oczywiście zakres czynności można dowolnie zmieniać, a samą prokurę odwoływać bez podawania powodów. I najważniejsze, spółka nie może zostać pozbawiona prawa do zrezygnowania z prokury.
Jest to działanie podejmowane jednostronnie – przedsiębiorca składa oświadczenie o rezygnacji z prokury i przedstawia prokurentowi stosowne dokumenty. Obecnie nie ma żadnych wytycznych, które określają dokładny kształt i treść pisma, dlatego może przyjmować różne formy. Jednakże musi jasno informować o poczynionych krokach oraz konsekwencjach.
Prawo do odwołania prokury ma każdy wspólnik (który jest członkiem zarządu) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto jednak poszanować prawo reprezentacji i przedstawić oświadczenie woli zgodnie z obowiązującymi zasadami. O tym fakcie należy powiadomić Krajowy Rejestr Sądowy, który dokona wykreślenia prokurenta.
Aby nie dochodziło do prób wykorzystywania prokury w przyszłości zaleca się skonfiskowanie prokurentowi wszystkich dokumentów uprawniających.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Czy jedyny członek zarządu może świadczyć nieodpłatne świadczenie dla spółki?
Członek zarządu jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wykonujący usługi w zakresie zarządzenia nieruchomościami chce w nie pobierając wynagrodzenia wykonywać usługi na rzecz zainteresowanych klientów i przez to zredukować koszty funkcjonowania
Śmierć wspólnika a rozwiązanie spółki jawnej
Jedną z przyczyn unieważnienia spółki jawnej jest śmierć jednego z partnerów. Rozwiązanie spółki nie oznacza jednak ustania jej bytu prawnego, ponieważ traci ona go z chwilą wykreślenia z rejestru przedsiębiorców.
Jakie są ograniczenia w zawarciu umów pomiędzy spółką a jej udziałowcami?
Zawarcie umowy z funkcjonariuszem spółki kapitałowej jest w dużej mierze ograniczone przez Kodeks spółek handlowych. Ważność niektórych umów jest zależna od spełnienia wymogów opisanych w tych przepisach. Zawarcie przez spółkę
Founders agreement, co to jest i kiedy podpisywać
Founders agreement, czyli umowa założycielska to nic innego jak pierwsze, oficjalne sformalizowanie powstającego startupu i jego założeń. Choć istnieje wiele typów i rodzajów umów bardziej rozbudowanych i o wiele bardziej
Czy istnienie Państwowej Inspekcji Pracy jest uzasadnione?
Zgodnie z postanowieniami znajdującymi się w Kodeksie pracy muszą istnieć instytucje, które nadzorują przedsiębiorców oraz jakość na miejscach pracy. Wśród nich jest Państwowa Inspekcja Sanitarna, która posiada szeroki zakres zobowiązań
Czym są spółki dominujące?
W Polsce z powodzeniem działają spółki prawa administracyjnego, handlowego oraz cywilnego. Każda z nich dzieli się na przynajmniej kilka innych i dobierana jest zgodnie z zapotrzebowaniem przedsiębiorcy, branżą oraz charakterem
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post