Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a odwołanie prokurenta

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością a odwołanie prokurenta

O spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością można mówić wiele. Są bardzo popularne w Polsce i chętnie wybierane przez samych przedsiębiorców. Okazuje się jednak, że nie wszystkie kwestie formalne są jasne i klarowne dla każdego. Jak zatem wygląda odwołanie prokurenta? Na czym to wszystko polega?

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że prokura to szczególny typ pełnomocnictwa. Udziela go przedsiębiorca (który znajduje się w rejestrze osób prowadzących działalność gospodarczą), który prowadzi tradycyjną firmę oraz dowolną spółkę (również z ograniczona odpowiedzialnością). Kwestie szczegółowe dotyczące prokury określa kodeks cywilny, a w niektórych przypadkach również kodeks spółek handlowych.

Zgodnie z przepisami prokura umożliwia podejmowanie ważnych decyzji w imieniu spółki, udział w sprawach sądowych i innych. Oczywiście zakres czynności można dowolnie zmieniać, a samą prokurę odwoływać bez podawania powodów. I najważniejsze, spółka nie może zostać pozbawiona prawa do zrezygnowania z prokury.

Jest to działanie podejmowane jednostronnie – przedsiębiorca składa oświadczenie o rezygnacji z prokury i przedstawia prokurentowi stosowne dokumenty. Obecnie nie ma żadnych wytycznych, które określają dokładny kształt i treść pisma, dlatego może przyjmować różne formy. Jednakże musi jasno informować o poczynionych krokach oraz konsekwencjach.

Prawo do odwołania prokury ma każdy wspólnik (który jest członkiem zarządu) spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Warto jednak poszanować prawo reprezentacji i przedstawić oświadczenie woli zgodnie z obowiązującymi zasadami. O tym fakcie należy powiadomić Krajowy Rejestr Sądowy, który dokona wykreślenia prokurenta.

Aby nie dochodziło do prób wykorzystywania prokury w przyszłości zaleca się skonfiskowanie prokurentowi wszystkich dokumentów uprawniających.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czym są spółki dominujące?
Next Jak uzyskać fundusze unijne na otwarcie działalności?

Może to Ci się spodoba

Spółki 0 Comments

Kto przechowuje księgi rachunkowe nieistniejących już firm?

Likwidacja spółki z o.o. jest równoważna z anulowaniem działalności gospodarczej i wykreśleniem jednostki z ewidencji polskich przedsiębiorstw. Ponadto już po faktycznym upadku należy przechowywać księgi i dowody z prowadzonej aktywności.

Prawo dla firm 1Comments

Problem prawny? D.A.S. przychodzi z pomocą

Towarzystwo Ubezpieczeń Ochrony Prawnej D.A.S. (www.das.pl) działające na polskim rynku od 2000 roku, to synonim łatwego i szybkiego dostępu do usług prawnych. Dzięki ubezpieczeniu ochrony prawnej życia prywatnego klienci D.A.S.

Prawo dla firm 0 Comments

Ministerstwo Finansów chce wprowadzić Konstytucję Podatkową w II połowie 2020 roku

W ciągu najbliższych tygodni projekt nowej ordynacji podatkowej trafi do akceptacji rządu. Prawdopodobnym terminem wejścia w życie nowych przepisów jest druga połowa 2020 roku – mówi wiceminister finansów Filip Świtała. Ordynacja

Spółki 0 Comments

Kim są członkowie spółki partnerskiej?

W porównaniu z innymi korporacjami spółka partnerska różni się od nich pewnymi właściwościami. Ważnym parametrem jest konieczność posiadania partnera. Osoba ta musi wykonywać wolny zawód. Punktem docelowym przedsiębiorstw partnerskich jest

Prawo dla firm 0 Comments

Które rodzaje pełnomocnictw są najbardziej popularne?

Każdy właściciel firmy lub nawet osoba prywatna może zdecydować, kto będzie pilnował jego prywatnych interesów. Przeważnie sam zainteresowany nie dysponuje czasem i możliwościami, żeby zabiegać o swoje prawa. Idealnym rozwiązaniem

Prawo dla firm 0 Comments

Wypłaty z zysku dla wspólników – podatek do 1000zł może uregulować spółka

Zapłata podatku może nastąpić przez inny podmiot, w przypadku gdy kwota podatku nie przekracza 1000 zł. Przepis ten wszedł w życie 1 stycznia 2016 r. i znacząco ułatwił spółkom odprowadzanie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź