Spółki kapitałowe – kto ponosi odpowiedzialność za zaległości podatkowe
Nowe przepisy zawarte w Ordynacji podatkowej zwiększają liczbę osób odpowiedzialnych za zaległości podatkowe i ściśle określają sytuacje, w których dany podmiot staje się odpowiedzialny za te zaległości. Bardziej precyzyjne zapisy ustawy mają uprościć egzekucję należności i zwiększyć jej skuteczność.
Kto odpowiada za zaległości podatkowe spółki kapitałowej
Zgodnie z brzmieniem § 1, art. 116 Ordynacji podatkowej za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wykazał, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym czasie zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne w rozumieniu ustawy z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. poz. 978) albo zatwierdzono układ w postępowaniu o zatwierdzenie układu, o którym mowa w ustawie z dnia 15 maja 2015 r. – Prawo restrukturyzacyjne.
Drugą przesłanką, która decyduje o solidarnej całym swoim majątkiem członków zarządów spółek kapitałowych jest niewykazanie przez członka zarządu, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez jego winy.
Jak pokazuje orzecznictwo sądowe wyłączenie odpowiedzialności członków zarządu następuje bez względu na to, który z członków zgłosił wniosek o ogłoszenie upadłości lub wszczął postępowanie restrukturyzacyjne, o ile ten dokonał tego w terminie (wyrok NSA z 19 listopada 2001 r., sygn. Akt: I SA/KA 1734/00). Sąd Najwyższy w wyroku z 3 lutego 2012r. (sygn. Akt: II UK 121/11 ) orzekł natomiast, że wniosek o ogłoszenie upadłości może zgłosić samodzielnie każdy członek zarządu, niezależnie od przyjętych w spółce zasad jej reprezentacji.
W dalszej części wspomnianego przepisy mówi się, że za zaległości podatkowe spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w organizacji, spółki akcyjnej lub spółki akcyjnej w organizacji odpowiadają solidarnie całym swoim majątkiem członkowie jej zarządu, jeżeli egzekucja z majątku spółki okazała się w całości lub w części bezskuteczna, a członek zarządu nie wskazuje mienia spółki, z którego egzekucja umożliwi zaspokojenie zaległości podatkowych spółki w znacznej części.
Istotny zapis dotyczy wniosków o ogłoszenie upadłości, których obowiązek złożenia powstał i istniał, gdy prowadzona była egzekucja przez zarząd przymusowy albo przez sprzedaż przedsiębiorstwa na podstawie przepisów Kodeksu postępowania cywilnego. W tym przypadku uznaje się, że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło bez winy członka zarządu, o którym mowa w § 1, art. 116 Ordynacji podatkowej.
Czas powstania zaległości, a odpowiedzialność członków zarządu spółki
Ordynacja podatkowa zbliża zakres odpowiedzialność członków zarządu spółek kapitałowych do odpowiedzialności wspólników spółek osobowych. Zgodnie z art. 116 § 2 odpowiedzialność członków zarządu obejmuje zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał w czasie pełnienia przez nich obowiązków członka zarządu, oraz zaległości wymienione w art. 52 oraz art. 52a powstałe w czasie pełnienia obowiązków członka zarządu.
W myśl § 2a za zobowiązania podatkowe powstałe na podstawie odrębnych przepisów po likwidacji spółki, za zaległości podatkowe z tytułu zobowiązań, których termin płatności upływał po likwidacji spółki, oraz zaległości wymienione w art. 52 oraz art 52a (nadpłaty, zwroty podatków wykazane nienależnie lub w wysokościach nienależnych, wynagrodzenie płatników i inkasentów pobrane nienależnie lub w nienależnej wysokości) powstałe po likwidacji spółki, odpowiadają osoby pełniące obowiązki członka zarządu w momencie likwidacji spółki.
Dalej ustawa – Ordynacja podatkowa zawiera regulacje dotyczące odpowiedzialności likwidatorów, z wyjątkiem likwidatorów ustanowionych przez sąd. Tym samym przepisy w znacznym stopniu doprecyzowały zakres odpowiedzialności poszczególnych podmiotów za zaległości podatkowe w spółkach kapitałowych.
Może to Ci się spodoba
Jak ubiegać się o reklamację w firmie kurierskiej?
Obecnie dużym zainteresowaniem cieszy się sprzedaż wysyłkowa. Przede wszystkim dlatego, ze wirtualni sprzedawcy oferują niszowe produkty oraz bardzo niskie i atrakcyjne ceny. Jednak przeszkodą w sprawnym zawieraniu transakcji jest kłopotom
Naruszenie nazwy przedsiębiorcy jako czyn nieuczciwej konkurencji
Gdy mówimy o ochronie nazwy przedsiębiorcy w pierwszej kolejności mamy na myśli znak towarowy. Co w przypadku, gdy takiego prawa ochronnego nie posiadamy, a doszło do naruszenia? Ustawa o zwalczaniu
Czy spółka partnerska ma swojego reprezentanta?
Zgodnie z prawem spółka partnerska powinna być reprezentowana przez każdego z członków. Dlatego też sprawy dzielone są sprawiedliwie i realizowane jednoosobowo. Jest to metoda wybierana wielokrotnie, a nie przymus i
Fundamentalne obowiązki syndyka
Najważniejszym zadaniem syndyka jest opieka i zarządzanie majątkiem upadającego przedsiębiorstwa. Oznacza to, że musi odpowiednio rozdzielić wszystkie dobra, żeby każdy wierzyciel odzyskał równowartość powierzonych pieniędzy. Jak uzyskać zezwolenie na pracę
Od soboty wchodzą nowe przepisy dotyczące delegowania pracowników
Nowa ustawa o delegowaniu pracowników na pewno przyczyni się do poprawienia warunków wykonywania pracy przez pracowników zagranicznych – ocenia Karolina Schiffter z Kancelarii Raczkowski Paruch. Liczba pracowników delegowanych do pracy w krajach unijnych szybko
Producenci świń i tytoniu mogą się ubiegać o pomoc finansową z tytułu niezapłaconych faktur
Do 20 tys. euro dla producentów świń i tytoniu oraz do 200 tys. euro dla grup producentów suszu tytoniowego – tyle może wynieść maksymalna, jednorazowa pomoc Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dla tych podmiotów, jeżeli w latach
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post