Sprawozdanie BDO – kto powinien je składać?

Sprawozdanie BDO – kto powinien je składać?

BDO – co to jest?

BDO to skrót odnoszący się do elektronicznego rejestru znajdującego się na rządowym portalu bdo.mos.gov.pl, a jego pełna nazwa brzmi „Baza Danych o Produktach i Opakowaniach oraz Gospodarce Odpadami”.

W systemie tym powinni się zarejestrować przedsiębiorcy którzy:

  • wytwarzają, transportują lub przetwarzają odpady oraz prowadzą ewidencję tych odpadów,
  • wprowadzają na terytorium kraju produkty w opakowaniach, opony, oleje smarowe, pojazdy, baterie lub akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny,
  • produkują lub importują opakowania albo kupują je w ramach transakcji wewnątrzwspólnotowych (od firm unijnych).

 

Warto zaznaczyć, że obowiązek ten jest również nałożony na jednoosobowe działalności gospodarcze.

Rejestracja BDO – obowiązek rejestracji w systemie BDO dotyczy przedsiębiorców rozpoczynających swoją działalność, jak i przedsiębiorców istniejących na rynku od lat. Poprawnie i terminowo złożony wniosek eliminuje ryzyko otrzymania kar finansowych lub administracyjnych, które potrafią być niezwykle dotkliwe.

Oprócz wspomnianej rejestracji, właściciele firm mają obowiązek składania poprzez system BDO rocznego sprawozdania. Sprawozdanie należy złożyć do dnia 15 marca każdego roku za rok poprzedni. Jak i kto powinien je składać?

 

Sprawozdanie BDO – najważniejsze informacje

Przedsiębiorca, który jest wytwórcą odpadów lub wprowadza produkty w opakowaniach, opakowania, sprzęt elektryczny i elektroniczny, baterie i akumulatory, oleje, smary i opony jest zobowiązany do składania corocznego sprawozdania.

Trzy podstawowe kwestie związane ze sprawozdaniami:

  1. Od 2019 roku sprawozdanie należy złożyć odpowiedniemu Marszałkowi Województwa w sposób elektroniczny, poprzez konto założone w systemie BDO.
  2. Raporty składa się co roku do 15 marca każdego roku rozliczając rok poprzedni. Jeśli postanowisz zakończyć swoją działalności, musisz złożyć sprawozdanie w ciągu 7 dni od dnia jej zakończenia.
  3. Sprawozdanie BDO powinno zostać uzupełnione w zależności od zakresu wpisu, w odpowiednich działach i tabelach.

Dane zawarte w sprawozdaniu są weryfikowane przez Urząd Marszałkowski. W przypadku błędów w sprawozdaniu, otrzymasz wezwanie do złożenia korekty. Wezwanie zostanie przesłane do Ciebie przez system BDO lub na e-maila. Korekta sprawozdania BDO powinna zostać dokonana w terminie do 14 dni od momentu otrzymania wezwania. Jeśli nie dotrzymasz wyznaczonego terminu – urząd uzna, że nie wykonałeś ustawowego obowiązku, a sprawozdanie nie zostało złożone. W przypadku nie złożenia wymaganego sprawozdania, podczas kontroli wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska, może zostać nałożona na Ciebie kara grzywny.

Dlatego zachęcamy do wywiązywania się z obowiązku sprawozdawczości w BDO. Jeżeli Prowadzisz działalność od dłuższego czasu, a jeszcze nie składałeś sprawozdań warto zainteresować się tym jak najszybciej i uzupełnić braki za lata poprzednie, gdyż urząd może wezwać do złożenia raportów nawet do 5 lat wstecz.

Więcej informacji dotyczącej sprawozdawczości w BDO można znaleźć w artykule: https://biones.pl/sprawozdanie-bdo-po-terminie/

W kontekście BDO warto się zainteresować takim tematem jak Ewidencja BDO. Ewidencja przede wszystkim dotyczy wytwórców odpadów i musi być prowadzona w systemie. Obowiązek prowadzenia ewidencji dotyczy również podmioty wprowadzające produkty w opakowaniach, opakowania, baterie i akumulatory, sprzęt elektryczny i elektroniczny, oleje czy opony. W tym drugim przypadku ewidencja powinna być prowadzona poza systemem.

Previous Metamorfoza pokoju dziecięcego
Next Budka telefoniczna do biura – idealna do open space

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Polski eksport: Ministerstwo Gospodarki wskazuje kierunki; co na to eksporterzy?

W ankiecie, spośród 11 kierunków uwzględnionych w programie Aktywizacja eksportu na wybranych rynkach, respondenci mogli wskazać maksymalnie trzy. Zgodnie z wynikami najciekawszym i najbardziej perspektywicznym dla eksporterów rynkiem w programie

Wiadomości 1Comments

Znajdź swoje miejsce na rynku pracy

Budowanie kariery zawodowej jest prawdziwym wyzwaniem. Rynek pracy niesie ze sobą wiele szans na profesjonalny sukces. By jednak wykorzystać jego potencjał, należy wiedzieć, jak to zrobić. Podstawą jest wytyczenie sobie

Wiadomości 0 Comments

Skala europejskiego QE zmusza RPP do zastanowienia

O sytuacji na europejskim rynku obligacji w środowisku programu QE uruchomionego przez EBC i o rynku długu w Polsce rozmawiamy z Dariuszem Laskiem, dyrektorem inwestycyjnym ds. papierów dłużnych Union Investment

Wiadomości 0 Comments

Program „Rodzina 500 plus” na celowniku cyberprzestępców

Start rządowego programu „Rodzina 500 plus” spowodował nasilenie ataków phishingowych, czyli prób wyłudzenia ważnych danych przez łudząco podobne do oryginalnych strony internetowe. Z danych CERT Orange Polska wynika, że między styczniem

Wiadomości 0 Comments

Media społecznościowe to miejsce najgorętszych dyskusji o bankach i oszczędzaniu

Internauci chętnie dyskutują w sieci o oszczędnościach. W I kwartale tego roku w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 90 proc. wszystkich wzmianek o bankach – wynika z badania IMM. Klienci radzą, czasami dają gotowe rozwiązania.

Wiadomości 1Comments

Konferencja: „Data Center nowej generacji”

Zapraszamy na spotkanie liderów, ekspertów i specjalistów w zakresie projektowania, budowy i zarządzania nowoczesnym data center już 30 marca w Warszawie podczas konferencji: „Data Center nowej generacji” Prelekcje poprowadzą m.in.:

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź