Środki unijne szansą na rozwój polskich firm

Środki unijne szansą na rozwój polskich firm

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa (MMSP) to podmioty mające największy wpływ na rozwój polskiej gospodarki. Firmy te działają w dynamicznym i złożonym otoczeniu, które wymusza na nich podejmowanie różnych działań celem utrzymania przewagi rynkowej. Jednym ze sposobów na podniesienie konkurencyjności jest zwrócenie się w stronę działań z zakresu badań i rozwoju (B+R).

Unia Europejska bardzo mocno podkreśla znaczenie sektora MMSP w tworzeniu stabilnej polityki gospodarczej. Dlatego realizowane są różne projekty, by pomóc mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom w podnoszeniu poziomu innowacyjności. Program Operacyjny Inteligentny Rozwój jest największym we Wspólnocie przedsięwzięciem prowadzonym na rzecz tworzenia innowacji i rozwoju badań. Poddziałanie 1.1.1 Program Operacyjny Inteligentny Rozwój – Badania Przemysłowe i Prace Rozwojowe jest zorientowane na komercjalizację innowacji oraz wzrost zysku zaangażowanych podmiotów.

Beneficjenci Programu

Przyznanie pomocy realizowane jest w formie konkursu dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które spełniają kryteria przynależności do sektora zgodnie z Rozporządzeniem 651/2014 r.

Dofinansowanie może zostać przyznane jedynie tym podmiotom, które przedstawią projekty zawierające prace rozwojowe i obejmujące:

  • badania przemysłowe i eksperymentalne prace rozwojowe,
  • eksperymentalne prace rozwojowe.

Przedstawiane projekty w zakresie prac badawczo – rozwojowych (B+R) mogą dotyczyć innowacyjnych rozwiązań rynkowych lub wskazywać na procesy wymagające ulepszenia. Wnioskodawca, który otrzyma pomoc, zobowiązuje się do wdrożenia wyników projektu.

Finansowanie projektu

Minimalna wysokość dofinansowania projektu, a więc wartość kosztów kwalifikowanych – podlegających zwrotowi z funduszów Unii Europejskiej – wynosi 2 miliony złotych.

Kryterium, według którego przyznawane są środki, jest rodzaj prowadzonych prac badawczo – rozwojowych uwzględnionych w projekcie. Przewidziane są następujące, maksymalne kwoty pomocy publicznej:

  • dla badań przemysłowych: 20 mln euro
  • dla eksperymentalnych prac rozwojowych: 15 mln euro

z zastrzeżeniem, że wyżej wymienione prace muszą w obu przypadkach stanowić co najmniej połowę kosztów kwalifikowanych w projekcie. Maksymalną kwotą dofinansowania jest wartość 5 milionów euro, a za datę krańcową realizacji przedsięwzięcia przyjęto dzień 31.12.2023 r.

Procedura składania wniosku

Wniosek należy złożyć elektronicznie po zalogowaniu do systemu informatycznego, którego adres www znajduje się w ogłoszeniu o konkursie. Potwierdzeniem złożenia projektu będzie automatycznie wygenerowany dokument opatrzony numerem i datą. Wniosek o finansowanie może być przedmiotem oceny tylko jednego naboru konkursowego ze środków publicznych.

Kwota dofinansowania jest imponująca i jej otrzymanie może stanowić dla wielu firm z sektora MMSP olbrzymią szansę na rozwój. Dlatego przy sporządzaniu i składaniu wniosku, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnego partnera. Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie mgpremium.pl.

Harmonogram

Obowiązują dwa harmonogramy dla konkursu w ramach Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój – Badania Przemysłowe i Prace Rozwojowe:

  1. Harmonogram numer 1, konkurs od 01.02.2018 – ogłoszenie naboru wniosków z najważniejszymi datami: 01.03.2018 (rozpoczęcie naboru wniosków) oraz 30.05.2018 (zakończenie naboru wniosków).
  2. Harmonogram numer 2 konkurs od 16.07.2018 – ogłoszenie naboru wniosków z najważniejszymi datami: 16.08.2018 (rozpoczęcie naboru wniosków) oraz 14.12.2018 (zakończenie naboru wniosków).

Do rozpoczęcia naboru w ramach Harmonogramu nr 1 pozostało jeszcze trochę czasu. Otrzymanie dofinansowania na badania i rozwój to dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców szansa na nabranie wiatru w żagle i wdrożenie innowacyjnych projektów. Warto rozważyć wzięcie udziału w konkursie, skompletować dotychczas prowadzone badania i korzystając ze wsparcia profesjonalnego partnera przy analizie i wypełnieniu wniosku, wziąć udział w konkursie.

Previous Poczta Polska testuje aplikację rekrutującą osoby głuche i niedosłyszące
Next 100 mln zł wsparcia dla firm na inwestycje energetyczne

Może to Ci się spodoba

Jak założyć własną drukarnię

W drukarniach zaopatrują się nie tylko wydawnictwa. Zamawia się w nich wizytówki, różne akcesoria papierowe i biurowe. Zakładając własną drukarnię nie musimy podejmować się każdego zlecenia i drukowania wszystkich przedmiotów.

Umowy 1Comments

Kiedy pracodawca zwalnia z obowiązku świadczenia pracy

Wymóg przestrzegania okresu wypowiedzenia w sytuacjach, gdy umowa rozwiązywana jest przez jedną ze stron, ma na celu przede wszystkim zabezpieczenie pracownika przed nagłą utratą źródła zarobkowania. W razie, gdy to

Firma 1Comments

5 aplikacji biznesowych na komórkę przydatnych każdemu z Nas

W gąszczu aplikacji mobilnych, jakie są nam polecane każdego dnia trudno jest się odnaleźć. Z natury rzeczy wybieramy te, które w danej chwili są nam potrzebne lub wydają się nam

Hakerzy coraz częściej wykorzystują informacje zbierane przez pliki cookies

Coraz więcej firm pada ofiarą oprogramowania ransomware wymuszającego okupy. Majowy atak WannaCry dotknął 200 tys. systemów w 150 krajach. Wirus Petya odpowiadał za czerwcowe awarie systemów komputerowych na całym świecie. Do

e-Firma i Startup 0 Comments

Rusza nabór do projektu „Akcja Inkubacja”

Innowacje społeczne, o których dużo już mówi się w naszym kraju, to świeże, skuteczne metody rozwiązywania społecznych problemów – sama innowacyjność może w ich przypadku dotyczyć wytwarzanych produktów, sposobu pracy

Pracodawcy chcą ustawy imigracyjnej

Od początku 2018 roku w Polsce obowiązuje nowa ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Ma ona ułatwiać zatrudnienie cudzoziemców spoza UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego i kontrolować przyjeżdżające do Polski osoby. Tymczasem pracodawcy

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź