Szkolenia Compliance – dla kogo?

Szkolenia Compliance – dla kogo?

Compliance to pojęcie znane w biznesie od lat, jednak dziś pojawiające się coraz częściej, szczególnie w kontekście planowanych zmian w prawie dotyczącym odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Znaczenie tej dziedziny z całą pewnością rośnie, a wraz z nim popularność szkoleń czy kursów. Compliance officer już wkrótce może być potrzebny w wielu firmach. Sprawdź, czym są szkolenia compliance i dlaczego warto się nimi zainteresować!

Compliance – co to takiego?

Compliance to angielskie słowo dosłownie oznaczające zgodność. W biznesie oznacza zapewnienie zgodności prowadzonej działalności z przepisami, normami i standardami, a konkretnie z tzw.:

  • hard law („twardym” prawem) – czyli krajowymi i międzynarodowymi regulacjami prawnymi oraz przepisami dotyczącymi konkretnej branży,
  • soft law („miękkim” prawem) – czyli zasadami etyki, standardami wewnętrznymi i wszelkimi innymi regulacjami.

To jednak tylko podstawowa definicja. Zwykle compliance w firmie rozumie się znacznie szerzej. W firmach zobowiązanych do zarządzania zgodnością bardzo ważna jest obecność compliance officera, czyli specjalisty od zgodności. Do jego zadań należą:

  • opracowywanie i podtrzymywanie procedur związanych z zapewnianiem zgodności z przepisami i regulacjami,
  • zarządzanie ryzykiem braku zgodności,
  • ochronę przed konsekwencjami braku zgodności,
  • doradztwo wewnętrzne w zakresie zgodności,
  • przeprowadzanie audytów w kontekście prowadzenia działań przedsiębiorstwa zgodnie z przepisami.

Szkolenia compliance officer obejmują wszystkie te zagadnienia, przygotowując do pełnienia tej funkcji. W ofertach ośrodków szkoleniowych można też znaleźć programy pokrewne, np. związane z AML, czyli przeciwdziałaniem praniu pieniędzy.

Szkolenia compliance a rosnące znaczenie tej dziedziny

Współcześnie specjaliści compliance są standardem głównie w zagranicznych firmach. Na Zachodzie przywiązuje się bowiem znacznie większą wagę do zgodności. Od paru lat mówi się jednak o zaostrzeniu polskich przepisów dotyczących odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Obecne regulacje są bowiem uważane za nieskuteczne i niedostatecznie precyzyjne.

Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, na pewno wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów od zgodności, a wraz z nimi zwiększy się popularność kursów i szkoleń compliance. Planowane zmiany obejmują bowiem zwiększenie odpowiedzialności przedsiębiorcy za czyny zabronione popełnione w związku z prowadzoną działalnością i podniesienie wymiaru kar za takie działania. Firmy będą wówczas odpowiadać za czyny zabronione popełnione w wyniku nie tylko umyślnego działania, ale również np. niezachowania dostatecznej ostrożności czy niewdrożenia odpowiednich rozwiązań zapobiegawczych. Bardzo możliwe, że konieczne będzie również wyznaczenie pracownika, który będzie odpowiedzialny za czuwanie nad przestrzeganiem prawa, czyli Compliance Officera.

Szkolenia Compliance – oferta

Już teraz szkolenia Compliance cieszą się zwiększonym zainteresowaniem. Przezorni pracodawcy wysyłają na nie pracowników w oczekiwaniu na aktualizację przepisów, a indywidualni uczestnicy widzą w nich szansę na zwiększenie swojej konkurencyjności na rynku pracy. Do najpopularniejszych programów należy kompleksowy kurs compliance officer przygotowujący do objęcia tego stanowiska.

W tej dziedzinie znajdują się jednak nie tylko szkolenia dla przyszłych nadzorców systemu zgodności. Mogą w nich uczestniczyć również inni pracownicy, kadra kierownicza czy właściciele firm. Tej ostatniej grupie mogą się szczególnie przydać szkolenia „Compliance jako konieczność w każdym nowoczesnym przedsiębiorstwie”. Z kolei dla pracowników pomocny może się okazać kurs compliance poruszający tematykę tworzenia i doskonalenia systemu zarządzania zgodnością. Będzie to doskonały wybór nie tylko dla pracowników komórek compliance, ale również dla przedstawicieli jednostek organizacyjnych odpowiadających za audyty wewnętrzne, controlling, bezpieczeństwo czy governance. Wiedza zdobyta na tego rodzaju szkoleniu compliance może być niezwykle cenna również dla pracowników działów prawnych i finansowych, działu HR oraz każdego działu realizującego procesy istotnie wyeksponowane na ryzyko wystąpienia niezgodności z prawem.

Obecnie bardzo łatwo znaleźć bardzo dobry kurs compliance zarówno dla początkujących, jak i dla zaawansowanych. Coraz częściej odbywają się one online, co ułatwia uczestnictwo każdemu, niezależnie od lokalizacji. Dobrze zorganizowane pozwalają dogłębnie zapoznać się z tematyką zgodności i wykorzystać zdobytą wiedzę w praktyce.

„Jeśli poszukujemy szkoleń z compliance bądź też dowolnych innych szkoleń z prawa i tematyki prawnej warto skorzystać z baz szkoleń dostępnych online. Ułatwiają one i znacznie przyśpieszają znalezienie odpowiedniego szkolenia czy kursu, a co ważne pozwalają również porównać oferty od różnych organizatorów.” – mówi Anna Gajewska z portalu Szkolenia News zajmującego się tematyką szkoleń dla biznesu. Porównywanie ofert szkoleń ma o tyle sens, że ich ceny u poszczególnych organizatorów mogą się znacząco różnić. To samo lub podobne szkolenie może kosztować nawet kilka razy więcej w zależności od organizatora czy miejsca szkolenia, stąd też w trosce o efektywne wydatkowanie budżetu na szkolenia warto korzystać z baz szkoleń.

Previous Tani skuteczny sposób na rozkręcenie swojego małego biznesu
Next Pracodawcy po pandemii nie zaczną masowo rezygnować z pracy zdalne

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Czy to koniec z pozwoleniami na budowę?

W końcu zapadła decyzja budząca ogromne kontrowersje od dłuższego czasu. Na podstawie porozumienia między ministerstwami wprowadzono poważne zmiany w przepisach prawa budowlanego. Pomysł poparł rząd, ale na decyzję prezydenta trzeba

Wiadomości 0 Comments

Media społecznościowe to miejsce najgorętszych dyskusji o bankach i oszczędzaniu

Internauci chętnie dyskutują w sieci o oszczędnościach. W I kwartale tego roku w mediach społecznościowych pojawiło się blisko 90 proc. wszystkich wzmianek o bankach – wynika z badania IMM. Klienci radzą, czasami dają gotowe rozwiązania.

Wiadomości 0 Comments

Najpopularniejsze systemy zarządzania

W dzisiejszym biznesie liczy się nie tylko dobre wykonywanie usług, czy produktów fizycznych bądź wirtualnych. Ważne jest też działanie według określonych standardów. Przedsiębiorcy wdrażają wiele różnych systemów zarządzania, aby usprawnić

Wiadomości 0 Comments

Rosną wydatki na obronność na świecie. Polski przemysł zbrojeniowy liczy na umowy

Wydatki na obronność osiągają rekordowe poziomy zarówno w Polsce, jak i na świecie. Ten globalny trend chce wykorzystać rodzimy przemysł zbrojeniowy z Polską Grupą Zbrojeniową na czele, która ma długoterminowy cel stania się

Wiadomości 1Comments

Firmy ubezpieczają się już nie tylko od zalania i powodzi

Rośnie zapotrzebowanie na ubezpieczenia majątkowe ze strony małych i średnich przedsiębiorstw. Standardowe polisy obejmują takie ryzyka jak powódź, ogień czy zalanie. Coraz częściej firmy sięgają jednak po wariant all risk, który

Wiadomości 1Comments

Jak wybrać dla siebie najlepszą pożyczkę krótkoterminową

Firmy pożyczkowe prześcigają się (podobnie jak banki) w tworzeniu jak najatrakcyjniejszych ofert pożyczkowych dla swoich klientów. Są pożyczki krótkoterminowe bez opłat, promocyjne pożyczki na święta, pożyczki za 0%. Kiedy pilnie

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź