Transport towarów do Niemiec – aspekty prawne

Transport towarów do Niemiec – aspekty prawne

Pomimo upływu lat transport towarów do Niemiec jest jednym z częściej obieranych kierunków w przypadku realizacji zleceń o charakterze międzynarodowym. W trosce o prawidłowy przebieg takich zleceń ważne jest nie tylko doświadczenie, ale i znajomość prawnych regulacji obowiązujących w tym kraju. Co warto o nim wiedzieć?

Transport towarów do Niemiec – czym się wyróżnia?

Kwestia spedycji do Niemiec sprawia wrażenie tak samo łatwej jak w przypadku organizacji transportu krajowego. W rzeczywistości sprawa ma się jednak nieco inaczej  i warto, aby spedytorzy byli zaznajomieni z regulacjami dotyczącymi transportu do tego kraju. To szczególnie ważne w przypadku pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej od 2,8 do 3,5 tony. 

Podstawową wykładnią wiedzy jest tutaj ustawa HBG, czyli Handelsgesetzbuch. To niemiecki kodeks handlowy, który wskazuje np., że spedytor podejmuje się realizacji zleceń w oparciu o wskazane wcześniej wynagrodzenie. Musi się to także odbywać w ramach zarejestrowanej działalności.

Transport towarów do Niemiec – odpowiedzialność spedytora

Warto na tym etapie wyszczególnić, jakie zadania leżą po stronie pracownika spedycji. Mowa tu choćby o:

  • planowaniu usługi transportowej (dobór trasy i pojazdu, skompletowanie niezbędnej dokumentacji),
  • wykonanie zlecenia na satysfakcjonującym dla zleceniodawcy poziomie,
  • zadbaniu o bezpieczeństwo przewozu,
  • realizacja zlecenia w ramach Ogólnych Polskich Warunków Spedycyjnych oraz przepisów kodeksu cywilnego dotyczących spedycji,
  • sprawowanie pieczy nad terminowością przewozu.

Kontrole drogowe BAG – co to jest?

Federalny Urząd ds. Transportu Drogowego (BAG) – to właśnie jemu podlegają niemieckie drogi. Podczas realizacji zleceń transportowych może zatem dojść do wyrywkowej kontroli przez inspektorów BAG. Co istotne – dysponują oni uprawnieniami nie tylko do kontrolowania niemieckich pojazdów, ale także tych zagranicznych. W razie potrzeby mogą również współpracować z policją czy urzędem celnym. Co może się wydarzyć, gdy specjaliści BAG wykażą nieścisłości w jakimś obszarze? Jedną z możliwych opcji może być upomnienie, z kolei w przypadku cięższych niedopatrzeń może dojść do spisania odpowiedniego protokołu.

Na czym polegają kontrole BAG?

Jednym z przedmiotów inspekcji jest między innymi to, czy kierowcy posiadają aktualne uprawnienia pozwalające na prowadzenie pojazdu. To jednak nie koniec – sprawdzają też, czy kierowca ma ważną polisę OC, a także czy może okazać, że przeprowadził terminowy przegląd techniczny.

Co jeszcze mogą weryfikować? Poza wymienionymi wcześniej aspektami mogą również dokonywać przeglądu raportów, w których znajduje się pełna dokumentacja określająca czas pracy kierowcy, ale nie tylko. W obszarze ich zainteresowań mogą być także zastosowane zabezpieczenia ładunku i to, czy przestrzegany jest czas pracy kierowcy.

Weryfikacja przestrzegania regulacji

Zwieńczeniem ich działań może być też weryfikacja, czy zastosowano regulacje w kontekście przewozu żywności czy materiałów niebezpiecznych.

Widać tutaj również wyraźnie fakt, że Niemcy są mocno proekologiczni – sprawdzają również emisję zanieczyszczeń oraz poziom generowanego hałasu.

To jednak nie koniec – weryfikują także, czy kierowcy stosują się do regulacji dotyczących materiałów niebezpiecznych i żywności. Nie bez znaczenia pozostaje też kwestia poziomu hałasu oraz emisja zanieczyszczeń.

Transport towarów do Niemiec – komu go zlecić?

Jeśli jesteś na etapie poszukiwań firmy, która będzie w stanie wesprzeć Cię w zakresie kompleksowej usługi przewozowej – dobrym posunięciem będzie skorzystanie z doświadczenia przedsiębiorstwa spedycyjnego. Możesz wówczas liczyć na zajęcie się tematem od A do Z, począwszy od zaplanowania odpowiedniej trasy, przez wybór pojazdu czy metody stosowanych zabezpieczeń w trakcie przewozu. Przykładem takiego przedsiębiorstwa, które specjalizuje się w transporcie towarów do Niemiec jest M&W Spedition. Szczegóły możesz poznać tym adresem:https://www.mw-spedition.com/transport-towarow-polska-niemcy/.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze spedytora?

Kluczowa będzie tutaj znajomość niemieckich przepisów prawnych. Jeżeli firma, której zamierzasz powierzyć swój ładunek może pochwalić się doświadczeniem w organizacji transportu do Niemiec wyrażanym w latach – powinno to dla Ciebie stanowić znak, że warto nawiązać z nią kooperację. Nie wahaj się pytać także o dodatkowe usługi, które mogą przesądzić o wyborze wykonawcy. Mowa tutaj o bonusowym:

  • załadunku,
  • rozładunku,
  • ubezpieczeniu towaru,
  • magazynowaniu.

Wymienione wyżej kwestie powinny jednoznacznie przekonać do tego, że przy realizacji zleceń transportowych do Niemiec warto nawiązać kooperację z doświadczoną firmą spedycyjną. Znajomość niemieckiego prawa transportowego i całego know-how związanego z realizacją przewozu to wartość dodana, która pozwoli zrealizować usługę na najwyższym poziomie i bez zakłóceń.

Previous Płacenie podatków w Polsce może się okazać opłacalne dla ukraińskich pracowników. Wiele zależy od rodzaju umowy, zarobków i składek na ZUS
Next Jak założyć sklep internetowy na WooCommerce?

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Bankomaty coraz lepiej chronione przed atakami przestępców

Liczba transakcji bankomatowych od dwóch lat utrzymuje się na stałym poziomie. Według NBP wartość wypłacanej gotówki w II kwartale tego roku sięgnęła 184 mln zł. Polacy coraz częściej korzystają z usługi BLIK

Wiadomości 0 Comments

Pośrednicy pożyczkowi – osoby, które pomogą dobrać pożyczki w trudnych sytuacjach finansowych

Wybór optymalnej oferty kredytowej oraz przygotowanie wymaganych przez bank dokumentów może być trudnym zadaniem. W jakich sytuacjach warto skorzystać z pomocy pośrednika? Czym różni się pośrednik kredytowy od doradcy bankowego?

Wiadomości 1Comments

Studia MBA – jaka jest ich historia?

W sieci można znaleźć sporo artykułów na temat zalet studiów MBA, pojawia się również coraz więcej rankingów studiów, w których MBA są uwzględniane i porównywane pod względem oferowanych programów. Stosunkowo

Wiadomości 1Comments

Organizacja pogrzebu – co trzeba wiedzieć?

Zgon bliskiej osoby należy zgłosić w Urzędzie Stanu Cywilnego w ciągu trzech dni od dnia śmierci. W przygotowaniu pogrzebu i wszelkich formalności z nim związanych pomagają placówki zajmujące się organizacją

Wiadomości 0 Comments

Wprowadzenie do drewna LVL: Zastosowania i Zalety

Drewno klejone warstwowo, znane jako LVL (Laminated Veneer Lumber), zyskuje coraz większą popularność w budownictwie. Dzięki swojej unikalnej strukturze i doskonałym właściwościom mechanicznym, LVL jest wykorzystywane w różnorodnych aplikacjach, od

Wiadomości 0 Comments

Wartość rynku gier mobilnych stale rośnie. W 2017 roku ma wynieść ponad 46 mld dol

Segment gier mobilnych ma w tym roku wygenerować ponad 42 proc. przychodów całej branży gier wideo. Jego wartość ma wynieść 46,1 mld dol. Zdaniem analityków polskie firmy dobrze radzą sobie na

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź