Tworzysz firmowy żłobek lub przedszkole? Skorzystasz ulgi
Projekt nowelizacji ustawy o PIT i CIT przewiduje przyznanie prawa do ulgi podatkowej dla tych przedsiębiorców, którzy zainwestują w prowadzenie przyzakładowych żłobków, przedszkoli, klubików dziecięcych. Jakie jeszcze zmiany czekają nas w tym zakresie od 2016 roku?
Do kosztów uzyskania przychodu będzie można zaliczyć zarówno wydatki poniesione na utworzenie przyzakładowych żłobków, klubów dziecka, czy przedszkoli, jak i wydatki łożone na utrzymanie tych placówek.
Ponadto przedsiębiorca będzie mógł odliczyć od przychodu wydatki poniesione na dofinansowanie pobytu dzieci pracowników w placówkach przyzakładowych oraz zewnętrznych. Miesięczne kwoty podlegające odliczeniu to 400zł na dziecko przebywające w żłobku i 200zł na dziecko uczęszczające do przedszkola.
Ulgę odczują również rodzice dzieci otrzymujący od pracodawcy świadczenia w związku z pobytem dzieci w żłobkach, klubach dziecięcych i przedszkolach, gdyż na skutek nowelizacji ustawy o PIT kwoty dofinansowania nie będą podlegały opodatkowaniu.
Dotychczas dofinansowania ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych były zwolnione od podatku tylko w przypadku dzieci przebywających w żłobkach i klubach dziecięcych. Teraz preferencyjne opodatkowanie obejmie również rodziców dzieci uczęszczających do przedszkoli.
Zmiany mają wejść w życie od 1 stycznia 2016r. Jak oszacował resort finansów pomoc w wychowywaniu najmłodszych dzieci, w ciągu kolejnych 5 lat będzie kosztować państwo 592mln zł, kolejne 321 mln zł dołożą samorządy terytorialne.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
VAT – Twoja bardzo droga karuzela
Z roku na rok rośnie luka podatkowa w dużej mierze związana z wyłudzeniami podatku VAT, rośnie też pomysłowość przestępców. Przeciętny podatnik, który skwapliwie rozlicza się ze swoich podatków z fiskusem
Dochody z zagranicy trzeba wykazać w PIT
Choć Polska podpisała umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania z kilkudziesięcioma krajami świata, nie oznacza to, że można przed fiskusem nie wykazać uzyskanych za granicą dochodów. Jeśli podatnik zarabiający zagranicą spędził w ubiegłym roku w Polsce więcej
Czy procedury podatkowe ulegną zmianie?
W zgodzie z zapowiedziami Ministerstwa Finansów zmianie mają ulec zasady związane z rozliczaniem podatku. Z faktu mogą być szczęśliwi przede wszystkim przedsiębiorcy, którzy z formularzami mają poważne kłopoty. Czego można
Czy można odliczyć wydatki na zabieg leczniczy?
Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć wydatki poniesione na przeprowadzenie zabiegu rehabilitacyjno-leczniczego? Odpowiedź brzmi: NIE Art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z
50% niższy VAT na paliwo– co skontroluje fiskus?
W lipcu 2015r. zostały znowelizowane przepisy podatkowe w zakresie odliczeń podatku VAT od samochodów firmowych oraz samochodów służbowych wykorzystywanych częściowo do celów prowadzenia działalności gospodarczej a częściowo do celów prywatnych.
Unijny VAT kontra mali sprzedawcy usług elektronicznych
Od stycznia 2015r. sprzedawcy usług elektronicznych muszą stosować nowe prawo unijne. Sprzedawca, którego e-produkt kupi klient zagraniczny zobowiązany jest do odprowadzenia podatku VAT w kraju konsumenta. Nowelizacja jest wymierzona przeciwko
2 komentarze
Gosia
04 sierpnia, 01:08Dondi96
05 sierpnia, 17:49