Wszystko o przychodach w okresie zawieszenia działalności
Zawieszenie działalności gospodarczej zwalnia podatnika z obliczania i płacenia składek miesięcznych na podatek dochodowy. Po jej odwieszeniu musi jednak zapłacić zaliczkę PIT od dochodów uzyskanych w czasie zawieszenia.
Podatnik prowadzący działalność gospodarczą rozlicza podatek dochodowy od osób fizycznych w 2013 r. na zasadach ogólnych a zaliczki na ten podatek zobowiązana jest ustalać miesięcznie. Działalność została zawieszona od początku grudnia 2012 roku. W okresie zawieszenia podatnik uzyskiwał przychody w postaci wcześniejszych należności od klientów, które uzyskał dzięki pośrednictwu komornika środki te wpływały sukcesywnie na jego konto. Przychody napływały zarówno przed zawieszeniem działalności, jak i po jej zawieszeniu od stycznia do kwietnia 2013 r. Działalność została odwieszona w czerwcu 2013 r. Czy wcześniej uzyskane za pośrednictwem komornika środki zaliczały się jako źródło uzyskanych przychodów?
Kwestia jest też czy podatnik powinien za okres zawieszenia działalności, czyli od stycznia do kwietnia, ustalić zaliczkę na podatek dochodowy, jako jedną zaliczkę od łącznego dochodu za ten okres i uregulować ją do 20 czerwca przelewami odrębnymi za każdy miesiąc?
Przepisy mówią, że aby podatnik był zwolniony z płacenia zaliczki na podatek dochodowy w okresie zawieszenia działalności, nie może on wykonywać żadnych czynności związanych z prowadzeniem tejże działalności.
Czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczania źródła przychodów tj. regulowanie zobowiązań powstałych przed data zawieszenia działalności czy przyjmowanie należności.
Wniosek jest takie, że wpływy na koncie podatnika, na które składały się należności wyegzekwowane przez komornika z tytułu wcześniejszych zobowiązań nie maja wpływu na zwieszenie działalności.
Zgodnie z prawem, podatnik osiągający dochody z działalności gospodarczej i zwiesił jej wykonywanie, jest zwolniony w zakresie tej działalności z obowiązku obliczania i wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy, za okres objęty tym zwieszeniem. Po okresie zawieszenia wykonywania działalności podatnicy wracają do regulowania zaliczek na podatek dochodowy według zasad zawartych w ustawie o podatku dochodowym.
Podatnik odwiesił działalność w czerwcu 2013 roku, od dochodów uzyskanych przez okres zawieszenia działalności tzn. od początku roku, do czerwca włącznie, należną zaliczkę w terminie do 20 lipca 2013 roku.
Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.
Dziękujemy za wypełnienie formularza!
Może to Ci się spodoba
Rozliczenie kwartalne podatku dochodowego i VAT
Podatnicy podatku dochodowego oraz VAT z reguły rozliczają się z fiskusem za miesięczne okresy rozliczeniowe. Nie jest to jednak obligatoryjny tryb rozliczeń dla wszystkich przedsiębiorców. Część podatników decyduje się na
Jak rozliczyć PIT-37?
PIT-37 jest jedną z najpopularniejszych deklaracji podatkowych. Rozliczają się przez niego pracownicy, zleceniobiorcy, emeryci czy renciści. Jak i do kiedy można rozliczać ten PIT? O tym poniżej. Termin rozliczenia PIT-37
Darowizna w odniesieniu do rozliczenia podatkowego
Pomoc finansowa instytucji przekazane wspólnie przez małżeństwo dopuszcza odliczenie darowizny od przychodu, w skutek czego można zmniejszyć podatek do uiszczenia. Najlepiej zrobić to ze wspólnego konta, jednak jest też ewentualność
Kary za zwłokę nie są kosztem uzyskania przychodu
Choć kara za niedotrzymanie terminu wywiązania się z umowy nie jest ujęta w katalogu wyłączeń zawartym w art. 16 ust. 1 ustawy o CIT, to jednak nie można uznać jej
Rozliczenie kosztów poniesionych na zakup wody dla pracowników
Według Kodeksu pracy pracodawca w gorące dni jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom wodę pitną. Takie działanie nie jest opodatkowane podatkiem VAT, ponieważ stanowi dla zatrudniającego koszt uzyskania przychodu. Pracodawca jest
Zmiana przeznaczenia budynku a odliczenie w ramach ulgi odsetkowej
Nabywca w ramach ulgi odsetkowej zakupił lokal mieszkalny, będącego w budynku, w którym deweloper dokonał zmiany jego użytkowania z koszarowego na mieszkalny wielorodzinny. Deweloper zrealizował rozbiórkę budynku zostawiając tylko fundamenty
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post