Jak wybierać dobry kalkulator naukowy? Czy warto takowy posiadać?
Z chęcią pomożemy dobrać odpowiedni kalkulator naukowy. Kalkulator naukowy co prawda nie zastąpi umiejętności wykonywania wielu działań, lecz jest w stanie usprawniać takie procesy. Pojęcie „kalkulatora naukowego” bywa jednak dość niejasne, gdyż wiele rozmaitych kalkulatorów pozwala na korzystanie z różnych, nawet skomplikowanych funkcji. Warto jednak wybierać taki kalkulator, który posiada tych funkcji niekoniecznie najwięcej, lecz taki, który ma te, będące niezbędne do obliczeń. Kalkulatory naukowe w prosty sposób porównasz w porównywarce cen np. Złote Sklepy.
Podstawowy kalkulator naukowy
Kalkulator naukowy pozwala przede wszystkim na uwzględnianie kolejności wykonywania działań, a także wykonuje złożone operacje. Do najważniejszych możliwości, które sprawiają, że kalkulator można nazwać naukowym, zaliczyć można:
• funkcje wykładnicze dowolnej potęgi
• funkcje logarytmiczne (log i ln co najmniej)
• funkcje trygonometryczne
• liczenie odwrotności
Oczywiście bardzo dobry kalkulator naukowy to taki, który radzi sobie z ułamkami zwykłymi, a także z możliwością przełączania się między systemem dwójkowym, ósemkowym, dziesiętnym czy szesnastkowym. Potrafi także obsłużyć między innymi funkcję wyświetlenia w notacji wykładniczej.
Kalkulator, który posiada powyższe założenia, będzie wciąż kieszonkowy: ma zazwyczaj prosty wyświetlacz, zwykłą, choć rozbudowaną klawiaturę oraz najczęściej pracuje na baterie zegarkowe.
Na co zwracać uwagę przy wyborze?
• Mocna obudowa: kalkulator co prawda to nie sprzęt sportowy, jednak solidny jest inwestycją na lata, stąd dobra trwałość jest bardzo ważną zaletą. Zwykle kalkulatory naukowe mają w wyposażeniu specjalną zaślepkę, która chroni klawiaturę oraz wyświetlacz.
• Zasilanie: do wyboru istnieje zasilanie na baterie (w podstawowych kalkulatorach na bateriach zegarkowych, a w większych np. baterie 2xAA) oraz panel słoneczny. Im większa jest bateria, tym urządzenie dłużej pracuje, jednak jest masywniejsze.
• Instrukcja: powinna być bardzo szczegółowa, gdyż biorąc pod uwagę bardzo ograniczoną ilość przycisków, kalkulatory naukowe wykorzystują po 2, a nawet niekiedy 3 przyciski funkcyjne.
• Ilość dostępnych pamięci: typowy wariant to jedna pamięć sumaryczna, trzy pamięci bieżące, a także możliwość używania bieżącej wartości wyświetlacza do kolejnych obliczeń. Zwykle ta ilość jest wystarczająca.
• Możliwość programowania: szczególnie istotna w przypadku kalkulatorów naukowych, typowo inżynierskich. Sprawia to możliwość automatyzacji wielu wyliczeń wyłącznie po podaniu parametrów, nie ma więc konieczności, aby przepisywać cały ciąg znaków.
• Rozmiar wyświetlacza: istotna bywa nie tylko ilość znaków, ale również ilość linii. Proste kalkulatory dysponują wyświetlaczem pod 10-12 znaków i jedną linią, jednak te bardziej rozbudowane są już z dwiema czy nawet trzema liniami tekstu oraz klawiaturą alfanumeryczną, która pozwala budować skomplikowane wyrażenia.
• Możliwość usuwania ostatnio wpisanej liczby oraz liczby w środku wyrażenia (czy też wstawiania znaków w środku ciągu): pozwala to na poprawę błędu, a nie ponowne wpisywanie długich wyrażeń.
Kiedy warto kupić kalkulator naukowy oraz ile na niego wydać?
W szkole podstawowej czy też w gimnazjum sprawdzi się prosty kalkulator, który może być dodatkowo funkcję pierwiastka kwadratowego. W szkole średniej naukowy kalkulator może się już przydać, bo „pamięta” za ucznia rozmaite stałe fizyczne i chemiczne. Prawdziwy użytek następuje dopiero na niektórych studiach oraz w pracy zawodowej.
Ceny są rozmaite. Tanie kalkulatory naukowe kosztują już nawet 10 złotych, choć lepiej dopłacić, aby urządzenie było funkcjonalne przez wiele lat. Takowe kosztują około 60-90 złotych.
Może to Ci się spodoba
Citi Handlowy potroił zysk. Bank stawia na nowe technologie i ofertę dla e-commerce
Początek roku był bardzo udany dla banku Citi Handlowy, który zanotował zysk netto trzy razy wyższy niż przed rokiem i przychody zwiększone o jedną piątą. W obszarze detalicznym priorytetem są nowe technologie i dalszy
Na czym polega leczenie kanałowe?
Leczenie kanałowe jako metoda leczenie nieodwracalnych zapaleń miazgi to sposób na uratowanie zęba. Leczenie takie może w niektórych przypadkach być w ogóle jednym sposobem na uratowanie zęba. Leczenie endodontyczne polega
Jak kształtują się ceny mieszkań w Ząbkach?
Zakup mieszkania w Ząbkach może być dobrą alternatywą dla podobnej inwestycji w granicach administracyjnych Warszawy. Przemawiają za tym ceny nieruchomości w tej lokalizacji oraz dogodne położenie względem stolicy. Jak kształtują
Bliżej do bram kariery
Warszawa, jak przystało na stolicę i najludniejsze miasto w kraju, od lat jest miejscem przyciągającym nie tylko osoby prywatne, ale także przedsiębiorców wielu branż. Mniej niż przed laty jest fabryk
Rośnie konkurencja na rynku telekomunikacyjnym. Operatorzy rywalizują jakością usług
Rynek telekomunikacyjny staje się coraz bardziej konkurencyjny. Operatorzy kablowi, mobilni, stacjonarni czy satelitarni oferują podobne pakiety. Wyróżnić mogą się jednak jakością usług, ich większą dostępnością i szerszym zasięgiem. Jeden z operatorów, UPC, zapowiada podwojenie
W pierwszym kwartale 2015 r. mogą wystąpić wyjątkowe turbulencje na rynkach i w polityce pieniężnej
Świat wkracza w 2015 r. pod znakiem dramatycznych zmian w zakresie polityki gospodarczej i pieniężnej i będzie musiał stawić czoła bezprecedensowej liczbie czynników ryzyka geopolitycznego. Należy się spodziewać, że kulminacja
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post