Jak wybierać dobry kalkulator naukowy? Czy warto takowy posiadać? 

Jak wybierać dobry kalkulator naukowy? Czy warto takowy posiadać? 

Z chęcią pomożemy dobrać odpowiedni kalkulator naukowy. Kalkulator naukowy  co prawda nie zastąpi umiejętności wykonywania wielu działań, lecz jest w stanie usprawniać takie procesy. Pojęcie „kalkulatora naukowego” bywa jednak dość niejasne, gdyż wiele rozmaitych kalkulatorów pozwala na korzystanie z różnych, nawet skomplikowanych funkcji. Warto jednak wybierać taki kalkulator, który posiada tych funkcji niekoniecznie najwięcej, lecz taki, który ma te, będące niezbędne do obliczeń. Kalkulatory naukowe w prosty sposób porównasz w porównywarce cen np. Złote Sklepy.

Podstawowy kalkulator naukowy

Kalkulator naukowy pozwala przede wszystkim na uwzględnianie kolejności wykonywania działań, a także wykonuje złożone operacje. Do najważniejszych możliwości, które sprawiają, że kalkulator można nazwać naukowym, zaliczyć można:

• funkcje wykładnicze dowolnej potęgi
• funkcje logarytmiczne (log i ln co najmniej)
• funkcje trygonometryczne
• liczenie odwrotności

Oczywiście bardzo dobry kalkulator naukowy to taki, który radzi sobie z ułamkami zwykłymi, a także z możliwością przełączania się między systemem dwójkowym, ósemkowym, dziesiętnym czy szesnastkowym. Potrafi także obsłużyć między innymi funkcję wyświetlenia w notacji wykładniczej.

Kalkulator, który posiada powyższe założenia, będzie wciąż kieszonkowy: ma zazwyczaj prosty wyświetlacz, zwykłą, choć rozbudowaną klawiaturę oraz najczęściej pracuje na baterie zegarkowe.

Na co zwracać uwagę przy wyborze?

• Mocna obudowa: kalkulator co prawda to nie sprzęt sportowy, jednak solidny jest inwestycją na lata, stąd dobra trwałość jest bardzo ważną zaletą. Zwykle kalkulatory naukowe mają w wyposażeniu  specjalną zaślepkę, która chroni klawiaturę oraz wyświetlacz.
• Zasilanie: do wyboru istnieje zasilanie na baterie (w podstawowych kalkulatorach na bateriach zegarkowych, a w większych np. baterie 2xAA) oraz panel słoneczny. Im większa jest bateria, tym urządzenie dłużej pracuje, jednak jest masywniejsze.
• Instrukcja: powinna być bardzo szczegółowa, gdyż biorąc pod uwagę bardzo ograniczoną ilość przycisków, kalkulatory naukowe wykorzystują po 2, a nawet niekiedy 3 przyciski funkcyjne.
• Ilość dostępnych pamięci: typowy wariant to jedna pamięć sumaryczna, trzy pamięci bieżące, a także możliwość używania bieżącej wartości wyświetlacza do kolejnych obliczeń. Zwykle ta ilość jest  wystarczająca.
• Możliwość programowania: szczególnie istotna w przypadku kalkulatorów naukowych, typowo inżynierskich. Sprawia  to możliwość automatyzacji wielu wyliczeń wyłącznie po podaniu parametrów, nie ma więc konieczności, aby  przepisywać cały ciąg znaków.
• Rozmiar wyświetlacza: istotna  bywa nie tylko ilość znaków, ale również ilość linii. Proste kalkulatory dysponują wyświetlaczem pod 10-12 znaków i jedną linią, jednak te bardziej rozbudowane są już z dwiema czy nawet trzema liniami tekstu oraz klawiaturą alfanumeryczną, która pozwala budować skomplikowane wyrażenia.
• Możliwość usuwania ostatnio wpisanej liczby oraz liczby w środku wyrażenia (czy też wstawiania znaków w środku ciągu):  pozwala to na poprawę błędu, a nie ponowne wpisywanie długich wyrażeń.

Kiedy warto kupić kalkulator naukowy oraz ile na niego wydać?

W szkole podstawowej czy też  w gimnazjum  sprawdzi się prosty kalkulator, który może być dodatkowo funkcję pierwiastka kwadratowego. W szkole średniej naukowy kalkulator może się już przydać, bo „pamięta” za ucznia rozmaite stałe fizyczne i chemiczne. Prawdziwy użytek następuje dopiero na niektórych studiach oraz w pracy zawodowej.

Ceny są rozmaite. Tanie kalkulatory naukowe kosztują już nawet 10 złotych, choć lepiej dopłacić, aby urządzenie było funkcjonalne przez wiele lat. Takowe kosztują około 60-90 złotych.

Previous Cyfrowa bankowość to tańsze usługi i niższe koszty dla banków
Next Rewolucja na rynku najmu

Może to Ci się spodoba

Wiadomości 0 Comments

Nie we wszystkich krajach wystarczy polska polisa OC

Polscy kierowcy spowodowali w 2015 roku blisko 52 tysiące wypadków. To o 11 proc. więcej niż w 2011 roku – wynika z danych Polskiego Biura Ubezpieczeń Komunikacyjnych (PBUK). Pozytywne jest to, że coraz mniej

Wiadomości 0 Comments

Turkusowa organizacja – co to takiego?

W opisach różnych modeli zarządzania coraz częściej pojawia się nowa strategia zarządzania przedsiębiorstwem zwana „ewolucyjnym turkusem” lub „turkusową organizacją”, na wprowadzenie której decyduje się coraz więcej firm. Na czym polega

Wiadomości 1Comments

Konsumenci zmieniają swoje przyzwyczajenia

Minęły już czasy, w których posiadanie telefonu było wyróżnikiem statusu majątkowego. Teraz prawie każda osoba ma przy sobie smartfona z dostępem do internetu. Czy wpłynęło to na sposób załatwiania przez

Wiadomości 1Comments

Jak wyjść z pętli długów? Pięć prostych porad, dzięki którym odzyskasz i utrzymasz płynność finansową

Umiejętność zarządzania finansami jest bardzo ważna podczas prowadzenia domowego budżetu. Dzięki odpowiedniemu podejściu można uniknąć wielu kłopotów finansowych i odłożyć pieniądze na przyszłość. Jednak nie każdy taką umiejętność posiada. Wielu

Wiadomości 0 Comments

8 na 10 internautów łączy oglądanie TV z przeglądaniem smartfona. Zjawisko to wykorzystują reklamodawcy

Multiscreening, czyli jednoczesne korzystanie z kilku ekranów naraz, jest coraz popularniejszy wśród internautów i konsumentów mediów. Według badań Facebooka średnio 28 proc. czasu spędzanego na oglądaniu telewizji poświęcamy innemu urządzeniu. Najczęściej jest

Wiadomości 0 Comments

Zmiana w firmie powinna być oparta o sześć zasad. Sprawdzają się one także w życiu prywatnym

Sześć zasad mindfulness, opracowane przez Martina Zalewskiego, eksperta w dziedzinie rozwoju cyfryzacji i transformacji firm, to nie tylko recepta na budowanie życia prywatnego, lecz także sposób na konstruowanie życia zawodowego i transformację firmy. Dzięki sześciu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź