Wypłata odszkodowania z OC sprawcy – co warto wiedzieć
Po upływie miesiąca możesz ubiegać się o odszkodowanie z OC poszkodowanego w wypadku drogowym. Aby to zrobić, należy przekazać ubezpieczycielowi niezbędne informacje i skontaktować się z rzeczoznawcą. Bezpośrednia likwidacja szkód może być dostępna w przypadku kolizji w celu uzyskania odszkodowania.
Jeśli wiesz, jak postępować, uzyskanie odszkodowania za kolizję może być szybkie i łatwe. O ile logika podpowiadałaby, że należy skontaktować się z własnym towarzystwem ubezpieczeniowym (w przypadku szkody), o tyle faktyczny ciężar załatwienia formalności związanych z wypłatą odszkodowania spada na barki towarzystwa ubezpieczeniowego, z którym związany jest sprawca. Powinniśmy zatem skontaktować się z jego przedstawicielami.
- Dane do wniosku o likwidację szkody
Aby uzyskać odszkodowanie, ubezpieczyciel musi posiadać dane o wszystkich uczestnikach kolizji lub wypadku, ich pojazdach oraz numer polisy OC sprawcy. Okoliczności zdarzenia muszą być znane ubezpieczycielowi. Można to zrobić w formie oświadczenia, które podpisują uczestnicy. Jeśli nie są oni w stanie się porozumieć, konieczne jest, aby ubezpieczyciel wezwał policję. Przeprowadzi ona dochodzenie w sprawie zdarzenia i ustali sprawcę. Warto poszukać świadków wypadku, którzy mogą uwiarygodnić zeznania pozostałych stron. Jeśli ktoś ucierpiał w wypadku, warto zadzwonić na policję.
- Skontaktuj się z rzeczoznawcą
Ubezpieczyciel musi wypłacić nam odszkodowanie za szkodę od momentu, w którym powiadomimy ubezpieczyciela sprawcy. W pierwszej kolejności należy wysłać do poszkodowanego rzeczoznawcę. Udokumentuje on skutki kolizji, a następnie przygotuje kosztorys. AXA umożliwia przeprowadzenie oględzin online bez konieczności udziału rzeczoznawcy.
Rzeczoznawcy powinni uwzględnić w kosztorysie koszt części oryginalnych, zwłaszcza jeśli samochód jest jeszcze objęty gwarancją. Jeśli właściciel samochodu wyrazi na to zgodę lub uszkodzone części nie były oryginalne w momencie wypadku, koszt części zamiennych nie może być uwzględniony w wycenie OC.
Dowiedz się: Jak ustalana jest wysokość odszkodowania z OC sprawcy wypadku?
- Odszkodowanie
W ciągu 30 dni od daty zgłoszenia szkody, poszkodowany powinien otrzymać odszkodowanie z OC sprawcy. W razie wątpliwości termin ten może zostać wydłużony do 90 dni. W rzadkich przypadkach, gdy odszkodowanie zostanie zasądzone w sprawie cywilnej lub karnej, o terminie wypłaty zadecyduje sąd.
Poszkodowany może wybrać pomiędzy rozliczeniem gotówkowym i bezgotówkowym. W pierwszej kolejności poszkodowanemu wypłacane jest odszkodowanie. Rozliczenie bezgotówkowe polega na wskazaniu warsztatu, w którym samochód zostanie naprawiony. Ubezpieczyciel rozlicza się z tym warsztatem.
- Odszkodowanie i uszczerbek na zdrowiu
Przepisy te mają zastosowanie również w sytuacji, gdy w wyniku wypadku poszkodowana zostanie każda osoba uczestnicząca w zdarzeniu. Nie dotyczy to tylko kierowcy pojazdu. Dotyczy to również pasażerów. W takim przypadku poszkodowanemu również przysługuje odszkodowanie z tytułu odpowiedzialności cywilnej. Może ono obejmować całkowite koszty leczenia (hospitalizacja, rehabilitacja, leki), a także koszty życia w gorszym miejscu. Przykładem może być konieczność wynajęcia opiekunki do dziecka podczas hospitalizacji.
- Odszkodowanie za szkodę bezpośrednią
Likwidacja szkód bezpośrednich (BLS) może być opcją, jeśli mamy do czynienia tylko z kolizją. W takich przypadkach możemy zgłosić się do naszego ubezpieczyciela, który załatwi sprawę bez naszego udziału. Jest to możliwe w przypadku drobnych kolizji, w wyniku których nie ma osób poszkodowanych. Formalności są o wiele prostsze. Dzięki temu możemy uzyskać odszkodowanie szybciej niż w przypadku standardowego okresu oczekiwania.
Najlepszym sposobem na uzyskanie odszkodowania z ubezpieczenia sprawcy jest posiadanie dokładnej dokumentacji szkody i znajomość przepisów. Można również odwołać się od decyzji ubezpieczyciela.
Może to Ci się spodoba
Mądry Polak po szkodzie – wiesz, że on Cię uratuje, ale wciąż go nie masz? To błąd!
W ostatnich latach zwiększa się zainteresowanie kierowców wciąż zmieniającymi się przepisami prawa drogowego. Pojawiają się kolejne zaostrzenia, aby jeszcze lepiej zadbać o bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Czy dzięki
Sklepy inwestują w zaawansowane systemy do analizy zachowań klientów
Narzędzia do analizy zachowań klientów zyskują nowy wymiar. Dzięki technologii wi-fi i beaconom handel może już nie tylko monitorować ruch użytkowników w witrynach online, lecz także zyskuje narzędzie do analizy aktywności konsumentów również
Emigrację zarobkową planuje 1,6 mln Polaków
Co dziesiąty Polak chce wyjechać do pracy za granicę. Już teraz liczbę emigrantów z Polski szacuje się na 2,5 mln osób. Kolejne 1,6 mln rozważa emigrację zarobkową. Firma TransferGo, operator platformy
W ciągu trzech lat ma powstać strategia surowcowa Polski
Polska potrzebuje polityki surowcowej – uważa prof. Maciej Kaliski z krakowskiej AGH. Chodzi m.in. o określenie listy złóż strategicznych dla kraju oraz wyznaczenie dla nich obszarów funkcjonalnych. Określenie planów państwa związanych z bogactwami naturalnymi, złożami gazu,
1/3 zawodowych kierowców w Polsce zarabia ponad 6 tys. zł netto
Ponad jedna trzecia kierowców zarabia miesięcznie powyżej 6 tys. zł na rękę – wynika z badania „Zarobki kierowców zawodowych w Polsce 2018” TransJobs.eu. Na to składają się przede wszystkim diety i ryczałty, które
Czego możesz oczekiwać od roweru elektrycznego?
Z pewnością nie pojedzie za ciebie. Żeby na nim jechać, trzeba pedałować. Korzystając z roweru elektrycznego wciąż pozostajesz aktywny, ruszasz się, spalasz kalorie. I obojętnie, w jakim jesteś wieku –
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post