Z jakiego tytułu wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe?

Z jakiego tytułu wypłacane jest wynagrodzenie chorobowe?

Pracownik ma gwarantowaną wypłatę wynagrodzenia chorobowego przez okres, gdy występuje u niego niezdolność do wykonywania pracy z powodu choroby lub odizolowania w rezultacie choroby zakaźnej. Te okresy mogą trwać razem do 33 dni podczas roku kalendarzowego, a dla pracownika, który ukończył 50. rok życia, do 14 dni w ciągu roku.

Osobie zatrudnionej nie przysługuje prawo do wynagrodzenia na czas niezdolności do pracy z powodu choroby, gdy:

– okres niezdolności do pracy pokrywa się z urlopem bezpłatnym lub wychowawczym,

– okres niezdolności do pracy przypada w czasie, gdy pracownik przebywał w areszcie lub odbywał karę więzienia.

Warto wiedzieć, że prawo do wynagrodzenia chorobowego należy się wtedy, gdy osoba ubiegająca się o nie spełnia kryteria uzyskania zasiłku chorobowego. Jeżeli nie ma prawa do zasiłku, w rezultacie nie przysługuje mu również to świadczenie.

Wielkość wypłaty za czas niezdolności do pracy na czas choroby jest wyliczana od podstawy wymiaru, która jest określana według reguł stosowanych przy obliczaniu podstawowego wymiaru zasiłku chorobowego. Jest ono wypłacane w czasie niezdolności do pracy i w dni wolne. Kwota wynagrodzenia chorobowego jest minimalna. Zatrudniający w swoich regulacjach płacowych może określić jego wyższą wartość, i będą one obowiązujące, ponieważ są korzystniejsze od przepisów prawa.

Jeśli poszukujesz informacji w zakresie finansowania przedsiębiorstw lub obniżenia kosztów prowadzonej działalności gospodarczej to napisz. Postaramy się skutecznie doradzić i zaproponować najlepsze rozwiązanie.



* Wymagane

Dziękujemy za wypełnienie formularza!

Previous Czy pracując na umowie zlecenie należy się urlop i okres wypowiedzenia?
Next Co wchodzi w skład obowiązków biura rachunkowego?

Może to Ci się spodoba

Wynagrodzenie 0 Comments

Wszystko o odprawach emerytalnych

Każdy pracownik przyjęty na zasadach umowy o pracę powinien otrzymać odprawę emerytalną. Jest ona przyznawana wraz z ostatnim wynagrodzeniem, a kwota uzależniona jest od rodzaju wybranego stanowiska i lat przepracowanych

Wynagrodzenie 0 Comments

Obliczamy wynagrodzenie za część miesiąca

Absencje kadry pracowniczej sprawiają, że powinności nie są w pełni wykonywane, a sami pracownicy nie wyrabiają wszystkich etatowych godzin. W związku z tym przed trudnym zadaniem staje sam pracodawca, który

W przyszłym roku płaca minimalna najprawdopodobniej przekroczy 4,2 tys. zł brutto

W 2023 roku płaca minimalna wzrośnie dwukrotnie: pierwsza podwyżka nastąpiła w styczniu, druga czeka firmy w lipcu. To jednak nie koniec podwyżek, bo zgodnie z obowiązującym prawem kolejna powinna nastąpić od początku 2024 roku.

Wynagrodzenie 0 Comments

Dlaczego lepiej nie mówić o wynagrodzeniu w pracy?

Od jakiegoś czasu wiadomo, że każdy właściciel działa dla dobra swojej firmie. W związku z tym często w kontraktach pojawia się przepis dotyczący tajemnicy wynagrodzenia. Czy przepis ten jest zgodny

Wynagrodzenie 0 Comments

Kto ustala dochody osób pracujących w budżecie państwa?

Kwotę zarobku pracowników gospodarki kapitałowej kraju oblicza się na podstawie odrębnych reguł, niż w kwestii standardowych paktów o prace w indywidualnych zakładach pracy. Scharakteryzowane wypłaty podlegają pod zamiejscowe układy zbiorowe.

Wynagrodzenie 0 Comments

Co składa się na wynagrodzenie pracownicze?

Każdy podwładny zatrudniony w ramach umowy musi dostawać wynagrodzenie. Powinno odpowiadać wykonywanym obowiązkom oraz liczbie odpracowanych godzin. Czy istnieje specjale wskazania, które decydują o wysokości pensji dla podwładnego? Przede wszystkim

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź