Założenie kantoru – jakie warunki należy spełnić, by prowadzić ten biznes?
Wyjazd poza granice naszego kraju wiąże się zwykle z koniecznością wymiany złotówek na wybraną obcą walutę. To nie byłoby możliwe, gdyby nie funkcjonujące w całej Polsce kantory. Punkty te zakładają prywatni przedsiębiorcy, którzy w ten sposób często zarabiają na życie. Aby jednak utworzyć własny kantor, należy wcześniej spełnić szereg wymogów. Jakich?
W największym skrócie kantory można określić jako typ działalności usługowej polegającej na wymianie walut. Proces ten polega na dokonywaniu operacji przyjmowania i wydawania określonych środków pieniężnych nominowanych w różnych walutach, potwierdzonej wystawieniem dowodów kupna i sprzedaży. Samą działalność kantorów zalicza się do grupy regulowanych. Oznacza to, że do prowadzenia tego rodzaju biznesu trzeba wcześniej spełnić szereg wymogów, jakie narzucają obowiązujące przepisy, a konkretnie Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej z 2 lipca 2004 r. oraz Ustawa Prawo dewizowe z 27 lipca 2002 roku.
Wymagania wstępne
Do założenia kantoru uprawnione są osoby fizyczne, prawne oraz spółki niemające osobowości prawnej. Co jednak istotne, warunkiem koniecznym do spełnienia jest brak wyroków skazujących za popełnienie przestępstw skarbowych lub przestępstw popełnionych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej bądź osobistej.
Co istotne – zaświadczenie o niekaralności potrzebne jest nie tylko przy zakładaniu kantoru. Właściciel i każdy pracownik punktu musi je odnawiać każdego roku. Ponadto, kolejny wymóg stanowi zdobycie odpowiednich kwalifikacji. Tu istnieją dwie metody sprostaniu warunkom stawiany przez prawo. Pierwsza z nich to nabycie fachowej wiedzy przez ukończeniu specjalistycznego kursu, na którym poznaje się prawne i techniczne aspekty związane z prowadzeniem tego rodzaju działalności. Szkolenie powinno wiązać się z uzyskaniem po nim odpowiedniego certyfikatu. Alternatywą dla tego rozwiązania jest posiadanie minimum rocznego doświadczenia w pracy w banku na stanowisku bezpośrednio związanym z obsługą transakcji walutowych. Osoba mogąca pochwalić się takim stażem musi jednak dysponować dokumentacją poświadczającą jej kompetencje, tzn. świadectwem pracy oraz oświadczeniem o znajomości przepisów ustawy regulującej działalność kantorową.
Wpis do rejestru
Do otwarcia własnego kantoru potrzebne jest dokonanie wpisu do rejestru. Na spełnienie tego obowiązku właściciel punktu ma siedem dni od momentu rozpoczęcia działalności. Wniosek o dokonanie wpisu kieruje się do Prezesa Narodowego Banku Polskiego. Wzór dokumentu można znaleźć np. na rządowych stronach informacyjnych. Do wniosku niezbędne jest dołączenie oświadczenia potwierdzające prawdziwość przedstawionych w dokumencie danych oraz o znajomości i spełnieniu wymogów niezbędnych do prowadzenia działalności kantorowej. Ponadto, należy załączyć także zaświadczenia o niekaralności i dokumentację potwierdzającą posiadanie odpowiednich kwalifikacji.
Zakładanie działalności
Kantor może być prowadzony jako jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna lub spółka kapitałowa (wyłączając z tego spółki partnerskie). Samo założenie działalności wydaje się najprostszym etapem otwarcia punktu wymiany walut. Wystarczy złożyć wniosek CEIDG-1 do dowolnego Urzędu Miasta/Gminy. W ciągu siedmiu dni od zarejestrowania firmy, koniecznie jest złożenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych formularza ZUS ZZA (tylko ubezpieczenie zdrowotne) lub ZUS ZUA (zdrowotne i społeczne).
Lokal
Ważny element stanowi wyposażenie lokalu, w którym ma znajdować się kantor. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 24 września 2004 roku, taki punkt powinien posiadać sejf lub kasę pancerną, umieszczoną na zewnątrz lokalu nazwę „kantor” wraz z określonymi dniami i godzinami otwarcia oraz danymi adresowymi, tablicę informacyjną z wykazem sprzedawanych i skupowanych walut wraz z aktualnymi cenami, pieczątkę z nazwą i danymi adresowymi, a także system alarmowy oraz formę fizycznego zabezpieczenia np. w postaci drzwi antywłamaniowych. Dodatkowo, w lokalu powinna znaleźć się informacja o wydawaniu dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych, na okaziciela lub imiennych oraz dobrze widoczną informację o tym, że wartość kupna lub sprzedaży zagranicznych środków płatniczych nie może przekroczyć w ramach jednej umowy równowartości 20.000 euro.
Co jeszcze należy wiedzieć?
Osoby prowadzące kantor muszą przekazywać do NBP w terminie nieprzekraczającym 10 dni od zakończenia kwartału specjalnego sprawozdania z działalności. Obowiązku tego dokonuje się na podstawie formularza, którego wzór został opublikowany w załączniku nr 10 do Rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie przekazywania Narodowemu Bankowi Polskiemu danych niezbędnych do sporządzania bilansu płatniczego oraz międzynarodowej pozycji inwestycyjnej.
Oprócz tego, wszelkie operacje dokonywane w kantorze, powodujące zmianę ilości wartości dewizowych i waluty polskiej muszą być na bieżąco ewidencjonowane w tzw. ewidencji sprzedaży i nabycia walut obcych.
Pewną zagwozdką dla osób, które rejestrują działalność gospodarczą pod prowadzenie kantoru, bywa wybór odpowiedniego kodu PKD. W tym przypadku należy w formularzu wpisać symbol 66.12Z.
Wsparcie merytoryczne: https://krakowscyadwokaci.pl/
Może to Ci się spodoba
ZUS zawiera coraz więcej układów ratalnych z zadłużonymi przedsiębiorcami
Zakład Ubezpieczeń Społecznych pomaga przedsiębiorcom, którzy mają problem z terminowym opłacaniem składek. W II półroczu 2016 roku liczba płatników spłacających zadłużenie w ramach układu ratalnego wzrosła o 3 663, a w I połowie 2017 roku – o
Jakie dokumenty są potrzebne by otrzymać na konto szybką pożyczkę przez Internet?
Pożyczki online to wśród Polaków jeden z najpopularniejszych sposobów finansowania nieprzewidzianych wydatków. Oferujące je instytucje pozabankowe podkreślają, że klient może liczyć na proste procedury i szybki przelew środków. Sprawdź, czy
Mniej niż połowa Polaków ma zaufanie do banków
Klienci oczekują od instytucji finansowych rzetelnej i uczciwej oferty, jasnej komunikacji i podmiotowego traktowania człowieka. To mogłoby zwiększyć zaufanie społeczeństwa. Dziś bankom ufa 49 proc. Polaków, doradcom finansowym – 26 proc., a
Rekordowe zainteresowanie obligacjami skarbowymi
Rosnąca inflacja, niskie stopy procentowe i związane z tym niskie oprocentowanie lokat bankowych sprawiły, że na obligacje skarbowe Polacy wydali w 2017 roku ponad 6,8 mld zł. Podobny wynik zanotowano ostatnio w 2008 roku.
Dane satelitarne wspierają pracę administracji publicznej
Polski sektor kosmiczny szybko nadrabia zaległości względem państw Zachodu. Krajowe firmy są częścią międzynarodowego ekosystemu, uczestniczą w misjach kosmicznych i współpracują m.in. z NASA czy ESA. W Polsce dynamicznie rozwijają się kosmiczne takie
Trzymanie ręki na pulsie, czyli finanse pod okiem fachowca
Nie każdy z nas posiada umiejętności rozliczeń finansowych, dlatego dobrze jest się dokształcić, bądź skorzystać z usług, jakie świadczy biuro rachunkowe. Biura rachunkowe starają się, by Klient był zadowolony, gdyż
0 Comments
Brak komentarzy!
You can be first to skomentuj post