Jak założyć własną drukarnię

Jak założyć własną drukarnię

W drukarniach zaopatrują się nie tylko wydawnictwa. Zamawia się w nich wizytówki, różne akcesoria papierowe i biurowe. Zakładając własną drukarnię nie musimy podejmować się każdego zlecenia i drukowania wszystkich przedmiotów. Możemy sprecyzować zakres naszej działalności.

Rodzaje drukarni

Istnieją różne rodzaje drukarni:

– sitodrukowe – drukują nadruki na odzieży i innych materiałach, technikami: solwentową, laserową, fleksodrukiem, termotransferem,

– offsetowe – drukują różnego rodzaju materiały poligraficzne, typu: kalendarze, teczki, ulotki, wizytówki, itp.,

– akcydensowe – drukują akcydensy, tj. wyroby poligraficzne, zazwyczaj jednoarkuszowe, np. znaczki pocztowe, bilety pociągowe, itp.

Możemy założyć drukarnię wielkoformatową, albo wykonującą mniejsze zlecenia, takie jak wydruk ulotek, gazetek reklamowych, prac dyplomowych. Należy jednak wiedzieć, że im szerszy zasięg naszej firmy, tym więcej mamy możliwości i szans na zdobycie klientów z różnych branż (inspiracji szukaj pod adresem: http://printee.org/produkty/drukarnia/).

Istnieje niewiele drukarni, które oferują szeroki zakres usług. Zazwyczaj koncentrują się na jednej gałęzi tej branży i w tym się specjalizują. Dlatego zanim zdecydujemy, jaki charakter będzie mieć nasza firma, powinniśmy zbadać rynek pod kątem zapotrzebowania na naszą działalność i konkurencji.

Gdzie?

Jeśli zdecydujemy się na założenie drukarni o ograniczonym zakresie działalności, tj. wykonującej głównie usługi ksero, drukowanie cyfrowe, skanowanie, itp. powinniśmy skupić się na znalezieniu dobrej lokalizacji. Lokal powinien znajdować się w pobliżu uczelni lub w centrum miasta. Jeśli mamy spore zaplecze finansowe, powinniśmy zdecydować się na dwie siedziby – biuro, w którym będziemy przyjmować klientów, najlepiej w pobliżu miasta oraz halę produkcyjną na obrzeżach (aby zminimalizować koszty wynajmu). Dodatkowo należy wziąć pod uwagę koszt transportu towaru z zakładu do punktu w mieście.

biznesgazeta.pl drukarnia2

Jakie maszyny?

Następnym wyzwaniem po zakupie lub wynajmie atrakcyjnego lokalu, jest zainwestowanie w dobry sprzęt, niezbędny aby zacząć działalność drukarską. Maszyny różnego typu, począwszy od komputera do drukarek, należą do bardzo drogich sprzętów. Drukarki offsetowe będą nas kosztowały co najmniej kilkadziesiąt  tysięcy złotych. Oczywiście można kupić używany sprzęt, jednak trzeba się liczyć z kosztowną naprawą, jeśli dojdzie do jakiejś awarii. Każda nienaprawiona usterka, wiąże się z dużymi kosztami, ponieważ gdy sprzęt jest zepsuty, nie można na nim pracować, ani zarabiać (z niektórymi urządzeniami możemy się zapoznać na stronie: https://lobos.pl/urzadzenia-drukujace/g/20667.html). Kolejnym niezbędnym i ogromnym wydatkiem jest papier, którego ceny na rynku wciąż rosną.

Personel

Poza odpowiednimi sprzętem i warunkami pracy, potrzebujemy wykwalifikowanego personelu. Wśród pracowników powinniśmy pomyśleć o osobie, która będzie odpowiedzialna za grafikę. Dzięki umiejętności projektowania i płynnej obsłudze programów graficznych, nasza firma może wprowadzić dodatkowe usługi i zyskać nowych klientów. Należy jednak pamiętać o tym, że grafik musi otrzymać należne mu wynagrodzenie – jednak jego praca powinna nam się zwrócić z zyskiem.

Co możemy zyskać?

Zarobki będą uzależnione od lokalizacji naszego punktu oraz jego popularności. Warto zainwestować w marketing, który sprawi, że będzie ona rozpoznawalna na rynku. Dobre zareklamowanie naszej firmy przyczyni się do zdobycia wielu nowych klientów.

Najbardziej dochodowym okresem, będą miesiące gdzie drukuje się intensywnie prace dyplomowe. Nasz miesięczny dochód może wynosić nawet kilka tysięcy złotych.

Drukarnia jest opłacalną inwestycją, sięgającą nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie.  Musimy jednak mieć na uwadze to, że „bez pracy nie ma kołaczy” i na oczekiwane efekty potrzeba cierpliwości i czasu.

Internet może pomóc

Dużym udogodnieniem i dla nas i dla klientów będzie założenie witryny internetowej, dzięki której łatwo i wygodnie będzie można składać zamówienia. Dodatkowym atutem będzie wprowadzenie opcji: płatność kartą lub przelewem internetowym.

Poprzez drukarnię internetową klient nie będzie musiał osobiście zamawiać danej usługi, tylko drogą elektroniczną przesłać pliki, które mają być wydrukowane. Następnie może odebrać je w dogodnym czasie lub jeśli zdecydujemy się na usługę „dowozu do klienta” – nasza firma może mu je dostarczyć pod wskazany adres. Dzięki takiemu przedsięwzięciu możemy zyskać klientów, którzy nie mają zbyt wiele czasu, aby czekać w kolejkach na realizację swojego zamówienia.

Previous Życie w twoich rękach
Next Średni czas oczekiwania na zapłatę faktury spada

Może to Ci się spodoba

Czy do Urzędu Skarbowego można wysłać mail?

Nowelizacja prawa w kraju skierowała uwagę na problem komunikowania się w instytucjach państwowych osób niepełnosprawnych. Dotyczy to przede wszystkim Polaków niedosłyszących i niemych. Na pomoc ze strony państwowych urzędników mogą

Deklaracja PIT 37 – co to jest i kto musi ją wypełnić w 2021 roku?

Co roku każdy podatnik musi rozliczyć się z urzędem skarbowym. Wiele osób, które po raz pierwszy przystępują do tego rodzaju rozliczenia, zastanawia się, jak to zrobić i który PIT należy

Wartość polskiego rynku dronów może wzrosnąć w ciągu najbliższych lat do 10 mld zł

Drony mają coraz więcej zastosowań w różnych sektorach gospodarki. Szczególnie w Polsce, która jako pierwsza wprowadziła w 2013 roku przepisy dotyczące ich komercyjnego wykorzystywania. Dzięki temu na arenie europejskiej mamy opinię jednego z liderów

Malejące bezrobocie wymusza zmiany w rekrutacjach

Na przestrzeni ostatnich lat procesy rekrutacyjne uległy dużej zmianie. Wpłynęły na to m.in. nowe technologie i media społecznościowe, które są obecnie głównym źródłem ofert pracy. Nie bez wpływu jest również sytuacja

Wirtualne biura w Warszawie – prestiż i elastyczność w atrakcyjnej cenie

Prowadzisz firmę, a może dopiero rozważasz jej założenie? Przerażają Cię koszty związane z wynajmem biura, a nie chcesz prowadzić firmy z domu? W poniższym tekście opowiemy, dlaczego wirtualne biuro to

Umowa o dzieło. To powinieneś o niej wiedzieć

Umowa o dzieło oraz umowa zlecenie nazywane są umowami śmieciowymi. Obecnie ustawodawcy zmierzają do ograniczania nadmiernego wykorzystywania tych umów w relacjach przedsiębiorca – osoba świadcząca pracę, zmieniając przepisy dotyczące „oskładkowania”

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to skomentuj post

Zostaw odpowiedź